Cetvrtak, 16. oktobar 1997.

RUSKI GAS U SRBIJU STIZE U REDUKOVANIM KOLICINAMA

Placanje duga u devet rata

Jugoslovenski pregovaracki tim uspeo da prolongira dug Naftne industrije Srbije od 300 miliona dolara. Potrosaci ce morati da isporuke dogovaraju uz bancine garancije ili kurentnu robu

Beograd. - Prirodni gas iz Rusije ce, i pored duga koji je u medjuvremenu narastao na 300 miliona dolara, stizati i dalje. Ali, redukovano. Dnevno po 100.000 metara kubnih, sto odgovara kolicini od 60 odsto ranije dogovorenih isporuka, pravljenih prema potrebama potrosaca Naftne industrije Srbije.

Ovo je, u svakom slucaju uspeh pregovarackog tima jugoslovenske strane, u kome je kljucnu ulogu, kao direktor "Progresa", imao Mirko Marjanovic (inace, srpski premijer). Jer, "Progres" je, zapravo, ona druga strana gasno-robnog, rusko-srpskog aranzmana, koji je poceo da skripi zbog toga sto srpska roba: (psenica, secer, meso, lekovi, koza, obuca, poljoprivredne i gradjevinske masine), nije na vreme i u dovoljnim kolicinama stizala u Rusiju.

Eksperti dve strane su kao resenje za placanje duga dogovorili da iznos bude podeljen u devet rata, s tim sto ce tekuce isporuka NIS-u morati da placa odmah. Izvori "Nase Borbe" u NIS tvrde da ce im u izmirivanju ovih obaveza pomoci i to sto je Ruska Federacija vec (ranije) odobrila SRJ robni kredit cija je vrednost 150 miliona dolara. Na taj nacin, objasnjavaju, Rusija je jednostavno, i pored insistiranju "Gazproma" da se gas plati sto pre, prolongirala otplatu duga.

U samom kreditu, doduse, nema ni pomena isporuke energenata iz Rusije Srbiji, vec se spominju sirovine, repromaterijal, rezervni delovi i oprema, ali ne treba zaboraviti da je prirodni gas za hemijsku industriju sirovina, a ne samo gorivo (za proizvodnju azotnih djubriva i petrohemijskih proizvoda, na primer). Ali, vec sama institucija kredita pruza mogucnost za aranzmane o kojima se jos uvek ne govori jer, u sustini, nisu ni napravljeni.

"Posto je isporuka gasa iz Rusije tipican barter aranzman preostaje nam da ponovo nadjemo robe koje odgovaraju potrebama ruskih partnera", kaze sagovornik "Nase Borbe". Na nase pitanje o eventualnoj krivici "Progresa" za kasnjenje sa placanjem psenicom, (jer se u javnosti pominje neispunjavanje dogovora o letosnjoj isporuci cak milion tona hlebnog zita) predstavnik NIS-a objasnjava da je "Progres" nosilac aranzmana, a da je bilo kasnjenja isporuka vise roba, a ne samo psenice.

Ubuduce, medjutim, isplate nece ici po svaku cenu u robi, vec i u kesu. Tako je, uostalom, placeno i 30 miliona dolara iz kase poslovnih banaka, po prvom ultimatumu "Gazproma".

Nove isporuke gasa NIS je organizovao tako da potrosaci za ubuduce potrebne kolicine mogu ugovoriti tek kada donesu garancije poslovnih banaka. Prvi rok za prijavljivanje istekao je juce u 13 casova. NIS trazi da garanciju daju za devetinu starog duga i za tekucu potrosnju. Postoji mogucnost da kao garanciju ponude i robu, a NIS je taj koji ce proceniti da li je ona kurentna. Tako je, uostalom, postignut dogovor sa seceranama, koje su placanje prirodnog gasa, neophodnog za kampanju prerade secerne repe, dogovorile u svom priozvodu - seceru. Pri tome, kaze nas sagovornik, NIS nece ici na to da taj secer po svaku cenu isporuci "Gazpromu", vec ce ga, ako se to ekonomski vise isplati, prodati, pa platiti kesom.

U NIS tvrde da ovih 100.000 kubnih metara gasa koliko sada stize, mogu ubuduce redovno da placaju. Brine ih, medjutim, to sto se, osim Beogradskih elektrana, niko od velikih duznika nije javio da izmiri svoje obaveze. Beogradske elektrane su, inace, juce krenule sa grejanjem, a kako nema gasa toplane su radile na mazut. Kao garanciju za raniji dug Beogradske elektrane su NIS ponudile kompenzaciju - da se dug i nove isporuke gasa placaju uslugama beogradske gradjevinske operative.

Stroga pravila

Ovaj predlog je, tvrdi sagovornik "Nase Borbe" iz NIS, odbijen, jer se radi o skupim uslugama, koje uostalom, ne mogu da se plasiraju u Rusiji. Po ovom strogom principu proci ce, i ostali duznici NIS za gas. Ako, naravno, u Vladi Srbije ne popuste zbog nekih drugih interesa. Setimo se, samo, da je direktor "Sartida 1913." protestovao sto NIS najavljuje da ce im obustaviti isporuku gasa, iako je smederevski gigant na staklenim nogama zapravo svoj rejting uspesne srpske industrijske uzdanice stvorio ne placajuci racune ni NIS ni Elektroprivredi Srbije, a verovatno i mnogim drugima.

Ako uspe da istraje u ovim trzisnim principima poslovanja NIS ima sanse da se izvuce iz mnogo gore finansijske krize nego sto je obustavljanje isporuke prirodnog gasa iz Rusije. Jer, da podsetimo, NIS je vec dugo nelikvidan, doduse ne samo zbog toga sto su potrosaci u Srbiji navikli da ne placaju gas vec i zbog dugovanja za sirovu naftu Kinezima. Kada je u septembru "Gazprom" smanjio isporuku prirodnog gasa za 40 odsto u javnosti se, uglavnom, cula galama na "Progres", koji je, navodno, prodao gas Madjarima, umesto da ga isporuci potrosacima u Srbiji.

Iz NIS, po obicaju, zvanicnih informacija o ovom problemu nije ni bilo. Javljale su se firme koje su insistirale na tome da im se gas isporucuje, jer ce im, u protivnom, stati proizvodne linije. Da ovoga puta nece biti kao u vreme sankcija, na sta su se, ocito, svi navikli, videlo se kada su iz "Gazproma" kao datum za totalno zavrtanje slavina sa gasom najavili, najpre 24. septembar a potom 6. oktobar.

Po tudjim ledjima

I jedan i drugi datum bili su, zapravo, "dani D" za nadlezne u Vladi Srbije da konacno pocnu razmisljati o tome kako se unedogled ne moze voditi socijalna politika i odrzavati privid privrednog uspona na tudjim ledjima.

Kako su Rusi ostali cvrsti u svojim zahtevima da im se plati, jer oni, zapravo, svoju robu mogu prodati i drugima, Vlada Srbije je konacno NIS dala zeleno svetlo da sve duznike upozori da moraju platiti. Zlobnici bi mogli da kazu kako je ovo odlucivanje za trzisne principe Mirko Marjanovic iskreirao, zbog "Progresa", kome se izmice lepa zarada na posredovanju. Jer, mnoge firme cija je roba isla za Rusiju, kao srpski tal u trampi za gas, vrlo su nezadovoljne uslovima koje im "Progres" postavlja. Novosadska "Pobeda" (proizvodjac gradjevinskih i poljoprivrednih masina) je tako, na primer, protestovala zbog toga sto im "Progres" priznaje toliko nisku cenu da jedva imaju minimalnu zaradu, dok sam ubira profit.

Kako ce sa sakupljanjem robe za nove otplate gasa ici ubuduce videce se, ali je svakako izvodljivo da se izvede. Ako Vlada Srbije ne naredi ponovo NIS da gas isporucuje i neplatisama.

J. Putnikovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /