Utorak, 28. oktobar 1997.

PEKARI U CETVRTAK SALJU VLADI ZAHTEV ZA POSKUPLJENJE HLEBA

Vekna prati cenu psenice

Iako ne veruju da ce im vlada uslisiti zahtev, pekari ce obnoviti zahtev da vekna poskupi na tri dinara

"Proizvodnjom hleba, odavno ne mozemo da zaradimo za hleb. Trazimo povecanje cene hleba, ali ne verujem da ce nam Vlada odobriti. Pekarska preduzeca su potpuno iscrpljena jer su 1993. godine radila za dzabe. Prodavali smo kamion brasna za 20 maraka i to naplacivali za 15 dana. Preziveli smo, ali ne mozemo jos dugo".

Ovako opravdanost zahteva za povecanjem cene hleba koji je upucen Vladi Srbije jos u aprilu, a ovih dana ce biti obnovljen, komentarise Vladimir Radulovic, tehnicki direktor "Zitoprometa - Bratstvo" d.d. iz Sremske Mitrovice. Odbor za prehrambenu industriju pekarskih preduzeca sastace se u cetvrtak kako bi pekari pojedinacno izneli svoje kalkulacije i na taj nacin utvrdili prosecnu proizvodjacku cenu koja ce se naci u obnovljenom zahtevu.

Rok za korekciju cene hleba je, kazu pekari bio jos u junu kad je utvrdjena ovogodisnja zastitna cena psenice. Vlada je, naime bila obecala sto je i logicno da cenu hleba koriguje u paketu sa novom cenom psenice i brasna za ovu godinu. Posto to nije ispunila, a ni obezbedila brasno iz Republicke direkcije robnih rezervi, jer pekare dobijaju neredovno i tek tridesetak odsto od svojih potreba, proizvodnjom hleba, pekari su gomilali gubitke.

Vekna tri dinara

O tome koliko bi trebalo da kosta vekna hleba, pekari nerado govore jer se troskovi pekara delimicno razlikuju, ali generalno se slazu da bi nova cena morala biti visa od 20 do 30 odsto. Cedomir Rodic generalni direktor Zrenjaninske pekare kaze da bi vekna trebalo da kosta tri dinara.

Slobodan Trifunovic, generalni direktor "Zitokopa" , udruzenja mlinara i pekara u Vojvodini, kaze da pekari "ne traze povecanje cena, vec samo priznanje troskova proizvodnje". "Zastitna cena psenice je prosle godine bila 0,85 a ove godine 1,10 dinara. Cena hleba nije menjana 16 meseci i ako nam Vlada pronadje jedan proizvod kome nije porasla cena, odbacicemo zahtev. Pristajemo da na osnovu postojecih troskova, sama Vlada napravi kalkulaciju ako ne veruje pekarima", kaze Trifunovic, napominjuci da ukoliko ne dobiju odobrenje, pekari u drustvenim pekarama nece obustaviti proizvodnju kao sto to rade privatnici, ali ce uvecavati gubitke.

Sadasnja cena hleba ne omogucuje ni da prikupimo 13 hiljada dinara da bi popravili kamion za prevoz, a da ne govorimo, kaze Cedomir Rodic, generalni direktor Zrenjaninske pekare, kako prikupiti 300 hiljada dinara da bi se kupio nov kamion. "Ne mozemo nista da kupimo, samo krpimo pa ne mozemo ni za to lako da skupimo novac. Stedimo na svakom koraku. Prosecna zarada za nocni rad je 1.000 dinara. Korekciju cene vekne trazimo zbog toga sto je sadasnja izvedena na osnovu cene brasna od 1,62 dinara za kilogram, a sadasnja je 2,10 dinara po kilogramu", kaze Rodic.

Bosko Vidojevic, zamenik generalnog direktora Beogradske pekarske industrije kaze da "sve pekare rade sa gubicima pa ocekuje da vlada odobri poskupljenje hleba".

SAVEZNA VLADA

Povratak potrosackih kredita

Savezni ministar za unutrasnju trgovinu Milorad Miskovic razgovarao je juce sa bankarima, trgovcima i proizvodjacima o mogucnostima ponovnog uvodjenja potrosackih kredita. Dogovoreno je da se u roku od 15 dana napravi elaborat i na osnovu njega donese uredba o uslovima i mogucnostima prodavanja robe siroke potrosnje na kredit.

Zajednicka ocena ucesnika sastanka je da da su se stekli uslovi za uvodjenje kredita jer je ekonomska situacija stabilna, a posebno cene. Izvori finansiranja, slozili su se ucesnici sastanka, moraju biti realni i naci se u krugu banaka, trgovina i proizvodjaca. Uslovi kreditiranja bi morali da budu ujednaceni i nikako ne bi smelo da se desi da se cene povecavaju po osnovu kamata, zakljuceno je na ovom satanku.

S. J.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /