Sreda, 8. oktobar 1997.

MESECNE ANALIZE I PROGNOZE INSTITUTA EKONOMSKIH NAUKA

Devizne rezerve pred topljenjem

Ekonomska stabilnost u narednim mesecima moze se odrzati samo ako centralna banka "baci u vatru" devizne rezerve i tako poveca spoljnotrgovinski deficit i povuce visak dinara. Sada je vreme za prelaz na kontrolisani fluktuirajuci kurs, preporucuju u ovom Institutu

U avgustu nije doslo do nominalnog povecanja samih zarada, vec do ubrzanih isplata zaostalih plata u prosveti, zdravstvu, upravi i drugim delatnostima iz javnog sektora, a prema vazecoj metodologiji, to ce sada za sobom povuci nuzno i rast penzija. Zato bi nominalne penzije za septembar morale da budu uvecane za 27,4 odsto, sto je nova neravnoteza koju je sebi na vrat natovarila tekuca ekonomska politika, konstatuju u MAP Instituta ekonomskih nauka. Ovakva bujica novca (krajem avgusta stanje novcane mase je preslo 8,7 milijardi dinara) jos uvek nije izazvala ozbiljniji pokret cena, ali je zato crni kurs, uprkos intervencijama u menjacnicama ogranicenog dometa, "pobegao" od zvanicnog za preko 20 odsto, a ta razlika nedvosmisleno ukazuje na buduci uzlet inflacije. Pri tome treba imati u vidu da su sredstva od prodaje "Telekoma" za ovu godinu verovatno "pri kraju", a da se na najavljene efekte na proizvodnju i izvoz jos ceka.

Dogodilo se jos nesto, izgubljeno je letos uspostavljeno krhko poverenje u dinar, kada je bilo zabelezeno da se deo transakcija iz sive devizne zone preselio u poslovanje sa domacom valutom. Zato je i novcana masa mogla biti povecana bez inflacije. Medjutim, sada imamo ponovo obrnut tok, jer se preteralo sa kreiranjem dinara, i poslovne transakcije se vracaju u devize, odnosno sve se opet obracunava u stranoj valuti. U takvim uslovima visak dinara vrsi snazan pritisak na cene.

Zanimljivo je da su se ovog puta strucnjaci Instituta ekonomskih nauka uzdrzali od prognoza bliske ekonomske buducnosti, zato sto se u osnovi ne zna kakva ce se ekonomska politika voditi u narednim mesecima, kao sto se ne zna ni kakva ce se vlada formirati posle parlamentarnih izbora u Srbiji. Uz primedbu da nijedan kabinet nece biti dugog veka, Stojan Stamenkovic, istice da je otvoreno pitanje kolika ce biti stabilnost bilo koje vlade zasnovane na sada mogucim koalicijama, pri cemu ne treba iskljuciti ni mogucnost da uopste ne dodje do koalicionog sporazuma. Parlamentarna kriza je moguca - ako ne danas, onda u bliskoj buducnosti.

Zato se otvara dilema da li ce u narednim mesecima uopste postojati interes da se odrzi ekonomska stabilnost. Jedini moguci nacin za to je prodaja deviznog stoka koji je stvoren u NBJ, kako za povecanje deficita u robnoj razmeni i robne ponude tim putem, tako i za povlacenje viska novcane mase koji se zatekao u rukama stanovnistva. Ako tog interesa ne bude, svi ostali instrumenti koji stoje na raspolaganju Centralne banke nece biti dovoljni da se izbegne ulazak u novu inflacionu spiralu, konstatuju u MAP-u. I prognoziraju, (prema kolicini emitovanog novca), da su se tokom poslednja tri meseca devizne rezerve sa kojima rukuje NBJ povecale za 620 do 640 miliona maraka, ili za oko 350 miliona dolara. Barem bi tako trebalo da bude.

U Institutu ekonomskih nauka smatraju da je sada pravi momenat da se predje na kontrolisano fruktuirajuci devizni kurs, jer Centralna banka ima dovoljne rezerve za njegovo odrzavanje u omedjenim granicama. Poslo bi se od sadasnjeg nivoa trzisnog kursa. U prodaji deviza radi ocuvanja stabilnosti cena, i drzanja novcane mase na prihvatljivom nivou, po grubim procenama, na ovaj nacin ustedelo bi se najmanje oko 100 miliona maraka, u odnosu na to koliko bi ista operacija kostala pri zadrzavanju postojeceg fiksnog kursa, uvereni su u ovom Institutu.

Bojana Jager

REC PLUS: Dr Tomislav Popovic

Politicke snage bez reformskog potencijala

Uprkos ulivanju sredstava od prodaje "Telekoma" rast industrijske proizvodnje u ovoj godini nece premasiti jednocifrenu brojku, sto znaci da ce biti znatno nizi od zvanicnih predvidjanja, kao i da su se pokazala kao nerealna ocekivanja o stvaranju trajnih podsticaja za rast proizvodnje putem aktiviranja izvozne traznje. Sadasnji spoljno-trgovinski deficit formira se na godisnjem nivou od 2,4 do 2,5 milijardi dolara, a procene pokazuju da bi za ocuvanje sadasnjeg nivoa ekonomskih aktivnosti trebalo ostvariti spoljno-trgovinski deficit na godisnjem nivou od najmanje 2,8 milijardi dolara, tvrdi ovaj ekonomista.

Po njegovom misljenju izostali su efekti multiplikacije tih sredstava u privredi i ocito je da se oni ne mogu ni ocekivati u sadasnjem privredno- sistemskom, politickom i socijalnom ambijentu. Sve je vise razloga da se obavi ozbiljno testiranje potencijalnih efekata novog srpskog zakona o privatizaciji na stabilizaciju trzista: na oporavak proizvodnje u uslovima otvorene privrede. Sa tog stanovista procenjujemo da zakon nema dovoljnu propusnu moc za strukturne i institucionalne reforme, smatra ovaj ekonomista.

- Krucijalno je pitanje da li najnoviji raspored politickih snaga u SRJ ima minimalni reformski potencijal. Nase je misljenje da se, za sada, jos vise udaljavamo od minimalnog nacionalnog konsenzusa o strukturnim reformama, u medjunarodnom okruzenju koje se izuzetno brzo menja, kaze dr Popovic. Testirajuci kroz dva osnovna signala opredeljenost politickih vlasti za strukturne reforme, on konstatuje da, na zalost, jos nije otposlat nijedan. Prvi bi bio fiskalno prilagodjavanje, koje bi ujedno olaksalo probleme sa likvidnoscu i oborilo realnu kamatnu stopu na ekonomski i socijalni podnosljiv nivo. Drugi je prelazak na ravnotezni kurs, u skladu sa platno-bilansnim okvirima i njegovo prilagodjavanje intervencijama na deviznom trzistu, u odredjenim marginama fruktuacije, pre svega u cilju otklanjanja povremenih psiholoskih i monetarnih udara.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /