Petak, 24. oktobar 1997.

STA JE POZADINA OSTAVKE IVANA STAMBOLICA NA MESTO PREDSEDNIKA JUGOSLOVENSKE BANKE ZA MEDJUNARODNU EKONOMSKU SARADNJU

Na pomolu medjudrzavni skandal

Na tajnim sednicama "Sainovicevog tima" sve sto je vezano za JUBMES proglaseno nepostojecim i nevazecim. Momir Pavlicevic, potpredsednik Privredne komore Srbije javno mi je zapretio policijom i drzavnom bezbednoscu, tvrdi Stambolic

Prisluskivan:
Ivan Stambolic

Ovih dana, upravo kad je finalizovana transformacija JUBMES u skladu sa vazecim jugoslovenskim propisima ceo posao se ponistava i banka predaje u ruke ljudima koji ce, sudeci prema onom sta nameravaju, izazvati medjudrzavni skandal. Ne zeleci da u tome ucestvuje predsednik banke Ivan Stambolic, 20. oktobra podnosi ostavku na ovo mesto. I u razgovoru za "Nasu Borbu" sve ono sto je u pozadini njegove odluke on vidi kao posledicu pogubnog dejstva privatne drzave i drzavne ekonomije.

Alibi i juris u nebo

"Izuzetno sam zadovoljan onim sto smo uspeli da uradimo u predvidjenom roku od 90 dana za transformaciju banke u skladu sa Zakonom o bankama i drugim finansijskim organizacijama. Ubedjivanje akcionara iz bivsih republika Jugoslavije, da potpisu ugovor o osnivanju JUBMES u pocetku je licilo na jurisanje na nebo, ali se ubrzo pokazalo da su oni koji su najvise stradali u ratnim i drugim obracunima pokazali najvecu i najnormalniju zelju da se sto pre obnovi saradnja. I direktori iz Hrvatske su prihvatili ideju da se nastavi tamo gde se stalo, ali zvanicna politika jos nije bila za to. Upravo sa ovim sto se sada dogadja sa JUBMES dat je alibi onima koji su imali negativan stav prema ucescu u bilo cemu na prostorima SR Jugoslavije, a time i u radu JUBMES", kaze Stambolic.

Scenario za ukidanje JUBMES pripremljen je odlukom Savezne vlade da se ukine zakon o JUBMES, a tim koji je na sebe preuzeo taj zadatak slozio se da za tri dana banka mora da bude zatvorena. Krajem jula ove godine Savezna skupstina je usvojila Zakon o ukidanju Zakona o JUBMES kojim je dat rok od 90 dana da se poslovanje banke prilagodi propisima, sto je nagovestavalo da je propao plan likvidatora, a pogotovo se takav utisak stekao kad je Ivan Stambolic zapoceo tezak posao pregovaranja sa bivsim osnivacima o obnovi ugovora. Uspeo je da JUBMES-u obezbedi ugovore 70 odsto bivsih akcionara, medju kojima je i Savezna vlada sa ucescem od oko 27 procenata. Od Narodne banke Jugoslavije je dabijena dozvola za rad, a krajem septembra sve pripreme za Skupstinu akcionara su privedene kraju i planirano je da se ona odrzi 9. oktobra. Takav ishod nekima, sad je vec poznato i kome, nije bio po volji.

Odbijeni ministri

Savezna vlada je trazila da dva njena ministra budu u upravi banke sto je nespojivo sa njihovim funkcijama. S tim se nije slozilo rukovodstvo banke, a to misljenje uvazili su guverner NBJ i Savet guvernera. Kad to nije proslo zapocinje ilegalno delovanje nezakonito osnovanog Osnivackog odbora JUBMES kojim rukovodi Nikola Sainovic, potpredsednik Savezne vlade. Tajni sastanci, kojima prisustvuju generalni direktori najvecih jugoslovenskih banaka, odrzavaju se u Beogradskoj banci. Namera ovog Odbora je da se JUBMES pripoji JU garant banci, bivsem Vojnom servisu.

"Svi pokusaji da se nadje razumno objasnjenje za nerazumne poteze kojim se sprecava rad banke, koja je kao komercijalna banka imala sansu da poveze privrede bivsih republika, zavrsavaju se neuspesno", istice Stambolic. "Moguce je da nije ocekivan takav odjek ideje o obnovi banke u novonastalim drzavama na prostorima nekadasnje Jugoslavije. Mozda sam i ja smetnja, ali moja namera je bila da ostanem predsednik banke dok se ceo posao ne okonca i uhoda poslovanje banke prema novim pravilima. Sa takvom odlukom slozili su se clanovi Upravnog odbora".

Predsednik Upravnog odbora, Momir Pavlicevic, inace potpredsednik Privredne komore Srbije, ocigledno nije delio takvo misljenje. On je na sednici Upravnog odbora 7. oktobra to jasno pokazao odlukom da se formira Inicijativni odbor za formiranje nove banke odlazuci sednicu Skupstine akcionara za 15. oktobar.

"Na toj sednici prakticno je sve sto je vezano za JUBMES proglaseno nepostojecim, papiri nevazecim, a ljudi iz rukovodstva banke grupom gradjana koja nema pravo ni o cemu da odlucuje", objasnjava Stambolic, navodeci da su tada postale jasne namere da se banka likvidira. Nameravao je da vec na toj sednici podnese ostavku, ali je ipak odlucio da saceka dok zvanicno ne stigne resenje NBJ o davanju dozvole za rad JUBMES u skladu sa zakonom. Resenje je stiglo 20. oktobra i istog dana Stambolic Upravnom odboru prosledjuje svoju ostavku.

Prisluskivanje i pracenje

Na sastanku Upravnog odbora 7. oktobra predsednik Momir Pavlicevic je tvrdeci da je istekao predvidjeni zakonski rok za transformaciju banke sve njene organe proglasio nepostojecim. Posle protivljenja Ivana Stambolica da se odlozi Skupstina akcionara za 15. oktobar i formira Inicijativni odbor za formiranje nove banke, Pavlicevic je javno zapretio policijom i drzavnom bezbednoscu, javno se hvaleci da se svi razgovori Stambolica prisluskuju i prati njegovo kretanje. U toku samog zasedanja Upravnog odbora Pavlicevicu je dva puta telefonirao ministar unutrasnjih poslova Srbije Vlajko Stojiljkovic.

Clanovi Upravnog odbora nisu se slozili sa predlozima Pavlicevica niti sa njegovom namerom da se na Skupstinu akcionara ne pozovu clanice banke iz bivsih republika Jugoslavije.

Tajni sastanci

Sutradan je u Beogradskoj banci odrzan novi tajni sastanak "Sainovicevog tima" na kojem je odluceno da novi predsednik banke bude Miodrag Zecevic, bivsi direktor Franko-Jugoslav banke, a Skupstina zakazana za 15. oktobar odlozi po drugi put. Strogo poverljivo je odluceno da se pre ove sednice pazljivo obave razgovori sa deonicarima na teritoriji SR Jugoslavije, kao i da se na Skupstinu ne pozovu akcionari iz bivsih republika. Nikola Stanic, generalni direktor Invest banke, imao je ulogu predsednika Osnivackog odbora nove banke, a kasnije bi mu pripalo mesto predsednika Upravnog odbora, dok bi Zlatan Perucic, genaralni direktor Beobake, bio predsednik Skupstine JUBMES.

"Trazeno je od NBJ da se preispita bonitet ulagaca koji su potpisali ugovor o osnivanju JUBMES, sto je potpuno izmisljena procedura jer ovi ulagaci su vec imali ulozen kapital u banci. Ipak, ono sto je u svemu ovome najgrublje izigravanje propisa, a sto ce izazvati ne samo ekonomske nego i politicki negativne posledice po Jugoslaviju je jedna od namera tima koji je subinu banke preuzeo u svoje ruke. Radi se o pripremi novog ugovora o osnivanju banke po kome Saveznoj vladi pripadaju ne samo deonice bivse SFRJ vec i deonice osnivaca iz novonastalih drzava. Time ona postaje vecinski vlasnik JUBMES.

Prilikom potpisivanja ugovora akcionari iz tih drzava su se slozili da je vlada Jugoslavije savestan vlasnik deonica bivse SFRJ sve dok se ne obavi deobni bilans. Cak je i Savezna vlada pre potpisivanja ugovora imala misljenje Komisije za sukcesiju o tome sta njoj moze da pripadne, ali ocigledno se to nije uklapalo u sadasnje namere ekipe koja priprema Skupstinu zakazanu za 28. oktobar", istice Ivan Stambolic.

Vest da se zasedanje priprema bez njih izaziva, najblaze receno, sumnje i nezadovoljstvo akcionara izvan Jugoslavije. Jos ne mogu da se predvide njihovi naredni potezi, ali sto se tice predsednika banke sve je jasno. Od danas on nema nikakvu ulogu o ovoj "kafkijanskoj prici"

M.Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /