Utorak, 28. oktobar 1997.

INTERVJU NOVOIZABRANOG PREDSEDNIKA CRNE GORE NEMACKOM NEDELJNIKU "SPIGL"

Ubuduce bez naredjenja "cara iz Beograda"

Predsednik SRJ se vise nece mesati u poslove za koje nije ovlascen - izjavio Milo Djukanovic. Ako Slobodan Milosevic ne bude radio u interesu naroda, zatrazicu njegovo smenjivanje

Bon, Beta. - Novoizabrani predsednik Crne Gore Milo Djukanovic izjavio je da se predsednik SR Jugoslavije Slobodan Milosevic "ubuduce nece mesati u stvari za koje nije ustavno ovlascen" i da ce on prvi zahtevati Milosevicevu smenu ako ne bude delovao u interesu naroda.

U intervjuu koji juce objavljuje nemacki nedeljnik "Spigl", on je rekao da su proteklih meseci cinjeni pokusaji da mu se "stavi etiketa separatiste", sto je ocenio kao "svesno klevetanje".

- Mi Crnogorci smo istorijski povezani sa Jugoslavijom, ali ja trazim jednu demokratsku Jugoslaviju, u kojoj ce Crna Gora biti ravnopravan partner, a ne neko ko prima naredjenja cara iz Beograda - rekao je Djukanovic.

Na primedbu da mozda precenjuje svoju snagu predsednika republike, sa svega 650.000 stanovnika, aktuelni crnogorski premijer je rekao da je na izborima "izvojevao pobedu uprkos besnom otporu Slobodana Milosevica".

- Od sada se Milosevic vise nece mesati u pitanja za koja ne poseduje ustavni legitimitet. On je za predsednika Jugoslavije izabran od parlamenta i ako to nije u interesu naroda, onda parlament mora da ga smeni. Ja cu biti prvi koji ce u takvom slucaju zahtevati glasanje o poverenju - rekao je Djukanovic.

On je dodao i da bi ozbiljno razmotrio istupanje iz Jugoslavije samo ako bi bili "ugrozeni interesi Crne Gore, ako bi se i dalje razvijala nedemokratska i autoritativna vlast i ako ne bi bila prekinuta politika samoizolacije".

- Mi smo u ekonomskom i socijalnom smislu na - kraju. Pre nego sto dodjemo do stranih kredita moramo da ispunimo uslove medjunarodne zajednice, a to su, izmedju ostalog, i saradnja sa Haskim tribunalom, demokratizacija Kosova sa njegovom albanskom manjinom. Oba pitanja su u Beogradu do sada ignorisana - ocenio je Djukanovic.

Na pitanje o mogucnosti vojne intervencije u slucaju pokusaja otcepljenja Crne Gore, novoizabrani predsednik te republike rekao je da je Ustav nedvosmislen, i da su se "gradjani Crne Gore referendumom izjasnili za Jugoslaviju, pa referendumom mogu i da istupe iz federacije". Takodje, dodao je on, o upotrebi vojske odlucuje Vrhovni savet odbrane u kojem pored Milosevica sede i predsednici dve republike i savezni premijer, "koji je delegiran od Crne Gore" i "koji bi bio smenjen ako glasa protiv predsednika Crne Gore".

Komentarisuci mogucnost da za predsednika Srbije bude izabran lider Srpske radikalne stranke Vojislav Seselj, Djukanovic je rekao da "ne moze da zamisli da bi Srbija mogla da sklizne u takvu katastrofu" i dodao da se "u interese Crne Gore nece mesati ni Seselj, ni bilo koji drugi predsednik Srbije". Prema njegovim recima, stanovnistvo Crne Gore je "decenijama" zivelo u uverenju da ta republika ne moze da prezivi bez strane pomoci, "dolazila ona iz carske Rusije, ili kasnije od Srbije odnosno Jugoslavije".

Isticuci da su se stvari promenile i da Crna Gora vec dugo zivi bez srpskih subvencija, on je naveo i da bi "trgovinski embargo Srbije tesko pogodio Crnu Goru", ali da bi "tri ili cetiri velika strana investiciona partnera bila dovoljna da saniraju crnogorsku privredu".

Djukanovic je ocenio i da demokratska opozicija u Srbiji "ima veoma velike sanse", ali je dodao da mora da prestane sa privatnim sukobima, jer "ovako posvadjana predstavlja idealnu opoziciju za Milosevica".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /