Utorak, 14. oktobar 1997.

PROMENE U HRVATSKIM DRZAVNIM MEDIJIMA

Pucanje medijskog oklopa

Za direktore HINE i HRT, Tudjman je, tvrde analiticari, naimenovao ljude koji misle svojom glavom

Karolin Smit
izvestac Rojtersa iz Zagreba

Crveno-bela hrvatska sahovnica vijori se na ekranu, grmi patriotska muzika i onda slede uvodne reci: "Predsednik Republike Hrvatske, doktor Franjo Tudjman, danas je..."

Ovaj refren je neizbezan pocetak gotovo svake informativne emisije "Dnevnik", posle koga sledi pregled predsednikovih dnevnih sluzbenih duznosti. Tudjman je prakticno stalno udarna vest u bivsoj jugoslovenskoj republici, bez obzira na ostale dogadjaje.

Kult predsednika i njegova cvrsta kontrola nad medijima ne iritira samo politicke protivnike, vec i zapadne vlade, koje od Hrvatske traze slobodniju stampu, u okviru reformi koje su uslov da Hrvatska bude prihvacena kao sazrela demokratija. Iako se autoritarni Tudjman retko obazire na spoljni pritisak, postoje znaci da nastaje pukotina na oklopu medija, koje kontrolise drzava.

Predsednik je proslog meseca imenovao Branka Salaja za direktora drzavne novinske agencije HINA i Mirka Galica za zamenika direktora Hrvatske Radio- Televizije (HRT). Galic je bio dopisnik prorezimskog dnevnika "Vjesnik" iz Pariza, a Salaj je bio hrvatski ambasador u Parizu i Hagu. Smatra se da su obojica nepristrasni ljudi, pa su njihova imenovanja pozdravili mnogi kriticari vlade, iako se i dalje sumnja da ce oni dobiti potpuno odresene ruke da sprovedu promene. Galic vazi za coveka koji ne voli da izlazi u susret politickim hirovima, dok je Salaj covek "koji misli svojom glavom", kaze jedan komentator.

Salaj je rekao za Rojters da je imao "veoma otvoren i iskren razgovor" sa Tudjmanom pre nego sto je preuzeo novu duznost. Po povratku iz Svedske, gde je ziveo 40 godina, bio je imenovan za ministra informisanja novoformirane hrvatske vlade, za vreme hrvatsko-srpskog rata 1990-1991. godine.

I pored toga, on radi u balkanskom drustvu koje jos uvek oseca posledice pedesetogodisnje vladavine komunizma, kada novinarima nije bilo dozvoljeno da budu objektivni. "Ima novinara koji su godinama uceni da su zapravo politicki radnici. Veoma je tesko izaci iz tog kruga", smatra Salaj.

Analiticar Davor Djenero kaze da imenovanje Galica predstavlja pokusaj Hrvatske da popravi svoju reputaciju na Zapadu. "On ima dobre veze u Savetu Evrope, gde ce biti pokrenuto pitanje slobode medija u Hrvatskoj. Cinjenica da je Galic dobio polozaj na televiziji moze da popravi sliku o Hrvatskoj."

Zagovornik

"Nemam nameru da svojim imenom potpisujem bilo kakvu praksu koja mi se ne dopada. Veliki sam zagovornik slobode medija. Smatram da je to vazno za funkcionisanje demokratije. Moramo da postanemo otvorenije drustvo", kaze Salaj.

Savet Evrope - koji se obicno smatra predvorjem Evropske unije - primio je Hrvatsku proslog novembra, ali je istovremeno izlozio seriju uslova, od kojih je jedan i sloboda stampe.

Tudjmanovi kriticari u Hrvatskoj su pesimisti. Oni smatraju da nova imenovanja nece doneti prave efekte i kazu da je pritisak prosto suvise jak da bi Salaj i Galic uspeli da oslobode medije.

Tudjman kontrolise medije pomocu svoje sluzbe za stampu, koju vodi bivsi novinar hrvatskog radija, poznat medju novinarima kao beskoristan covek. Detalji o predsednikovom angazmanu cesto moraju da se izvlace od drzavne televizije - koja ima ekskluzivno pravo prisustva na sastancima kabineta - a reporterima je najcesce zabranjeno da postavljaju pitanja kada strani zvanicnici posecuju Tudjmana.

Nakon predsednickih izbora u junu, HRT je bila predmet kritika u izvestaju Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju. Navedeno je da su Tudjman i njegova stranka "imali ogromnu prednost" da su bili "preeksponirani na medijima i u informativnim programima". Samo tokom jedne nedelje predsednicke kampanje, Dnevnik HRT je posvetio 300 puta vise vremena Tudjmanu nego Socijaldemokratskoj stranci kandidata Zdravka Tomca i 12 puta vise nego Liberalnoj stranci kandidata Vlade Gotovca, kaze se u izvestaju.

Analiticar Slaven Letica ocekuje da ce Galiceva sposobnost da promeni HRT zavisiti od ovlascenja koja dobije kao zamenik direktora, ali dodaje da je rec o coveku koji je sklon eksperimentima i koji nece prihvatiti status kvo. "Mislim da ce Galic vrlo brzo uci u sukob sa Tudjmanom. On ce sasvim sigurno pokusati da demokratizuje hrvatsku televiziju - u tome ce imati uspeha na pocetku, ali ce ga Tudjman smeniti za par meseci", kaze Letica.

Vladina imovina

Davor Butkovic, urednik nezavisnog nedeljnika "Globus", se slaze da su imenovanja pokusaj promene javnog imidza hrvatske vlade, ali dodaje: "Bojim se da to nece biti sasvim uspesno. Ne mozete se opirati pritisku koji se vrsi na HRT, zato sto je ona vladina imovina - jednostavno cete dobiti otkaz", kaze Butkovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /