Nedelja, 05. oktobar 1997.

Dr Miroljub Labus o ekonomiji posle republickih izbora

Staro ruho novog ekonomskog populizma

Tesko je poverovati da ce jedna radikalno, monarhisticko, komunisticka vlada biti u stanju da prizna da je ova zemlja bankrotirala i da otvori stvarni proces reformi. Zato treba ocekivati nastavak ko rupcije i neku kombinaciju ekonomskog populizma i napora da se proda jos po nesto od nacionalnih resursa da bi se takav koncept mogao odrzati

Bojana Jager

Na ovim izborima pobedili su radikali, a pare za to osigurali su socijalisti prodajom PTT. Prve reakcije u svetu pokazuju da je zbog takvog ishoda izbora porastao za nekoliko poena politicki rizik za investiranje u jugoslovensku privredu. No, takav raspored snaga na politickoj sceni Srbije nece uticati na strane investicije, s obzirom da je i pre ovih izbora nasa zemlja, rame uz rame sa Albanijom vec svrstana u grupu zemalja sa najvisim politickim rizikom, dobivsi rejting E, sto je prakticno nemoguce povecati. Ovako dr Miroljub Labus objasnjava postizborne sanse da se u ekonomskom smislu u svetu poboljsa predstava o Srbiji.

- Oni strani investitori, koji se odlucuju da udju sa svojim kapitalom u domacu privredu, prihvataju taj enormno visok rizik, jer su rukovodjeni nekim drugim interesima, a ne odnosom profita i rizika. Komercijalni rizik je, doduse, nesto nizi (oznacen sa D), sto se dogodilo nakon prodaje Poste. Drugim recima, sa novom vlascu u 1998. nece se promeniti nepovoljna slika o SRJ u stranim finansijskim krugovima, niti ce na to uticati eventualni sporazum sa Londonskim klubom, koji ce, ukoliko se i postigne, biti primenjen tek posle vracanja zemlje u MMF. A prema informacijama sa kojima raspolazem iz stranih finansijskih izvora, glavni argument sa kojim nastupa jugoslovenska strana u pregovorima sa inopoveriocima, upravo je bankrot zemlje, i njena nemogucnost da otplati svoje dugove.

Nasa Borba: Kakve ce posledice novi raspored politickih snaga imati na unutrasnjem planu?

Miroljub Labus: - Nekoliko meseci pre izbora vodjena je ista populisticka ekonomska politika, kao i prilikom svih ranijih izbora. Kada bi se posmatrao grafikon glavnih makroekonomskih agregata po mesecima, i da se ne zna kada su izbori bili zakazani, mogao se utvrditi njihov tacan datum. Jedina razlika je sto je sada emisija novca bila pokrivena sa deviznim prihodima od prodaje PTT. Na osnovu toga samo u razdoblju juli-avgust primarna emisija je povecana za preko dve milijarde dinara, a novcana masa za preko 2,76 milijardi dinara. To je omogucilo rekordne isplate plata i isto takve prihode za javnu potrosnju, koji su bilans neinflatornog drustvenog proizvoda probili za preko 2,5 milijarde dinara samo u tom mesecu. Doduse, u septembru je zadrzana stabilnost cena, a devizni kurs nije depresirao dalje od cetiri dinara za marku, ali to je samo prividna stabilnost, jer ce se sa avgustovskim rastom zarada od 27 odsto drasticno povecati obaveze prema penzionerima u narednim mesecima, sa cime je stvoren novi deficit u javnoj potrosnji koji ne moze biti finansiran iz realnih izvora. No, ovakva populisticka politika, uz stabilnost cena koja se odrzava po svaku cenu i uz administrativnu kontrolu, nije donela izbornu pobedu stranci na vlasti, ali je zato narusila makroekonomsku ravnotezu i donela je ogromne probleme za buducu ekonomsku politiku. Mogao bih to da razumem da je SPS pobedio, ali u postojecim okolnostima to je potpuno nerazumna politika.

Politicki ustupci (zlo)upotrebljen paravan

Koliko nam je sada blize ili dalje povratak u medjunarodne finansijske institucije?

- SRJ je okarakterisana kao "evropska Kuba". Uostalom, samo su Kuba i SRJ jos izvan Medjunarodnog monetarnog fonda, u koji se sprema da udje cak i Severna Koreja. Politicki razlozi za nas povratak u Fond bice izuzetno teski za postojecu vlast i ona ce teziti da sto vise odgadja njihovo ispunjavanje. Medjutim, druga strana te price nema veze sa politikom, a smatram da je ona mnogo veci problem, jer se radi o nesposobnosti zemlje da plati svoj dug. Duznicka kriza, koja je izbila u bivsoj Jugoslaviji posle Titove smrti, objektivno je najvise doprinela da se rasturi zemlja. Ni danas se ne sme potceniti uticaj spoljnjeg duga na unutrasnje prilike. Ni uz reprogram 2,5 milijarde dolara duga prema Londonskom klubu, mi posle 2003. godine necemo biti u mogucnosti da servisiramo svoje duznicke obaveze. Uz hipoteticku pretpostavku da ce u 1998. ova vlast ispuniti politicke uslove za povratak u MMF, eventualni priliv para ne treba ocekivati pre polovine naredne godine, a on ce biti tek toliki da mozemo da podmirimo nase dugove prema tim institucijama.

Dugorocno jedini izlaz je da se privatizacija obavi sto pre, na posten i pravi nacin, i da se smanji rizik investiranja u zemlju, da bi imali uslove da domaca preduzeca, banke i drzava izadju na medjunarodno trziste kapitala i dobiju sredstva za investicije pod fer uslovima. Tada se moze ocekivati da i nasi gradjani u inostranstvu investiraju veci deo svojih ustedjevina u zemlju i da dodjemo do investicija neophodnih za privredni rast i nova radna mesta.

Strategija pregovora s medjunarodnim finansijskim institucijama, u kojoj uz ispunjavanje politickih uslova, ne bi bila obezbedjena i politicka stabilnost u zemlji i nizak rizik investicija na domacem privrednom prostoru, nece doneti neophodan priliv stranog kapitala. U tom slucaju bicemo razocarani, jer ce politicki ustupci ostati nesrazmerni parama koje ce to doneti. Naravno nisu problem ustupci, niti zavera sveta protiv nas, vec pogresna strategija naseg otvaranja prema tom svetu. Pravila te igre danas su drugacija od onih koje neki uticajni bankari pamte iz sedamdesetih godina, kada su se bavili tim poslom. Nas nacionalni problem je sto ne razumemo svet i kad ne dobijemo ono sto ocekujemo s pravom da treba da dobijemo, naljutimo se kao mala deca i zalupimo vrata tom istom svetu.

Sta mozemo na ekonomskom planu ocekivati do kraja godine - da se sada posle izbora zavrnu novcane slavine ili da se nastavi sadasnje "veselje", po cenu nove inflacije?

- Vlast ce svakako pokusati da, koliko je to moguce, pokriva povecane deficite u javnoj potrosnji i isplati zarada, a kao jedini instrument koristice emisiju, samo sto ta dodatna emisija vise nece imati devizno pokrice. Prema izjavama zvanicnika iz NBJ postoji spremnost da monetarna vlast ponisti jedan deo emisije smanjivanjem deviznih rezervi zemlje, prevashodno da bi odrzala kurs dinara, ali ta zelja potpuno protivreci naraslim drzavnim obavezama u javnoj potrosnji i prema penzionerima. U tom konfliktu interesa penzioneri ce, verovatno, ponovo dobiti prednost i zaista sumnjam u mogucnost povlacenja novca. Procenjuje se da su za poslednja tri meseca devizne rezerve zemlje porasle za oko 600 miliona maraka, pri cemu je realno racunati da postoji i rast deviznih rezervi kod banaka u iznosu od jos 150 miliona maraka. To znaci da bankarski sistem raspolaze sa devizama za odbranu kursa dinara i za emisiju novca bez pokrica do kraja ove godine. Cena je, naravno, topljenje deviznih rezervi. Centralna banka ocito veruje da ce ponovo povecati devizne rezerve kroz poslednju deviznu transu od prodaje PTT i kroz eventualne nove prodaje atraktivnih delova privrede, samo prihodi od toga ce sada biti mnogo nizi.

Cim prodje izborni mamurluk, treba koncipirati ekonomsku politiku za narednu godinu. Kakva ona moze biti, s obzirom da joj se u amanet prenosi stvorena ekonomska nestabilnost?

- To cemo videti vec kod predloga novih budzeta i procena ovogodisnjeg i drustvenog proizvoda za narednu godinu. Ako se kao do sada raspolozivi kolac za raspodelu svesno preceni da bi se pokrila veca prava od realno raspolozivog drustvenog proizvoda, onda je to sigurna najava inflatorne politike i u 1998. Sva ona druga zaricanja u stabilnost i dvocifrene stope rasta, koje Savezna vlada iz godine u godinu prepisuje u svoja formalna dokumenta, spadaju u vec vidjeno. Mislim da vlast jos nije odlucila kakvu ce stvarnu ekonomsku politiku voditi u narednoj godini. Najpre, ocekuje se da ce se dogoditi neko cudo u poslednjem tromesecju ove godine, u vidu bitnijeg rasta izvoza i smanjivanja deficita u platnom bilansu. To se naravno nece dogoditi, ali ce zato ostati uvecani problemi, koje ce trebati resavati u 1998, inace, poput ove godine, takodje, proglasenom godinom reformi. S obzirom na to da se i u iducoj godini odrzavaju republicki izbori u Crnoj Gori i na nestabilnu ukupnu situaciju, ocekujem nastavak populisticke politike, uz pokusaj da se iscrpljivanjem nacionalnih resursa odrzi stabilnost zemlje. U 1998. cemo verovatno vec zaliti za ovom godinom i propustenom prilikom da se milijarda i po PTT maraka investira u nova radna mesta i novu proizvodnju. Mozda to i nije tako lose, jer sve dok postoji privid da populisticka politika donosi ekonomske rezultate ne moze se u drustvu stvoriti kriticna masa spremna za ulazak u ozbiljne ekonomske reforme.

Kradljivci tudje buducnosti

Strategija odlaganja reformi igrana je vise puta na svim kljucnim raskrsnicama drustva, sedamdesetih, osamdesetih godina, a igra se i danas. Razlozi su uglavnom isti, to da vladajuca generacija ima precutni konsenzus da teret stvorenih dugova i obaveza prebacuje na buduce generacije. Obican covek sa ulice, pritisnut svakodnevnim brigama, ni ne mora da zna sta ce se desiti kroz tri, pet ili deset godina, ali oni koji vode zemlju moraju da budu u stanju da sagledaju buducnost, i da je ne oduzimaju od svoje dece, kaze dr Labus.

Kakve su sanse da nova republicka vlada, koju bi formirale tri "pobednicke" stranke u srpskom parlamentu, zauzme drugaciji ekonomski kurs?

- Da bi bilo sta mogla da uradi reformska vlada mora da ima opstu podrsku naroda, a nju moze da zaradi samo ako tom narodu kaze istinu o tome u kakvoj se situaciji zaista nalazi ekonomija zemlje i ukoliko predlozi razuman program izlaska iz krize. To pretpostavlja kraj populizma u ekonomskoj i razvojnoj politici i jasnu poruku da je ova zemlja bankrotirala i da bez rada, stednje i odlucnog suzbijanja korupcije u drzavi mi jednostavno nemamo sanse da obnovimo privredu i drustvo. Tesko je verovati da bi jedna radikalno, monarhisticka, komunisticka vlada to bila u stanju. Zato ocekujem nastavak korupcije i nekakvu kombinaciju ekonomskog populizma i napora da se proda jos po nesto od nacionalnih resursa da bi se takav koncept mogao odrzati. Valja sacekati da se vidi sastav nove republicke vlade i da se na osnovu njega proceni sa kakvom ekonomskom politikom cemo ziveti u iducoj godini.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /