Petak, 14. novembar 1997.

PREDSEDNIK SRJ U POSETI KINI

Potpisana jugoslovensko-kineska deklaracija

Kina jos jednom istakla podrsku povratku SRJ u medjunarodnu zajednicu, a sa jugoslovenske strane ponovljen stav o postojanju "jedne Kine" i o Tajvanu kao neotudjivom delu jedinstvene drzave

Aleksandar Novacic
dopisnik "Nase Borbe" iz Pekinga

Predsednici Jugoslavije i Kine - Slobodan Milosevic i Djiang Cemin - potpisali su juce u Pekingu zajednicku deklaraciju o prijateljskim odnosima i saradnji SR Jugoslavije i NR Kine.

Prethodno su dvojica drzavnika vodili razgovore u cetiri oka oko jedan sat, a zaitm su im se pridruzili ostali clanovi jugoslovenske delegacije. Prema jugoslovenskim izvorima ovi razgovori su vodjeni u "izrazito prijateljskoj atmosferi i uz naglaseno medjusobno razumevanje".

Slobodan Milosevic doputovao je juce rano izjutra u zvanicnu posetu Kini koja se zavrsava 16. novembra. Zvanicni docek jugoslovenskom predsedniku priredjen je kasnije posle podne na trgu Tjenanmen gde je Milosevica docekao kineski predsednik Djiang Cemin. Taj ceremonijal je predvidjen za sefove drzva i podrazumeva pocasnu cetu, vojnu muziku, topovske plotune, sto sve zajedno deluje veoma impresivno.

Posle svecanog doceka, dva drzavnika povukla su se u Veliki hol naroda (kineski parlament) gde su poceli politicki razgovori. Isprva su oni razgovarali u cetiri oka, oko jedan sat, a kasnije su se razgovorimo pridruzili i clanovi dveju delegacija.

Milosevic i Djiang zatim su potpisali zajednicku deklaraciju o prijateljskim odnosima i saradnji SR Jugoslavije i NR Kine. Ovaj dokument inspirisan je zeljom za dugorocnim, stabilnim i svestranim razvojem odnosa izmedju dve zemlje - konstatuje se u uvodnom delu. Jugoslavija i Kina smatraju da sadasnja medjunarodna situacija globalno i dalje ide ka popustanju, i da mir i razvoj predstavljaju glavna obelezja danasnjeg vremena - premda, kaze se, jos postoji hladnoratovsko razmisljanje, hegemonizam i politika prava jaceg.

Zasebni susreti

0Tokom jucerasnjeg dana i clanovi jugoslovenske delegacije imali su poseban program. Potpredsednik vlade Nikola Sainovic posetio je veliku izlozbu telekomunikacione opreme i razgovarao sa kineskim proizvodjacima o mogucoj saradnji. Nacelnik generalstaba Vojske Jugoslavije Momcilo Perisic sastao se sa nacelnikom generalstaba kineske armije Fu Cianjoom, a tema njihovog susreta odnosila se na armijsku saradnju dve zemlje. Ministar za spoljnu trgovinu Borisav Vukovic i predsednica Beogradske banke Borka Vucic razgovarali su u srodnim kineskim institucijama o merama za unapredjenje privrednih veza i mogucoj kreditnoj podrsci banaka zajednickim projektima.

U deklaraciji se naglasava da Kina postuje nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet SRJ i put razvoja koji je jugoslovenski narod izabrao. Kineska strana "visoko ceni samostalnu i nezavisnu spoljnu politiku SRJ i njene velike napore i doprinos jacanju mirovnog procesa u Bosni i Hercegovini". Kina ponovo istice svoju podrsku za povratak SRJ u medjunarodnu zajednicu - konstatuje se u deklaraciji.

Sa jugoslovenske strane ponovljen je stav o postojanju "jedne Kine" i o Tajvanu kao neotudjivom delu jedinstvene Kine.

U dokumentu se posebno naglasava da ce dve zemlje, polazeci od principa trzisne privrede, podsticati uzajamno korisnu ekonomsku saradnju, trgovinsku razmenu, razvoj visih oblika kooperacije i specijalizacije, otvaranje zajednickih preduzeca i zajednicki nastup na trecim trzistima.

U razgovorima su dominirale teme iz bilateralnih odnosa, ali je razmotrena i aktuelna medjunarodna situacija kao i prioritetni pravci delovanja jedne i druge zemlje - istice se u jugoslovenskim izvorima. Dva predsednika su istakla da postoje velike mogucnosti za unapredjenje ekonomske saradnje, ali i da dve vlade treba da daju snazniju podrsku kako bi se ta mogucnost konkretizovala. Izrazeno je obostrano ocekivanje da ce u narednom periodu biti zakljuceni novi sporazumi na tom planu.

Razmatrajuci neka medjunarodna pitanja konstatovana je bliskost ili identicnost stavova. Milosevic i Djiang su saglasni da Jugoslavija i Kina odrzavaju redovne konsultacije o medjunarodnim pitanjima od obostranog interesa.

Milosevic - koji je pozvao kineskog predsednika Djiang Cemina da zvanicno poseti Jugoslaviju - danas nastavlja razgovore u Pekingu. On ce se sastati sa potpredsednikom kineske vlade Zu Zungdjijem i kasnije sa ministrom inostranih poslova Cien Cicenom, pre nego sto otputuje u Sangaj.

Tvrd orah i maltretiranje

Tokom razgovora Milosevic- Djiang, u sirem sastavu, u jednom momentu novinari su neocekivano pozvani u salu. Mogli su da zabeleze reci kineskog predsednika koji je u tom momentu nastavljao svoje izlaganje.

"Nase zemlje su bile ugrozene od strane fasizma i obe su teskom borbom izvojevale nacionalno oslobodjenje - govorio je Djiang. Oba nasa naroda su puna duha upornosti, nezavisnosti i samostalnosti. Ne plase se bilo kakvih teskoca i odlucno idu putem koji su sami izabrali. Vas veliki pesnik 19. veka Njegos u svojoj besmrtnoj poemi 'Gorski vijenac' izmedju ostalog je napisao - 'Tvrd je orah vocka cudnovata/ne slomi ga al' zube polomi'... Mi se duboko divimo tvrdom duhu naroda vase zemlje."

Kineski predsednik je zatim primetio novinare i rekao: "Mi smo obojica 'usli u kameru' i ja bih vas zamolio za nekoliko reci... Posle njihovog odlaska mi mozemo dalje da nastavimo".

Predsednik Milosevic je uzvratio: "Slazem se s Vama da se lisimo zajedno ovog maltretiranja od strane medija. Predsednice Djiang, meni je veoma drago i velika cast da mogu da posetim NR Kinu i da se s Vama licno upoznam. Kao sto ste rekli, mi smo zemlje koje su veoma udaljine. Ali ta daljina je geografska daljina, a sto se tice prijateljstva mi smo veoma bliske zemlje. Ja sam siguran da ce ovaj nas susret dati veliki doprinos ucvrscenju naseg prijateljstva. I da ce otvoriti vrata saradnje posebno na privrednom planu..."

U tom casu su novinari zamoljeni da napuste salu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /