Subota, 11. oktobar 1997.

POSLE POSETE AMBASADORA GRUBERA MIHALJU KERTESU

Carina vratila pare Nemcima

Posle sastanka sa diplomatskim predstavnikom Bona direktor Savezne uprave carina u roku od 20 dana vratio je novac oduzet nemackim drzavljanima i najavio da bi slicna zgoda mogla da zadesi i ostale - samo kad?

Direktor Savezne uprave carina Mihalj Kertes demantovao je nedavno svoje kriticare i pokazao da se, kada je potrebno, sa njim moze lepo saradjivati - ili je to barem bio nemacki slucaj.

Ambasador SR Nemacke u Beogradu Vilfrid Gruber sastao se 5. septembra u Saveznoj upravi carina (SUC) sa njenim direktorom Mihaljom Kertesom u neformalnoj poseti upoznavanja i tom prilikom mu, pored ostalog, izneo probleme koji postoje u saradnji diplomatskog predstavnistva Bona u SRJ i jugoslovenske carinske sluzbe, saznaje "Nasa Borba" u nemackoj ambasadi.

Kertes je bio kooperativan

Nemacka ambasada u Beogradu naglasila je "Nasoj Borbi" da su veoma zadovoljni kooperativnoscu Mihalja Kertesa i da su mu na tome zahvalni. Ovakav iznenadno pozitivan razvoj dogadjaja, smatraju, trebalo bi da bude osnova za buducu saradnju.

Kako potvrdjuju u ambasadi, ambasador je Kertesu skrenuo paznju da ni posle dve godine nisu vracene velike kolicine deviza koje su domaci carinici oduzeli nemackim drzavljanima proizvoljno primenjujuci zakon o zabrani iznosenja vise od 1000 nemackih maraka iz zemlje.

Potvrdivsi da je upoznat sa situacijom, direktor SUC se formalno izvinio Gruberu i naglasio da ce uciniti sve da novac bude vracen.

Posle nedelju dana ambasada je, na poziv carine, poslala dokumentaciju o svim slucajeva oduzimanja deviza koji su bili povereni njoj ili advokatima sa kojima saradjuje.

Konacno, 25. septembra sluzbenik nemackog diplomatskog predstavnistva vratio se iz SUC sa velikom kesom u kojoj se nalazilo nesto vise od 158.000 DEM - vracen je i poslednji pfenig oduzet nemackim drzavljanima prilikom izlaska iz SRJ. Ambasada je devize preko komercijalnih banaka uputila u Nemacku i dalje vlasnicima.

Ukupna suma - vise od tri miliona maraka

O nacinu na koji je novac oduziman stranim (i nasim) drzavljanima prilikom izlaska iz SRJ "Nasa Borba" je vec pisala - pa sebi na vrat natovarila izmisljene globe finansijske policije. Podsecanja radi...

Zakon zabranjuje da Jugosloveni (bez posebne dozvole) iz zemlje iznesu vise od 1000 DEM. Za strance vazi isto ali im nije potrebna dozvola vec da jednostvano prijave novac prilikom ulaska u drzavu. Problem je sto mnogi to ne znaju, niko ih ne obavestava, a i one koji znaju ubedjivali su da je ta formalnost nepotrebna. Pri izlasku iz Jugoslavije, medjutim, carnici traze devize, pitaju za formulare o prijavi i oduzimaju cvrstu valutu - cesto do poslednjeg novcica - zapanjenim putnicima koji o formularima pojma nemaju. Zakonska procedura zatim nalaze da se "prestupniku" pare vrate a ubelezi eventualna, nevelika, kazna. Od toga - nista. Vecina tako opljackanih svoje devize vise nikada nije videla.

Procena od pre nekoliko meseci bila je da je u "sabirni sef" u Kertesovom kabinetu u SUC na ovaj nacin stiglo vise od tri miliona nemackih maraka.

Kertes je, inace, prilikom proslomesecnog razgovora sa Gruberom nagovestio da bi novac u dogledno vreme mozda mogao da bude vracen i drugim stranim drzavljanima.

Pitanje je koliko je to utesna informacija za diplomatske predstavnike u Beogradu nekih manje mocnih zemalja ciji su drzavljani, po pravilu, i bili najvece zrtve samovolje jugoslovenskih carinika.

Kako je receno u konzularnom predstavnistvu ambasade Bugarske, ni posle nebrojeno mnogo nota upucenih ministarstvu inostranih poslova povodom oduzimanja skoro milion maraka bugarskim fizickim i pravnim licima, pozitivna resenja slucajeva starih i vise od dve godine prakticno nema.

Poslednji primer je takozvano "prvo resenje" da se metalurskoj kompaniji nasih suseda kojoj je, prilikom tranzita finasijskih sluzbenika kroz SRJ, oduzeto 120.000 DEM vrati 82.000 - 38.000 je oduzeto na ime kazne zbog krsenja zakona. Na "prvo resenje" Saveznog deviznog inspektorata (nadlezne institucije) postoji pravo zalbe koje bugarski metalurzi nisu koristili po sistemu "daj sta das". Ali, zalila se SUC i postupak traje...

Kakva ce biti sudbina deviza otetih mnogim strancima u Jugoslaviji zavisice, izgleda, od dnevne politike i kolicine kooperativnosti koju beogradski rezim - ciji je Kertes najelitniji izdanak - zeli da pokaze spram evropskih i svetskih (potencijalnih) partnera.

Filip Slavkovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /