Nedelja, 19. oktobar 1997.

Moris Papon, metafora ratnog zlocina koji ne zastareva

Senke olovnih vremena

Visoki funkcioner Visija, Moris Papon, kome se danas sudi za "zlocin protiv covecnosti", nije samo paradigma kolaboracioniste; on je i metafora uspesnog pretrcavanja politickih prepreka i neprestanog menjanja zastava i strana

Zorica Banjac

Da moralisticka sentenca o tome kako je pravda spora ali dostizna ne mora biti samo fikcija za utehu napacenima i ponizenima, pokazuje jedno sudjenje koje se ovih dana vodi u Francuskoj. Ali isti slucaj pokazuje i kako je put do pravde spor i tezak, a ishod tog putovanja, do poslednjeg trenutka neizvestan.

Pred sudom u Bordou, od 8. oktobra do 23. decembra, sudice se Morisu Paponu, bivsem visokom visijevskom i posleratnom funkcioneru, za "zlocine protiv covecnosti" pocinjene u ratu. On je, nepobitno dokazuju dokumenti, izmedju 1942-44, u svojstvu generalnog sekretara Prefekture u Bordou "aktivno ucestvovao" u hapsenju i deportovanju oko 1.690 Jevreja iz oblasti Zironda, medju njima 233 dece.

Zasto se sudjenje 86-godisnjem Paponu vodi BAS SAD i zasto TEK SAD? Da li je bivsi ministar za budzet u vladi Remona Bara "zrtveni jarac jedne epohe i sistema", kako tvrde neke javne licnosti u Francuskoj? Ili je njegovo izvodjenje pred sud dokaz da je Francuska konacno spremna da se suoci sa sopstvenom prosloscu i natera krivce da prodju kroz moralno i politicko cistiliste?

Na pitanje zasto bas sad ovo sudjenje, jedan od odgovora glasi da bi Papon mogao biti paradigmatican primer za sve osobe optuzene za ratne zlocine koji ne zastarevaju, od Kambodze i Vijetnama, do Vukovara i Sarajeva. Jedan od razloga sto se sudjenje Paponu vodi ovih dana moglo bi biti diktirano spoljnopolitickim razlozima: Francuska, koja se zalaze da se ratni zlocinci iz Bosne pojave pred Haskim sudom, ne moze istovremeno da odlaze suocavanje sa sopstvenim zlocincima, a da svoje pravne i moralne zahteve ne ucini dvolicnim i bez tezine.

Visi kao kolektivni tabu

U Francuskoj je do nedavno kolaboracionisticka, visijevska drzavna tvorevina bila izvor niza trauma i kolektivnih frustracija. Posle rata je, kaze istoricar Pjer Nora, na snazi bio nepisani zakon glorifikovanja Pokreta otpora i minimiziranja kolaboracije. Mnogi danas tvrde da je harizmaticni predsednik Miteran, (koji je Francuskom vladao neprekidno 14 godina, a koji je i sam poceo karijeru kao visijevski funkcioner), davao ton pokusaju rehabilitacije Marsala Petena: 1986 polozio je venac na njegov grob, prilikom komemoracije Verdenske bitke. Istorijsko "smece" koje je gurano pod tepih tokom godina, umesto da se smanjuje, naraslo je do te mere da je pocelo da ugrozava kolektivnu savest francuskog drustva. Poslednjih godina Miteranove vladavine, a narocito posle njegove smrti, poceli su da se otvaraju arhivi Visija i da se "bez anestezije" govori o kolaboraciji o likvidaciji sunarodnika koji su mislili da se treba suprotstaviti okupatoru i o progonu Jevreja.

Sudjenje Paponu koji nije bio ni najvazniji ni jedini deo visijevskog mehanizma, nije samo sudjenje jednom gresniku, vec oznacava istorijski proces protiv visijevske administracije i njenog kolaboracionizma. Ovaj proces je poslednjih meseci ubrzalo iznosenje u javnost dokumenata o progonima Jevreja iz Francuske i konfiskaciji njihove imovine. Pocetkom oktobra francuski biskupi izdali su "Deklaraciju o pokajanju" u ime svoje crkve koja je precutno davala saglasnost za holokaust. Samo nedelju dana nakon ove Deklaracije i neki funkcioneri francuske policije pokrenuli su akciju da se trazi "izvinjenje zbog kolaboracije", ne tako zanemarljivog dela francuske policije i zbog njihove uloge u deportaciji francuskih Jevreja. Polazuci pocetkom oktobra u Parizu, venac na spomenik Nepoznatnom jevrejskom muceniku, generalni sekretar Sindikata francuskih policajaca govorio je, o "vecnom zaljenju francuskih policajaca zbog ucesca u pocinjenim zlocinima".

Punih 40 posleratnih godina proslo je u promovisanju Morisa Papona na visoke drzavne funkcije; narednih 16 godina proteklo je u prikupljanju dokumenata koji ce ga odvesti pred lice pravde. Na pitanje zasto mu se sudi tek sad, sledi odgovor da su sa najvisih mesta (na primer, od samog predsednika Miterana) stizale preporuke da se sa ovim procesom oteze. Paznja javnosti se povremeno usmeravala na druge krivce koji su imali visi polozaj i bili direktnije umesani u zlocine u periodu francuskih olovnih godina: 1993. sudjeno je Reneu Buskeu, generalnom sekretaru policije Visija, a 1994. Polu Tuvijeu, sefu lionske policije, koji je direktno saradjivao sa Gestapoom.

Petenovi zakoni

Marsal Peten potpisao je tokom 1940-41. godine nekoliko zakona koji su se odnosili na Jevreje u republici Visi. Jedan od njih daje definiciju pojma Jevreji: "Smatra se Jevrejinom, u smislu primene ovog zakona, osoba cija su preci u drugom kolenu bili Jevreji. Pristup javnim funkcijama i polozajima, koji se ovde navode, zabranjen je za Jevreje: Predsednik drzave, Clan vlade, Drzavnog saveta, clan Vrhovnog suda, clan Saveta za dodelu ordena Legije casti, itd" (3. oktobra 1940.)

Jedan drugi zakon odnosi se na lisavanje Jevreja sopstvene imovine: "U cilju eliminisanja svakog jevrejskog uticaja na nacionalnu ekonomiju, Generalni komesarijat za jevrejska pitanja moze imenovati privremenog upravnika u svim industrijskim, trgovackim, posrednickim, bankarskim, zanatskim firmama, moze staviti zabranu na raspolaganje pokretnom i nepokretnom imovinom koja pripada Jevrejima ili kojom upravljaju Jevreji." (zakon od 21. jula 1941.)

Jedna francuska karijera

Karijera Morisa Papona tipicna je za mnoge francuske karijere u prvoj polovini veka. Sjajan student, diplomirani pravnik ultradesnih politickih stavova, pod velikim uticajem doktrine Sarla Morasa i njegove sovinisticke, rasisticke "Action francaise"! - od zapaljive nacionalisticke retorike do otvorenog antisemitizma, Paponu i njegovim istomisljenicima trebalo je da naprave samo korak.

Tridesetih godina Papon je postao funkcioner u Ministarstvu unutrasnjih poslova, a i njegovi politicki apetiti su naglo porasli. Na visokim funkcijama u visijevskoj republici, bez pogovora je sprovodio zakone o Jevrejima koje je potpisao general Peten. Izmedju 1942-44. organizovao je konvoje koji su vodili Jevreje u sabirni centar u Dransiju, odakle su slati na put bez povratka u nemacke koncentracione logore.

Papon nije samo paradigma kolaboracioniste; on je i metafora uspesnog pretrcavanja politickih prepreka i neprestanog menjanja zastava i strana.

Kad su u javnosti pocele da se pojavljuju prve optuzbe protiv njega, Papon se branio da je samo izvrsavao zapovesti nadredjenih i da je bio obican vojnik, mali sraf u slozenoj visijevskoj masineriji. Kad je snaga dokaza pocela da nadjacava njegove "cinovnicke argumente", branio se da "nije znao" kakve su posledice njegove policijske revnosti. A sve vreme je sebi gradio odstupnicu - dokaze da je zapravo (iako je bio covek od poverenja vlade u Visiju) bio i clan Pokreta otpora. 1944. preskocio je prvu prepreku i pruzio podrsku Degolovim poverenicima za oblast Zironda: to mu je posle rata pribavilo atest da je tokom rata bio na strani onih protiv kojih se tako zdusno borio. Papon je pravi "uljez u Republici", pise Zerar Bulanze (koji je 1983. prvi podneo tuzbu protiv Papona) u svojoj istoimenoj knjizi. Pokret otpora u Zirondi koji je, po priznanju lokalnog vodje Sabana Delmasa, bio rasturen brojnim izdajama i provalama, nije raspolagao nikakvim valjanim dokazima da ospori Paponove tvrdnje kako je on sve vreme rata bio zapravo jedan od njihovih.

Fuse Pete Republike

Potpuno "opran" od svojih policijskih zlodela, Papon je poceo da napreduje na hijerarhijskoj lestvici IV i V Republike. Dalja prica je puna cinizma: posle oslobodjenja postao je sef policije Bordoa, aklamiran na ulicama kao heroj Pokreta, zatim sef policije za Korziku, pa specijalni francuski predstavnik u Alziru, procenjen kao covek sposoban da obezbedi mir u vrelim godinama koje ce se zavrsiti ratom; u julu 1958. De Gol mu poverava Pariz, bezbednost grada gde OAS-ovci pocinju da seju strah i smrt. U februaru 1962. Papon je brutalno zaustavio demonstracije OAS-ovaca, koji su se zatekli u metrou, naredivsi da se zatvore svi izlazi iz podzemne zeleznice: ljudi su u panici pretrcavali jedni preko drugih i davili se u kanalizaciji; bilans: devet mrtvih! Mnogi su vec tada poceli da traze Paponovu glavu, ali De Gol je naredio da se ceo slucaj zataska.

Cinilo se da je Moris Papon nezamenljiv i nedodirljiv kao nekada davno ozloglaseni sef policije Fuse: njegovim uslugama koristila su se cak cetvorica predsednika Francuske - De Gol, Pompidu, D'Esten i Miteran. Vrhunac Paponove politicke karijere bio je maj 1978. kada ga je predsednik D'Esten zamolio da bude ministar za budzet i poreze u vladi Remona Bara. Ali u tom trenutku i pocinje njegov pad.

Da je ostao u senci, Papon bi prosao kao i ostali funkcioneri Visija, neprimecen i nekaznjen. Suvise jaka svetla javnosti i vlast koja mu je data, a koju je on lakomo grabio, ubrzali su njegovu propast.

Moze se reci da su (sasvim u skladu sa savremenim fenomenima) mediji dosli glave Paponu. Pocetkom 1981. godine francuski satiricni list "Okovani patak" poceo je da objavljuje kopije dokumenata iz kojih se jasno videla Paponova uloga u deportaciji Jevreja. Nakon provere dokumenata nije bilo sumnje: Papon je pocinio zlocin protiv covecnosti i pomenuti Zerar Bulanze sin jednog deportovanog Francuza podneo je prvu tuzbu protiv njega. Kasnije su se udruzili preziveli rodjaci onih Jevreja koji su po Paponovom nalogu poslati u smrt.

Sve koji su se ponadali da je pravda iz izreke sa pocetka naseg teksta konacno zadovoljena cekalo je protekle nedelje, na samom pocetku sudjenja u Bordou, neprijatno iznenadjenje: Sud je odlucio da (zbog godina i zdravlja) pusti Morisa Papona iz zatvora, da se brani sa slobode. On je pusten na slobodu nekoliko sati pre pocetka tradicionalnog jevrejskog praznika Jom kipur, sto su porodice ubijenih Jevreja dozivele kao novu uvredu i nepravdu, a njihovi advokati ocenili kao dokaz da je "proces izgubio smisao" i da, sire gledano, deo francuske javnosti jos uvek nije spreman za kolektivnu katarzu i suocavanje sa neprijatnim senkama proslosti.

Genealogija koncepta "zlocin protiv covecnosti"

Prvi tragovi ideje o sudjenju za zlocin protiv covecnosti nalaze se u zajednickoj Deklaraciji Francuske, Velike Britanije i Rusije, koja je objavljena 18. maja 1915, posle masakra nad Jermenima; U ovom tekstu se osudjuju "novi zlocini Turske protiv covecnosti i civilizacije".

Zatim je trebalo cekati do 1941.godine. U jednom dokumentu od 27. oktobra iste godine, vlade Engleske, Amerike i SSSR tvrde da je kaznjavanje ratnih zlocinaca "jedan od najvaznijih ciljeva" njihovog ulaska u rat protiv Nemacke; 30. oktobra 1943. ministri inostrani poslova Velike trojke, okupljenih u Moskvi izjavljuju: "Sile saveznice progonice ratne zlocince do najudaljenijih krajeva zemljine kugle i izvesce ih pred sud da bi pravda bila zadovoljena." Americki pravnik, Rafael Lemkin, izmislio je 1944. rec genocid (od grckog genos, rasa) koji je odmah usvojen sirom sveta.

U francuskom zakonodavstvu pravna kvalifikacija "zlocina protiv covecnosti" nije se koristila posle rata: ovaj pojam se pojavio tek krajem 1964. godine. 26. decembra iste godine francuski Parlament je izglasao, bez ijednog glasa, protiv zakon koji govori o nezastarevanju zlocina protiv covecnosti.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /