Ponedeljak, 24. novembar 1997.

UPOZORENJA AMERICKOG IZASLANIKA ZA BIVSU JUGOSLAVIJU ROBERTA GELBARDA POVODOM DVOGODISNJICE DEJTONA

Lideri moraju da se promene ili da prepuste mesto mladjima

Pored kritike bosanskih lidera, americki ambasador u poruci Milosevicu i Tudjmanu posebno naglasio da Srbija i Hrvatska nece moci da se ukljuce u medjunarodnu zajednicu dok u potpunosti ne ispune oba veze koje proisticu iz slova i duha Dejtonskog sporazuma

U govoru povodom druge godisnjice zavrsetka mirovnih pregovora u Dejtonu, specijalni Klintonov izaslanik za bivsu Jugoslaviju Robert Gelbard preneo je odlucnost vlade SAD da se nastavi zapoceti mirov ni proces, nazivajuci "kratkovidim, opasnim i u sustini nemoralnim" pozive koji se cuju sa pojedinih ovdasnjih i inostranih strana za povlacenjem medjunarodne zajednice i podelom Bosne i Hercegovine na tri dela.

Obustavljanje ratnog sukoba i zverstava, stavljanje pod medjunarodnu kontrolu svog tezeg naoruzanja i unistavanje viskova iz arsenala zaracenih strana, ozviljavanje ekonomije u jednom od entiteta (re c je o Bosanskoj Federaciji, u kojoj se predvidja rast ovogodisnje proizvodnje za 40 odsto u odnosu na 1996. i smanjenje nezaposlenosti na 30 odsto), obnavljanje elektro i vodosistema, putne i zelezn icke mreze, skola, stambenih i verskih objekata, izbori za sve segmente vlasti uz pocetak dejstvovanja zajednickih drzavnih institucija, pocetna faza u formiranju zajednicke armije BF uz integrisani carinski i i finansijski sistem, ubrzavanje procesa povratka izbeglica i raseljenih lica, od kojih se oko 400.000 vec vratilo u svoje domove (negde oko 20 odsto), pocetak povratka i onih koji ce pred stavljati nacionalnu manjinu u svojim entitetima, integrisanje, prestrukturiranje i reformisanje policijske sluzbe na osnovi moderne demokratske policijske prakse, uspostavljanje slobodnih i pluralis tickih medija, sprovodjenje delikatne prelazne arbitraze u Brckom i reaktiviranje Komisije za pronalazenje nestalih lica - ovako izgleda, taksativno naveden, pregled "dramaticnog napretka" koji je na pravila i objavila americka administracija.

"Po mnogim pitanjima ovo je jos krhki mir i mnogo toga jos je preostalo da se uradi - posebno kad je rec o povratku izbeglica, slobodi kretanja i predaji optuzenih ratnih zlocinaca. Medjutim, projeka t koji smo zapoceli ovde u Dejtonu slozen je i veoma tezak. Bosna je, kao nova drzava, pocela svoj novi zivot sa mnogo hendikepa: sa nasledjem socijalizma i nedemokratske vlade, sa politicki kontroli sanim medijskim okruzenjem koje je promovisalo nacionalnu mrznju i separatizam, sa stravicnim ratom koji je unistio citave zajednice i medjusobno poverenje medju ljudima, kao i sa pojavom ratnih dikt atora koji i dalje drze pod svojim uticajem delove Bosne" - culo se u ovom Gelbardovom istupanju, uz ponavljanje i stavljanje primetnog naglaska na cvrstu resenost SAD (pracenih evropskim saveznicima ) da se niposto ne napravi kardinalna greska u vidu napustanja zacrtanog dejtonskog kursa, cime bi se ne samo priznala pobeda "arhitektima etnickog ciscenja i genocida", vec bi takva podela podstakla nacionalni ekstremizam, agresiju i razaranja u BiH, a verovatno i na nekim drugim stranama.

Govoreci o dejtonskoj viziji multinacionalne, dvoentitetne Bosne, americki mirovni nadzornik za ovaj deo Balkana poslao je i veoma jasnu poruku svim njenim sadasnjim liderima u Sarajevu, Mostaru, Ban jaluci i na Palama:

"Da bi Dejton zaista uspeo, lideri svih bosanskih strana moraju fundamentalno da promene svoj nacin misljenja ili da se sklone sa puta i prepuste mladjim liderima da preuzmu stvar u svoje ruke. Sirom centralne Evrope u toku je uspesna tranzicija komunistickih drustava u demokratska drustva slobodnog trzista. Kroz Dejtonski mirovni ugovor, kroz prisustvo nasih snaga za obezbedjivanje tog ugovora i kroz pomoc u obnovi, postavili smo osnovu za takvu tranziciju i u Bosni. To ce se, medjutim, ostvariti jedino ako lideri Bosne budu mogli da saradjuju za dobro svog naroda preko nacionalnih medja i ako budu prihvatili jednu limitiranu vladajucu ulogu koja ce podrzati snaznu trzisnu ekonomiju. Ali, isuvise je mnogo sadasnjih lidera koji odbijaju da raskrste sa prosloscu i koji odbijaju kompromi se, cak i oko trivijalnih pitanja. Oni se drze starih socijalistickih tradicija i korumpiranog sistema patronstva. Dok prosecni Bosanci uspesno sprovode tranziciju i prihvataju slobodno trziste i slo bodne medije, njihovi lideri cesto kuju zavere kako da ih zadrze izolovanim i zavisnim".

Posle ove generalne kritike, iz Dejtona je rukovodstvima Bosanske Federacije i Republike Srpske ispostavljena u petak uvece i lista sa vrlo preciznim zahtevima SAD i medjunarodne zajednice. Sa upozor enjem da ce Amerika "nastaviti da podrzava one koji podrzavaju Dejtonski ugovor, kao i sto ce nastaviti da marginalizuje one koji mu se suprotstavljaju", kao i pratecom porukom da "u novoj Bosni nema ju mesta lideri koji nastavljaju da propovedaju nacionalnu mrznju i separatizam i oni korumpirani lideri koji profitiraju na siromastvu svog naroda" (porukom koja je, kao takva, predstavljala dejtons ki eho predizbornog slogana banjalucke struje u RS), ambasador Gelbard je zahteve sa tog spiska svrstao u sledece tri tacke:

- Podrska razvoju nezavisnih medija, regulisanom na osnovi modernih evropskih standrda;

- Razbijanje korupcije, sverca i organizaovanog kriminala;

- Potvrda vece spremnosti na saradnju u izgradnji nove, prosperitetne Bosne, umesto prepiranja oko predjasnjih razlika.

Upozoravajuci da podela koja se trazi na nekim stranama ne bi donela mir u Bosni, vec bi, naprotiv, samo potvrdila nacionalni ekstremizam, agresiju i razaranja, Gelbard je - u poruci Milosevicu u Beo gradu i Tudjmanu u Zagrebu (kao zvanicnim garantorima mirovnog dokumenta iz Dejtona) - posebno naglasio da Srbija i Hrvatska nece moci da racunaju na puno ukljucivanje u medjunarodnu zajednicu dok u potpunosti ne ispune sve svoje obaveze koje proisticu iz slova i duha Dejtonskog ugovora.

Sto se Hrvatske tice, u ovom delu Gelbardovog istupanja ponovljeno je ono sto se, u raznim formama, Tudjmanu vec uveliko govori poslednjih meseci sa raznih vasingtonskih nivoa: Hrvatska mora ne samo da razvija odnose sa BiH na osnovi "medjusobnog postovanja suvereniteta i nezavisnosti" (sto znaci da saseca svoje sadasnje veze sa Herceg-Bosnom), vec i da, isto tako, ubrza proces demokratizacije n a svom unutrasnjem planu - sto znaci da ravnopravno tretira i da prima sa dobrodoslicom sve svoje gradjane, ukljucujuci i Srbe.

Prema zvanicnoj americkoj oceni, koja se cula u petak uvece, pred Srbijom je - sto se toga tice - jos duzi put. Srbija, kako je receno tim povodom, daleko zaostaje za susedima u sprovodjenju stvarnih demokratskih reformi i primeni medjunarodnih standarda oko ljudskih prava, s tim sto, pored toga, "posebnu zabrinutost izaziva kontinuirano odbijanje vlasti u Beogradu da se resi pogorsana situacija na Kosovu".

Hag ceka sve optuzene

Znacajno mesto u Gelbardovom dejtonskom govoru dobio je, takodje, i poziv vlastima u Beogradu i u Republici Srpskoj da se povedu za nedavnim Tudjmanovim primerom i da obezbede predaju ili hvatanje sv ih osoba koje je Medjunarodni tribunal optuzio za ratne zlocine u Hrvatskoj i Bosni.

"Oni mogu da budu sigurni da ce svi optuzeni imati fer sudjenje i da ce tokom procesa moci da racunaju na sva svoja medjunarodno priznata prava. Oni, medjutim, isto tako mogu i da budu sigurni da ce pravda kad-tad biti dostignuta i da ce, sto duze budu odbijali da saradjuju, zbog toga duze patiti pod medjunarodnom izolacijom" - culo se u zavrsnoj Gelbardovoj reci na ovom skupu, sa zavrsnom poruk om da ce SAD, sa svojim medjunarodnim partnerima, nastaviti jos predanije da rade na ostvarenju dejtonske vizije za BiH, ali da se isto tako "ocekuje od svih Bosanaca i njihovih lidera da ponesu svoj deo odgovornosti kako bi mirna i prosperitetna Bosna postala jednog dana deo nepodeljene Evrope".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /