Sreda, 22. oktobar 1997.

O GASNOM ARANZMANU U VLADI SRBIJE

Cetvrtina bartera u kesu ostalo u robi

Gradske toplane dugauju 750 miliona dinara NIS, sto je vise od polovine nenaplacenih potrazivnja za ga s, sto znaci da pre izmirenja duga, nijedna toplana ne moze da racuna na isporuke "na veresiju"

Cak i ako zima tako "zagudi" da temperatura padne ispod nule gradske toplane nece dobiti prirodni gas na veresiju. Isto pravilo, "Daj garanciju i redovno placaj - pa trosi" vazi i za privredu, pa makar proizvodni pogoni morali da se zaustave.

Ovo je, u najkracem, sustina poruke sa jucerasnje konferencije za stampu u Vladi Srbije, sa koje su Dragan Tomic, ministar koordinator u Vladi Srbije, Milan Beko, ministar za vlasnicku transformaciju i Srboljub Stankovic, ministar energetike u istoj Vladi, uz pomoc Toplice Nedeljkovica, direktora "Progres gas trejdinga" narodu pokusali da objasne da vise nece biti gasa na veresiju.

Gasni aranzman sa Rusijom vise nije barter, vec ce Naftna industrija Srbije "Gazpromu" cetvrtinu cene gasa isplacivati u kesu ("zelenim novcanicama") a preostale tri cetvrtine i dalje u robi. Isti odnos: 25 prema 75 odsto vazi i za placanje duga za do sada isporuceni gas. Ovo je rezultat pregovora i sadrzaj protokola koji je sa poslovodstvom "Gasproma" potpisala jugoslovenska delegacija (na cijem celu su bili srpski premijer Mirko Marjanovic, potpredsednik Savezne vlade Nikola Sainovic i Borislav Vukovic, savezni ministar za spoljnu trgovinu).

Za Naftnu industriju Srbije posebno je bitno sto cetvrtina u kesu mora biti isplacena do februara, u cetiri transe. Vec 1. novembra NIS treba "Gazpromu" da plati 21 milion dolara, a decembarska i ostale dve rate su "teske" 24 miliona dolara. Zbog toga NIS nece pristati na dalje prolongiranje placanja duga, i kao krajnja tolerancija je istaknuto da u parama ili robi koja se moze proslediti Rusima, isplata moze ici najduze u devet mesecnih rata.

"Gazprom" od Naftne industrije Srbije za gas potrazuje 380 miliona dolara, ali kako je u medjuvremenu u Rusiju isporuceno robe u vrednosti od 58,5 miliona dolara ukupan iznos duga je 321,5 milion dolara. Uz to, istaknuto je, NIS je domacim proizvodjacima robe namenjene izvozu za Rusiju vec platio, avansno, 30 miliona dolara.

"NASA BORBA" SAZNAJE

Skupstina Beograda placa grejanje stanovima

Kako "Nasa Borba" nezvanicno saznaje Skupstina Beograda je na ime namirenja duga Beogradskih elektrana ponudila Naftnoj industriji Srbije 20 stanova i jedan hotel.

Pregovori su u toku.

Beobanka se, inace, ponudila da bude garant Skupstini Beograda, odnosno Beogradskim elektranama.

Milan Beko je istakao da ce robni deo placanja biti realizovan kroz izvoz proizvoda i gradjevinske usluge. Prema njegovim recima sa Vladom u Moskvi, ministarstvom zdravlja Rusije i "Gazpromom" je dogovoren izvoz robe vredne 188 miliona dolara. Oko 35 odsto od duga bice "pokriveno" radovima jugoslovenske gradjevinske operative u Rusiji, a 45 miliona dolara ce biti ulog "Gazproma" u izgradnji gasovoda kroz Srbiju. Rusima 75 odsto duga u robi treba da se isplati u toku godinu dana, a u gradjevinskoj operativi u toku dve do 2,5 godine.

-Ruska strana nam je stavila primedbu da nivo izmirenja obaveza za preuzeti gas nije adekvatan nivou naseg sadasnjeg privrednog razvoja, rekao je Borislav Milacic, srpski ministar finansija napominjuci da je, uopste, period amnestije za neredovno izmirenje obaveza i za porez i ostale dazbine, a ne samo za gas prosao, i da sada svima treba da bude jasno da finansijska nedisciplina nece vise biti tolerisana.

Podsecajuci da je prirodni gas zila kucavica energetskog bilansa drzave, jer je rec o najjeftinijem energentu Milacic je dalje nabrojao da su pozitivni uticaji gasnog aranzmana sa Rusijom i pozitivni spoljnotrgovinski bilans (daje mogucnost za izvoz robe) i pozitivni devizni bilans (samo Srbija nekada ceo iznos, a sada gro placanja obavlja robom, dok drugi kupci "Gazpromu" placaju dolarima, pa znaci, drzavi ostaju devizne rezerve). Nadalje Milacic nabraja da su dosadasnje redovne isporuke gasa omogucile podsticaj oporavka privrede, da je odlaganje placanja zapravo svojevrsno kreditiranje srpske privrede od strane Rusije (odnosno "Gazproma") i da su zarade u prometnoj sferi ostale, kao investicije za gasifikaciju u Srbiji, sto "doprinosi razvoju".

Potrosaci Naftnoj industriji Srbije duguju ukupno 1,6 milijardi dinara (oko 280 miliona dolara). Milacic napominje da je u Vladi Srbije dogovorena dinamika izmirenja obaveza, i da ce u prvoj transi, do kraja godine, duznici morati da plate 550 miliona dinara.

Cene

U zelji da razresi dilemu oko cene gasa Srboljub Stankovic, ministar energetike u Vladi Srbije je naveo da NIS ima najpovoljniju cenu gasa (ako se porede cene prema ostalim kupcima u Evropi). Na ukrajinsko - madjarskoj granici cena je 83 dolara za hiljadu kubika. Kroz Madjarsku je cena transporta 26 dolara za hiljadu kubika i sa carinom i ostalim ulaznim dazbinama cena metra kubnog je 66 para. Naftna industrija, prema Stankovicevim recima, kubik uvoznog gasa prodaje po 71 paru.

-Dakle, za transport po Srbiji i ostale troskove NIS uzima oko pet para a transport kroz Madjarsku placamo oko 15 para po kubnom metru. Cena domaceg gasa je 48 para za potrosnju u hemijskim industrijama i 69 para za energetsku potrosnju, rekao je Stankovic, navodeci da Srbija iz domacih izvora podmiruje samo petinu potreba.

Sa svim velikim duznicima clanovi posebnog koordinacionog tela pri Vladi Srbije, na cijem celu je Dragan Tomic, ministar koordinator, prave se aranzmani za generalni reprogram duga.

-Identifikovacemo stari dug zakljucno sa oktobrom, i novo zaduzenje za buduce isporuke. Od 1. novembra ulazimo u fazu novih ugovora i isporuka po njima. Svi potrosaci treba da donesu bankarske garancije placanja i za stari dug i za nove isporuke, objasnio je Milacic isticuci da ce nove isporuke biti fakturisane 15 dana po preuzimanju robe, a da je rok za placanje osam dana po prijemu fakture.

Toplica Nedeljkovic, direktor "Progres gas trejdinga" je napomenuo da postoje svi uslovi da potrosaci gas dobiju odmah. Da bi nove relacije profunkcionisale Naftna industrija Srbije je u ponedeljak potrosace obavestila faksom da treba da naruce potrebne kolicine gasa. Kao garancija trazeno im je da dostave revalving garancije i overene bankarske menice za stari dug. Za sinoc u pet sati je u Vladi Srbije bio zakazan sastanak radne grupe koja je, na osnovu prispelih prijava trebala da oceni koliko ce gasa, i sa kojim rokom prispeca "Progres gas trejding" poruciti od "Gazproma".

-Smisao protokola je da dug vise ne raste, da se otplacuje, a da se tekuce isporuke placaju 15 dana po zavrsetku isporuke. U ponedeljak je sa "Gazpromom" utanaceno da potrebne kolicine gasa budu pustene odmah, prema naruzbenici,rekao je Nedeljkovic navodeci da sada dnevno iz Rusije stize 2,5 miliona metara kubnih gasa, a da su dnevne potrebe osam do devet miliona kubika.

Odgovarajuci na novinarska pitanja Nedeljkovic je precizirao da se ne radi ni okakvom novom aranzmanu sa Rusijom za gas, da je protokol samo deo sporazuma koji su dve vlade (jugoslovenska i ruska) potpisale 5. februara porsle godine o isporuci gasa do 2010. godine; tri do 3,5 milijarde metara kubnih godisnje dok ne bude izgradjen gasovod kroz Srbiju, a potom 7,5 milijardi.

Jelica Putnikovic

Radijatori topli kad se plati

Iako su na jucerasnjoj konferencije za stampu novinari pokusali da dobiju konkretniji odgovor o tome kada ce gradske toplane dobiti prirodni gas za grejanje morali su da se zadovolje objasnjenjem da se resenje trazi, ali da i za njih vazi uslov da Naftnoj industriji Srbije dostave bankarske garancije da bi im ponovo bio isporucivan gas.

-Gradske toplane ukupno duguju oko 750 miliona dinara Naftnoj industriji Srbije, sto je vise od polovine nenaplacenih potrazivanja za gas, rekao je Milan Beko nabrajajuci da Beogradske elektrane duguju 343 miliona dinara, Panonske elektrane 116 miliona, Kragujevac 72, a Novosadska toplana 52 miliona dinara.

Da bi se naslo resenje za snabdevanje toplana gasom vec dva meseca, prema Bekovim recima, razgovara sa njihovim predstavnicima. Napominjuci da BE nisu ukinute sa spiska korisnika prirodnog gasa uprkos dugu Milacic je rekao da je Vlada obezbedila energente i da ce pomoci da se nadje resenje za placanje.

-Gradjani koji imaju centralno grejanje su privilegovani u odnosu na sve druge, koji trose struju i ostale skuplje energente. U nadleznom ministarstvu Vlade sada se razmatra odluka o ceni grejanja. Disparitet postoji, domacinstva imaju, uz to, pet puta nizu cenu od privrede. Stvar mora da se uozbilji i u Beogradu i u Pristini, gde grejanje nije ni pocelo, i u ostalim gradovima. U okviru prihoda budzeta Beograd je ostvario pravo iz poreza na promet bolje nego republicki budzet. A politika raspodele tih sredstava je njihova, tako da ce i odgovornost morati da snose oni koji su donosili odluke o raspodeli tih sredstava, istakao je Milacic napominjuci da, ipak, treba imati u vidu da ima i puno onih koji Beogradskim elektranama nisu placali grejanje na vreme.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /