Petak, 14. novembar 1997.

PLENARNI SKUP CENTRALNOG KOORDINACIONOG TIMA VLADE SRBIJE U SAVA CENTRU

"Peglanje" kursa nespojivo sa stranim ulaganjima

Intervencijom iz robnih rezervi umirice se cene, ali ima pritisaka monopolista proizvodjaca ulja i secera koji su protiv toga, rekao ministar za trgovinu Srdjan Nikolic. Mere NBJ uveli na stetu uspesne privrede

"U poslednje dve godine uspeli smo u specificnim uslovima da odrzimo stabilnost kursa iako je, povremeno u kratkim intervalima, narusavan. To se dogadjalo zbog toga sto je kod privrednika prisutna filozofija da se treba sto vise zaduziti, ne vracati kredite, zadrzavati zalihe, devizna sredstva drzati na racunu u inostranstvu, a onda zagovarati promenu kursa da bi se 'ispeglale' dubioze. Takvo 'peglanje' kursa ne otklanja uzroke nestabilnosti. Ako hocemo da racunamo na strana ulaganja, ta filozofija se mora napustiti", rekao je Ratko Banovic, viceguverner Narodne Banke Jugoslavije na jucerasnjem plenarnom skupu Centralnog koordinacionog tima na kome su razmatrana aktuelna privredna kretanja.

Mere NBJ za uspostavljanje stabilnosti u protekle dve godine su, po pravilu, prema recima Banovica, isle na teret uspesne privrede. "U januaru bilo je pomeranja kursa na paralelnom trzistu, a na zalost mi ekonomiju zasnivamo na tom kursu koji cini svega jedan do dva odsto deviznih transakcija. Da bi to regulisali morali smo ici na restrikciju monetarne politike i cak redukovati privredni razvoj. U junu smo uspostavili uravnotezene odnose, postigli stabilnost i ponovo relaksirali novcani opticaj na bazi monetizacije deviznih rezervi koje su u medjuvremenu porasle. Monetizacija je ucinjena bez dodatnih redukcija izvan deviznog trzista, a banke su obavile izvesnu, dodatnu emisiju preko kreditne multiplikacije pa je dinamika proizvodnje ubrzana", rekao je Banovic.

Marjanovic: Niko ne treba da racuna sa inflacijom

Mirko Marjanovic, predsednik Vlade Srbije, nije prisustvovao sastanku, ali je uputio pismo u kome se navodi: "Neka niko ne racuna da na talasima neke nove inflacije ostvaruje svoje parcijalne interese, a na stetu najveceg dela privrede i gradjana. Ova vlada koja je dobila mandat da slomi hiperinflaciju, ostvari stabilnost i vrati poverenje u dinar i koja je cetiri godine imala podrsku najsire javnosti, upravo zato sto je kod gradjana eliminisala strah od inflacije i opste nesigurnosti, nikada nece uciniti i najmanji korak u tom pravcu".

NBJ je racunala da ce doci do pomeranja kursa u septembru i oktobru jer se to desava uvek sezonski, kaze Banovic, napominjuci da se redukcija sprovodi postepeno da ne bi doslo do sloma bankarskog sistema i da bi se ocuvao, zapoceti tempo rasta proizvodnje. "Ta redukcija je trenutna i privremena, a vi treba da kazete dokle cete ici u demonetizaciju putem deviznih transakcija. NBJ nece monetizovati nelikvidnost banaka i finansirati dubioze preduzeca. Ako hocemo da zadrzimo tempo proizvodnje iz avgusta, mora se izneti roba iz zaliha na trziste, a potrazivanja pokriti hartijama od vrednosti", rekao je Banovic.

Prema recima Srdjana Nikolica, republickog ministra za trgovinu, u ovoj godini je postignuta stabilnost u snabdevanju i stabilnost cena. "Poskupljenje benzina direktno ce uticati na porast cena za 2,8 odsto sto ce na godisnjem nivou podici cene ispod deset, oko osam odsto. Intervencijom iz robnih rezervi umirice se cene, medjutim ima intervencija monopolista, proizvodjaca ulja i secera koji su protiv toga. I pored toga, Vlada ce intervenisati iz rezervi, narocito kad su u pitanju poljoprivredno-prehrambeni proizvodi. Direktorima je najlakse da sve probleme resavaju podizanjem cena i to je najeklatantniji primer neuspesnosti direktora. Resenje nije u podizanju cena jer su one vise nego u okruzenju pa ce se vratiti kao bumerang preduzecu", rekao je Nikolic.

Prema recima, Duska Matkovica, potpredsednika Centralnog koordinacionog tima, centralno pitanje reformi je reforma direktorske svesti da rade u potpuno novim uslovima. "Stvoren je reformski prostor i vrlo brzo ce doci do diferencijacije uspesnih od neuspesnih direktora koji ne mogu da povecaju proizvodnju, zaposlenost, izvoz i zbog toga nemaju mesto na sceni", rekao je Matkovic.

Ulje 7,5 a secer 3,30 dinara

Direktori trgovinskih kuca su pozvani juce u Republicku direkciju robnih rezervi da potpisu ugovor o kupovini ulja i secera, rekao je Srdjan Nikolic za "Nasu Borbu". Litar ulja ce, prema Nikolicevim recima, kostati 7,5 dinara a kilogram secera 3,30 dinara. Pekare ce dobiti brasno po ceni od 1,62 dinara po kilogramu kako je predvidjeno Uredbom i poskupljenja hleba nece biti.

Na pitanje da li ce pekari dobiti celokupnu neophodnu kolicinu, a ne, kao do sada, svega trecinu, Nikolic je rekao:" Zasto bi dobili sve iz direkcije kad je ovogodisnji rod psenice bio dobar i na berzi brasno kosta 1,80 dinara".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /