Utorak, 7. oktobar 1997.

AMERICKO VIDJENJE JUGO-IZBORA

Potvrdjena snaga srpske opozicije

"Mirovni broker na Balkanu" (kako "Vasington post" naziva Milosevica) izgubio je u nedelju jos jedan deo svog politickog autoriteta u Srbiji. Jedina mu je uteha dvonedeljni predah koji je dobio u Crnoj Gori gde njegov politicki protivnik Milo Djukanovic neocekivano nije pobedio vec u prvom krugu

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Zbog vremenske razlike i nedostatka zvanicnih rezultata, "Vasington post" bio je jedan od mnogih americkih listova koji su juce na svojim spoljnopolitickim stranama objavili izvestaje o "nagovestajima izbornih uspeha Milosevicevih protivnika na srpskim i crnogorskim izborima". Prema konstataciji prestonicnog dnevnika, jugoslovenski predsednik (kojeg "Post" posebno apostrofira kao "mirovnog brokera na Balkanu") cini se da je u nedelju izgubio jos jedan deo svog politickog autoriteta. I to, kako se navodi, pre svega u Srbiji "gde je njegov izabranik Zoran Lilic pao kao zrtva svog ultranacionalistickog rivala Vojislava Seselja ili nedovoljnog odziva biraca".

U izvestaju iz Beograda globalne TV mreze CNN takodje se zakljucuje da Milosevic nije imao uspeha ni na jednom od svojih nedeljnih izbornih testova. "Jugoslovenski predsednik vrlo tesko ce prihvatiti mogucnost da ga na mestu predsednika Srbije nasledi Vojislav Seselj, nekadasnji paramilitarni lider i ultranacionalista tesno povezan sa Vladimirom Zirinovskim u Rusiji i Zan-Mari le Penom u Francuskoj, koji se zestoko protivi Dejtonskom mirovnom ugovoru u Bosni" - receno je, pored ostalog, u ovom postzibornom raportu CNN, uz zakljucak da je u celoj ovoj pogorsanoj situaciji "jedino ohrabrenje za Milosevica dvonedeljni predah koji je dobio u Crnoj Gori, gde njegov politicki suparnik, reformista Milo Djukanovic neocekivano nije pobedio vec u prvom krugu predsednickih izbora u ovoj manjoj federalnoj jedinici".

Za vodecu americku informativnu agenciju Asosijeted pres, posle neuspeha njegovih kandidata na nedeljnim izborima Milosevicu ce biti tesko da ojaca svoju poziciju i prosiri uglavnom protokolarna ovlascenja koja ima u svojstvu predsednika SR Jugoslavije. "Pored Albanaca na Kosovu, koji su u potpunosti bojkotovali i ovo glasanje, veliki broj glasaca koji se nije pojavio na biralistima predstavlja potvrdu snage opozicije, koju predvode doskorasnji gradonaclenik Beograda Zoran Djindjic i Vesna Pesic" - navodi se u jucerasnjem izvestaju AP, uz konstataciju da bi eventualni Seseljev dolazak na polozaj predsednika Srbije umanjio Milosevicu mogucnost za postizanje sporazuma sa SAD i saveznicima, a mogao bi da "posebno oteza mirovni proces u Bosni, imajuci u vidu uspeh koje su njegove pristalice postigle na tamosnjim nedavnim lokalnim izborima".

U medjuvremenu - kako je konstatovano u jednom izvestaju "Njujork tajmsa" - Srbija je suocena sa potpunim raspadom demokratske opozicije, dok je na drugoj strani Miloseviceva autoriratna vlast odhranila jednu radikalnu opoziciju, sklonu nasilju, koja je svojim demagoskim pristupom stekla veliku popularnost medju ekonomski ojadjenim najsirim masama i koja je na tom talasu iznela svog kandidata Vojislava Seselja kao nezvanicnog pobednika predsednickih izbora u Srbiji ("U Srbiji, u kojoj je prosecna mesecna zarada manja od 100 dolara, ocajanje, frustriranost i bes dostigli su tacku kljucanja i pretvorili se u podrsku za ekstremiste").

Opisujuci nastojanja Slobodana Milosevica da preko predsednickih izbora u Srbiji i Crnoj Gori konsoliduje na prelasku u novi vek svoju vlast na mestu sefa jugoslovenske drzave, vodeci americki list posebno se zadrzava na problemu kosovskih Albanaca i tim povodom zakljucuje sledece:

"Dva miliona Albanaca sa Kosova, koje je pre sedam godina, pod vlascu Milosevica, izgubilo status autonomne pokrajine, umorili su se od gledanja kako policija razbija njihove mirne proteste i kako se zanemaruje njihov bojkot drzavnih institucija. Obeshrabreni albanski lideri, koji su bojkotovali ove izbore, kao i sve ostale u prethodnih sedam godina, ne vide vise svrhu od razgovora sa vlastima u Beogradu i priznaju da je propala njihova kampanja gradjanske neposlusnosti. Gerilski pokret na Kosovu postigao je odredjene rezultate proteklih meseci, ukljucujuci i nedavni koordinirani napad na 11 srpskih policijskih stanica. Osim toga, na Kosovo se iz Nemacke i Svajcarske deportuju na hiljade mladih Albanaca koji su tamo otisli i zatrazili politicki azil. Zapadni diplomati smatraju da to dovodi do pritiska za ustanak na Kosovu".

Zapad - jedina Miloseviceva sansa

Americka stampa i ostali mediji posvetili su juce veliku paznju predsednickim izborima u Jugoslaviji, uz konstataciju da je Milosevic doveden u situaciju da svoj politicki oslonac sad mnogo vise trazi na Zapadu - sad kad njegovi kandidati nisu dobili podrsku glasaca u Srbiji i Crnoj Gori i kad je SPS prinudjena da sklapa koaliciju sa nekom od vodecih opozicionih partija u Skupstini Srbije.

Prema proceni ovdasnjeg Nacionalnog radija, narocito izbori u Srbiji pokazali su da je jedini spas za Milosevica da izvuce Jugoslaviju iz ekonomske i politicke izolacije u vidu "spoljnog zida" sankcija time sto ce prihvatiti poznate zahteve oko Bosne i Kosova koje mu postavlja Amerika, podrzana medjunarodnom zajednicom.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /