Sreda, 1. oktobar 1997.

EKONOMSKA KRIZA U DRZAVI OZBILJNO UGROZAVA VOJNO SKOLSTVO

U Vojnotehnickoj akademiji skolovanje napustilo oko 40 odsto pitomaca

U slucaju ovogodisnje i nekoliko posledwih generacija pitomaca, treba uzeti u obzir krizu, prvenstveno ekonomsku, koja je ugrozila mnoge strukture, a medju najteze pogodjenim nasla se upravo Vojska Jugoslavije

Koliko se ukupna kriza u kojoj se nasla drzava odrazila na stawe u Vojsci Jugoslavije najboqe govore posledwi zvanicni (i nezvanicni) podaci o opstem uspehu i okolnostima koje su obelezile skolovawe posledwe generacije pitomaca Vojne i Vojnotehnicke akademije. Prema recima nacelnika Vojne i Vojnotehnicke akademije VJ general-majora dr Milana Karajovica i dr Slobodana Bursaca, studenti obe klase (50. VA i 49. VTA) zavrsili su svoje skolovawe vrlodobrim uspehom, sa prosecnom ocenom nesto nizom od prethodne generacije, sto predstavqa nastavak trenda opadawa kvaliteta novijeg oficirskog kadra, izrazen od pocetka krize u Jugoslaviji.

Osim nesto slabijih rezultata, ovu generaciju okarakterisalo je i relativno veliko odustajawe pitomaca od daqeg skolovawa, koje je, prema zvanicnim podacima, u najvecem stepenu izrazeno uglavnom tokom prve i druge godine studija. U Vojnotehnickoj akademiji, na primer, od skolovawa je odustalo 40 odsto pitomaca. Kao osnovne razloge, predstavnici vojnoskolskih ustanova navode velike zahteve u nastavi i nepolagawe ispita u roku, neprilagodjavawe vojnickim uslovima zivota, bolest, nedisciplinu i druge slicne pojave, zbog cega su studenti podnosili molbe za prekid skolovawa. Ovo je, izmedju ostalog, oceweno kao posledica "slabog izbora kandidata" prilikom prijema za skolovawe u Visokoskolskim ustanovama VJ. Pomenuti razlozi, medjutim, vazili su i ranije: odustajwe studenata je uobicajena pojava i u civilnom i u vojnom skolstvu. Realnost, medjutim, daje sasvim drukcije argumente. Standard pripadnika VJ u odnosu na raniji period znacajno je opao. Primawa vojnih lica su izrazito niska i do skora su bila prilicno neredovna, a mogucnost dobijawa i najmawe stambene jedinice svedena je na minimum

Uprkos tvrdwama nacelnika Generalstaba generalpukovnika Momcila Perisica izrecenim na konferenciji za novinare odrzanoj sredinom juna ove godine da su "netacne price o tome da je vojska bez para, na prosjackom stapu - zlonamerene price sa ciqem da se stvori nepoverewe u narodu i nesigurnost", jedna okolnost jasno ukazuje da su tvrdwe koje se bojazqivo iznose u javnosti, na zalost, realne. Kako tvrdi izvor "Nase Borbe", da bi se ostvarila finasijska usteda, odnosno izbeglo placawe za jedan mesec, pitomci svih odseka, osim PVO, u avgustu su poslati na odmor. Medjutim, kako isti izvor tvrdi, pravno gledano, obaveza prema pitomcima nije mogla da se izbegne.

U slucaju ovogodisnje i nekoliko posledwih generacija pitomaca, treba uzeti u obzir krizu, prvenstveno ekonomsku, koja je ugrozila mnoge strukture, a medju najteze pogodjenim nasla se upravo Vojska Jugoslavije. Prevashodno lose materijalno stawe, sa slabim izgledima da se popravi u dogledno vreme, verovatno je mnoge pitomce navelo da se opredele za neku drugu profesiju.

M. M.

Vojska na Internetu

Uprkos svom losem materijalnom stawu, Vojska Jugoslavije nastoji da koliko toliko odrzi korak sa tehnoloskim napretkom. Prema izvorima "Nase Borbe", VJ ce se uskoro pojaviti na Internetu i, kako je planirano, prvi "sajtovi" na svetskoj kompjuterskoj mrezi, sa prezentacijama i osnovnim informacijama o nasim vojnim snagama, mogu se ocekivati do kraja ove godine.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /