Cetvrtak, 20. novembar 1997.

INTERVJU: RANKO JOVOVIC O POLITICI, PESNISTVU I CESTITKAMA

Neka poltronisu u svoje ime

Ranko Jovovic, pjesnik i glavni i odgovorni urednik "Stvaranja", napustio je Predsjednistvo Udruzenja knjizevnika Crne Gore zato sto je, u njegovom odsustvu, cestitalo predsjednicku pobjedu Milu Djuk anovicu. On je u tome prepoznao poltronstvo i nemoralnost. U razgovoru za "Nasu Borbu" Jovovic kaze:

- Saopstenje Predsjednistva je kruna poltronerije, kad se zna da u pripremnom periodu, u predizbornoj kampanji, citave falange beogradskih i crnogorsko-srbijanskih intelektualaca i glumaca, sto preko TV Crne Gore koja je nezaboravno obrukala sve cega se dotakla, sto po trgovima crnogorskim, a uz pomoc demokratske opozicije Crne Gore - ostrasceno, moze se reci amoralno sipala crnu mast i glib na dojucerasnjeg predsjednika partije na vlasti i aktuelnog predsjednika, protivnickog kandidata za mjesto predsjednika. Sve da je kampanja bila normalna, bez totalne pristrasnosti crnogorskih medija, s ve da se demokratski radilo i prije i za vrijeme i poslije izbora - Predsjednistvo nema taj moralni integritet i snagu da u ime UKCG, a kao "glava" tog Udruzenja, potrci sa cestitkom. Svaki moze od n as poltronisati, ali u svoje ime.

Isto bih ovako reagovao, da je kampanja i cestitka obrnuta.

Cestitka Djukanovicu je zvucala kurtoazno i cini se bez kvalifikativa kakve ste joj Vi uputili. Zar predsjednik Crne Gore nije i predsjednik crnogorskih knjizevnika ili i tu treba traziti dodatne podjele?

- Opet kazem: jesu Crnogorci prednjacili u cestitkama raznim vlastima sve do 1945, mada su ih mnogi ti kojima su cestitali drzali za ovce i topovsku hranu. Najbolji je tu primjer njihov nepismeni uci telj, pokojni Broz, ali, ni njemu, ta nasa knjizevnicka organizacija, ma koliko ga ljubila, nije, koliko se sjecam, upucivala ovakve poruke-cestitke.

Sto se mene tice, ja sam uvijek bio protiv podjela. Ja se trudim i u ovom razgovoru, da ni jednu grancicu-suvarak ne bacim na vatru koja bi, ne daj Boze, raspirivala podjele.

Politika je uspjela da podijeli i knjizevnike u Crnoj Gori. Kako komentarisete tu cinjenicu?

- Duga je to prica. To je pocelo, pocinjalo u ono vrijeme prije ove "demokratske" nase sudbine. Istina, sa raspadom Jugoslavije raspalo se skoro sve. U stvari, raspali su se ljudi. Nema danas covjeka koji nije u ritama, kao kod Markesa, tumaraju, svaki sa svojom mrtvom zvijezdom u mrtvom srcu. Razbuktali smo se po nacionalnoj, vjerskoj, ludackoj i slicnoj osnovi. Neki su ostali vjerni starim vri jednostima, neki bi dusu prodali za evropske krpe. Interesantno je da su bivsi komunisti danas: separatisti, evropejci i antimarksisti, a mi neki, koji nijesmo mirisali na komunizam - mi smo nesto ka o Njegoseva djeca vaspitavani na tradiciji, ali i na Bodleru i Bibliji. Tako, da ja danas lakse dozivljavam ostatke komunizma u Jugoslaviji i Crnoj Gori, nego oni koji su to bili. Ja i danas postujem one "romanticare komunizma" koji su bili zrtve te svoje romantike.

Mnogi pisci su preoptereceni nacionalnom temom. Sta u stvaralastvu znaci ta nacionalna dimenzija, ako je umjetnost sveobuhvatna i univerzalna?

- Ah, to nacionalno. To je ono za sta nas "progone" postmodernisti i mondijalisti. Njegos je nacionalan, srpski pjesnik. Homer je grcki. Sekspir engleski. Dostojevski ruski... Valjda, ono sto misli D ostojevski, misle Rusi, ruska je dusa i udes. Ono sto misli Njegos, misle Srbi, najtragicniji medju njima Crnogorci. Ono sto je pisao Bodler jeste sinteza genijalnog Parizanina, tog pariskog duha, al i ta univerzalnost se dotakla jednog Francuza. Sad, ono sto je govorila ova genijalna gospoda, ovi plemici duha to je govor cijelog covjecanstva.

Bozidar I. Milicic

Matiji cestitam Njegosevu nagradu

Predsjednistvo UKCG se bavilo i jednim drugim pitanjem - pritiscima na dodjeljivanje Njegoseve nagrade. Kako komentarisete potpisivanje peticije od strane pisaca da se Matiji Beckovicu uskrati ovo visoko priznanje?

- Matija Beckovic je svoju kultnu knjigu, koliko se sjecam napisao u trideset trecoj godini. ("Rece mi jedan coek"). Onda je on vec trebao da dobije Njegosevu nagradu ali to je to vrijeme, da ne kome ntarisem sada sve to. Danas, sa zakasnjenjem on ce je dobiti za zivotno djelo. To je cisto. Ne znam kome smeta Beckovic. Cuo sam za te price, to je neozbiljno, da pjesnik koji slavi Crnu Goru i Crnog orce bude osporavan ovdje - to je nonsens. Znate sta: nagrade dolaze kasno. Beckovic je kao mlad bio bogomdan za Njegosa, kao i Kis, ili Bulatovic, ili A. Sekulic, ili B. Petrovic, ili R. P. Nogo... ali zamislite moja generacija je vec posijedjela. Nema radosti za starce. Tako ja mislim. Ja Matiji cestitam nagradu, ali znam da je on umoran od svega.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /