Utorak, 25. novembar 1997.

STRUCNJACI O UZROCIMA DELINKVENCIJE MLADIH

Porodica i, pre svega, porodica

Istrazivanja pokazuju da je oko polovina maloletnika delinkventnog ponasanja iz razorenih porodica

Tek kada se nadju na stupcima crnih hronika, maloletnici koji su pocinili krivicna dela, u nekom kratkom razdoblju, pobudjuju pojacano interesovanje javnosti. Vise u smislu zgrazavanja nego stvarnog sagledavanja dubine i uzroka tragedija kako njihovih porodica tako i drustva u celini. Nedavno ubistvo decaka Roma koje su pocinili tek nesto stariji momci ili stravican dogadjaj u Subotici gde je osnovac pucnjevima usmrtio skoro celu porodicu izazvali su upravo takav eho. Sta se dogadja u dusi i glavama maloletnika koji pre nego sto su zakoracili u ozbiljan zivot postaju teski prestupnici, ka kvi su uzroci tog devijantnog ponasanja, sta ciniti kako bi se to sprecilo i kakva je uloga sudova koji izricu "poslednju rec" pokusali su na proteklom trodnevnom seminaru da odgovore oni koji se bav e kriminalitetom mladih i onda kada se on odvija daleko od uzburkane javnosti. Vise od trideset sudija za maloletnike, mahom okruznih sudova iz cele Srbije, socijalni radnici i psiholozi su, naime, o ni koji prakticno cine timove, zbog cega je skup u Velikoj Plani (u organizaciji Jugoslovenskog centra za prava deteta u saradnji sa Ministarstvom pravde Srbije i Vrhovnim sudom, a pod pokroviteljstv om UNICEF-a) posebne tezine. Kakva su oni iskustva razmenili i sta po njihovom misljenju, dakle, treba raditi kako bi se olaksalo odrastanje onih koji ne dozivljavaju detinjstvo i ranu mladost poput hiljada njihovih vrsnjaka.

Pored pravnih posledica i mogucnosti resocijalizacije maloletnih delinkvenata, najvise je bilo reci o uzrocima ove vrste kriminaliteta, odnosno, okolnostima koje dovode do njega. Porodica, i pre sveg a porodica, slozni su ucesnici seminara, sustinski je vazna za (pravilan) razvoj deteta jer on u njoj vidi model ponasanja. Istrazivanja pokazuju da je oko polovina maloletnika delinkventnog ponasan ja iz razorenih porodica. Ako je, pak, rec o nasilju nad decom onda se moze reci da nasilje uvek radja nasilje, ukazuje Ljubomir Pejakovic, direktor Centra za socijalni rad u Beogradu. Odrasli cesto pokazuju prema deci svoju moc sto su takodje preneli iz svojih porodica. O tome se, na zalost, malo zna, cemu su uzrok predrasude da sve "ostane unutar kuce". Pejakovic ukazuje da nije sasvim tacna pretpostavka o odredjenom tipu porodica iz kojih izrastaju maloletni prestupnici i dodaje da se moze govoriti o cetiri grupe roditeljskog ponasanja, odnosno struktura porodice, od kojih svako izaziva odredjene reakcije dece.

Strogi roditelji koji namecu svoju volju, izazivaju strah, otpor, bekstvo, i traganje za indentitetom u grupi, van porodice. Roditelji bez autoriteta, pak, nesvesno odbacuju i minimum odgovornosti ta ko da dete postaje nesigurno i ispoljava veci stepen agresivnosti. Nije uputna ni kombinacija strogih i ambicioznih roditelja koji postavljaju visoke kriterijume koje dete ne moze da dostigne. Tada, navodi Ljubomir Pejakovic, u jednom trenutku moze doci do "pucanja" a slucaj u Subotici najvise podseca upravo na ovo. Konacno, najbolja varijanta su blagi roditelji sa autoritetom koji zajednicki s a detetom ucestvuju u njegovom vaspitanju i to je, naravno, najteze postici. Posebno je bitan odnos roditelja i deteta u konfliktnim situacijama kad roditeljski osecaj da su "pobednici" dovodi do det injeg gneva i bekstva. Obrnuto, ukoliko se radi o roditeljima bez autoriteta dete ce biti "pobednik" ali ce postati impulsivno, agresivno, hirovito. Ako nema adekvatan model u svojoj porodici, dete c e ga traziti u grupi, a onda je pitanje o kakvom se drustvu radi.

Razvod i prestupi

U Beogradu godisnje oko 4.500 dece prolazi kroz razvod roditelja a za dobar deo njih to je pravi pakao. Oko 15 procenata kasnije pokazuje delinkventno ponasanje. U postupku prema maloletnicima rodite lji cesto preuzimaju ulogu branitelja, sto je prema tvrdnjama strucnjaka, velika greska i time samo odmazu detetu. Najcesce, kad su u pitanju razvedeni roditelji, dete skrece "sa pravog puta", kad ma jka ili otac stupe u novi brak i dobiju potomstvo.

Osim porodice, na vaspitanje i ponasanje deteta svakako uticu i druge okolnosti, odnosno, okruzenje. Recimo, socijalno-ekonomski uslovi, raspad odredjenih vrednosti i neizgradjivanje drugih (nekad su se npr. deca nalazila u razlicitim pionirskim i omladinskim organizacijama dok danas slicnih okupljanja nema). Zamenik republickog ministra pravde dr Nebojsa Sarkic ukazao je, pri otvaranju skupa, i na to da prikazivanje kvaziheroja na televiziji dovode, takodje, do apsolutnog poremecaja vrednosti. Zamenik javnog tuzioca dr Ljubomir Prelic konstatovao je u vezi s tim da enormno prisustvo nasilj a u masmedijima nije nimalo zgodnije od prikazivanja pornografije koja se, makar, pusta u sitnim nocnim satima.

Konacno, na oblikovanje mlade licnosti nesumnjiv uticaj ima skola i skolski program. U nasim skolama, medjutim, obrazovna funkcija je potisnula vaspitnu. Primera radi, skolarci ponekad moraju da znaj u koliki je procenat crnackog stanovnistva u pojedinim lukama Argentine, ali zato nema predmeta koji bi ih, makar i fakultativno, poducavao etici.

Da okolina odnosno podrucje na kom se zivi takodje uticu na vrstu izvrsnih krivicnih dela i mogucu resocijalizaciju za nas list potvrdjuje Zoran Dujakovic, sudija za maloletnike iz Valjeva (a prethod no iz Sarajeva) koji je sacinio o tome zanimljivu analizu. Karakteristicno za gradske maloletnike je da, pored uobicajenih krivicnih dela protiv imovine (kradje, teske kradje), "pozajmljuju" vozila, cine iznude i dela vezana za drogu. Seoska deca gotovo su iskljucivo upucena na kradje i redje na neke sitnije krvne delikte vezane za lakse i teze telesne povrede. Njihova resocijalizacija je, medju tim, mnogo teza jer su usamljena i neupucenija, a velika je teskoca i doci do njih posto dan provode na poljima. Gradskim delinkventima, prestup moze biti tek ruzna epizoda iz koje se mnogo bezbolnij e izvlace tako da je veci broj povratnika medju seoskim maloletnicima.

B.Oprijan-Ilic

Popravni dom kao "raj"

Kako roditelji iz nerazvijenih seoskih sredina ponekad sagledavaju kaznjavanje svoje dece najbolje govori primer jedne majke, Albanke sa Kosova, koja se, nakon posete sinu u kazneno-popravnom domu, o bratila sudiji sa neobicnom molbom. Ona je, naime, zatrazila da se "jos neko od njenih desetoro dece smesti u ovaj dom jer je tamo - raj". Ova nezaposlena zena, inace, zivi u kolibi sa porodicom.

Jedini moguci odgovor sudije da Sud nije socijalna ustanova ipak ostaje rizican. Sta ako ova majka shvati da je prestup zapravo "ulaznica" za popravni dom?

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /