Cetvrtak, 23. oktobar 1997.

REPUBLICKA DIREKCIJA ROBNIH REZERVI TREBALO BI DANAS DA IZABERE UVOZNIKE MESA

Za osam dana nemoguce uvesti 1.000 tona mesa

Nema sanse da do kraja meseca granicu Jugoslavije prodje konvoj od 30 kamiona sa hladnjacama kako su predvidela nadlezna ministarstva. Potencijalni uvoznici tvrde da je gotovo nemoguce naci svinjsko meso po ceni za trecinu nizu od domace

Republicka direkcija robnih rezervi bi, prema informacijama iz Ministarstva trgovine, danas trebalo da od pristiglih ponuda domacih firmi za uvoz mesa izabere one koje odgovaraju uslovima koje su predvideli Ministarstvo trgovine, Ministarstvo poljoprivrede i Direkcija.

Pozivi za prikupljanje ponuda upuceni su (prvobitno bar je tako bilo predvidjeno) na adrese dvadesetak firmi, a rok za prikupljanje ponuda je istekao juce u podne. Direkcija je predvidela, kako se navodi u pozivu za ponudu, da se od planiranih 3.500 tona svinjskog mesa do 31. oktobra uveze 1.000 tona. U novembru je utvrdjen uvoz 1.500 tona, a ostatak do 15. decembra. Interventni uvoz junetine od 2.500 tona podeljen je, takodje, u tri transe. Do kraja meseca bi trebalo da se uveze 750 tona, u novembru 625 tona i isto toliko do 15. decembra.

Direktor jedne uvozno-izvozne firme koja je odbila ponudu, kaze da su uslovi placanja nedefinisani. Nisu, naime precizirani rokovi placanja, odnosno nejasno je kada ce se obezbediti devize za placanje zbog cega se, prema recima ovog direktora, stranim prodavcima mesa ne moze garantovati vreme isplate.

Osim toga, kaze ovaj direktor, dinamika uvoza je neprihvatljiva jer bi za sedam-osam dana (do kraja meseca) trebalo uvesti 1.000 tona svinjskog mesa, a to prakticno znaci, konvoj od 30 kamiona sa hladnjacama. "Prema nasim internim kalkulacijama tesko je ostvariv i uslov da cena bude do 30 odsto niza od domace. Svinjsko meso se uvozi u polutkama i tek kad udje u zemlju mora ici u klanice sto podrazumeva dodatne troskove. Posle obrade, deo tog mesa ce i otpasti sto takodje poskupljuje meso. Dok se svinjsko meso jos i moze naci na evropskom trzistu, jer ga ima dovoljno u ponudi, problem ce biti sa nabavkom junetine s obzirom na poznatu situaciju na ino trzistu", kaze ovaj direktor.

Zaobidjen Fond za stocarstvo

Nejasno je zasto se Ministarstvo trgovine opredelilo za ovakav nacin realizacije posla s obzirom da nije nepoznato da je i ranije meso uvozeno, ali na organizovaniji i racionalniji nacin preko Fonda za stocarstvo. Prema zahtevima zainteresovanih uvoznika u Fondu je pravljen bilans i odatle poslati zahtevi poznatim evropskim proizvodjacima da posalju svoje ponude. Birane su najbolje ponude i pozivani prodavci na razgovor i u najcescem broju slucajeva, kako kazu u Fondu, cena iz ponude je obarana za 30 odsto.

Ministarstvo trgovine i Republicka direkcija su ovoga puta izabrali da uvoz pokusaju da realizuju tako sto ce umesto da zovu prodavce da dodju "na noge", poslati domace firme da ih traze. Iako je Privredna komora Srbije i Jugoslavije donela odluku da se izvoz obavlja preko Fonda za stocarstvo, prema informacijama iz Ministarstva za trgovinu, sasvim je izvesno da ce Fond za stocarstvo biti zaobidjen, cak i kao konsultant i iskusni izvoznik, odnosno uvoznik.

Iako je posao oko uvoza mesa tek na vidiku, izvesno je da su posledice opredeljenja za neracionalniji nacin uvoza postale vidljive. Klanicari i druge firme kojima je postalo jasno da se meso mora uvesti, poceli su da se raspituju o kupovini mesa u zemljama Evropske unije jos pre mesec dana. Nagli porast interesovanja na desetine jugoslovenskih firmi, vestacki je stvorio utisak kod ino prodavaca da su Jugoslaviji potrebne enormne kolicine mesa. To je izazvalo skok cena mesa na evropskom trzistu, narocito prosle nedelje, pa se za kilogram junetine trazi od 3,3 do 3,5 maraka. MIP Pozarevac je, medjutim nedavno preko Fonda kupio junetinu od danskih proizvodjaca za 2,75 maraka po kilogramu.

Trpe najsiromasniji

Zemlje, clanice Evropske unije su, prema tvrdjenju velikih proizvodjaca iz tih zemalja, odskoro, zbog naglog skoka cena usled povecane potraznje, smanjile izdvajanja za stimulacije. Jugoslavija je tako vec doprinela da se budzeti tih zemalja pocnu rasterecivati, a do koje mere ce to ici, jasnije ce biti kad krene uvoz i obelodane se cene po kojima je meso kupljeno.

U medjuvremenu trpece siromasniji sloj stanovnistva koji ne moze da kupi meso u privatnim mesarama po ceni od 36 i vise dinara za prvu kategoriju mesa. Tvrdnja Jovana Babovica, ministra za poljoprivredu, da ce inspekcija zatvarati prodavnice koje ne postuju utvrdjene cene je smesna kao i tvrdnja da trgovci kriju meso zbog toga sto su cene niske. I privatnici, koji ovih dana "debelo" zaradjuju, tvrde da nema zive stoke i da ima slucajeva da domaci prodavci junetine traze cak 25 dinara za kilogram zive vage, sto je za 100 odsto vise od sadasnje, inace previsoke cene u odnosu na onu koju drzava priznaje. Ovogodisnje zastitne cene su na proslogodisnjem nivou, za junetinu je 8,65, a za svinjsko 7,65 dinara. Nedeljko Sipovac, savezni ministar za poljoprivredu je na proslonedeljnoj konferenciji za stampu izjavio da ove garantovane cene imaju funkciju da stite domacu proizvodnju i da su vise od onih koje se mogu dobiti na trzistu.

S. Jovicic

Najtrazeniji prsut

Trgovci kazu da je proteklih dana, od kad se oseca velika nestasica mesa jer u velike drustvene trgovine stize svega desetak odsto od potrebnih kolicina, posebno trazen prsut i kvalitetnije kategorije suhomesnatih proizvoda. Medjutim prsuta nema u prodaji jer se ne isplati proizvodnja zbog niskih cena, a i proces pripreme je duzi.

U nekim privatnim mesarama, suvi vrat kosta 70, a stisnjena sunka 60 dinara po kilogramu. U odnosu na cene pre poskupljenja, to je povecanje za oko 30 odsto, tacno toliko koliko proizvodjaci i traze. Sve cesce se, ne samo od proizvodjaca vec i od trgovaca, cuje konstatacija da ce meso na kraju morati da poskupi i zvanicno za toliko.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /