Petak, 14. novembar 1997.

UPOZORENJE IZ BELE KUCE POSLE IRACKE ODLUKE O PROTERIVANJU AMERIKANACA IZ KOMISIJE UN ZA KONTROLU IRACKOG NAORUZANJA

Sadam priziva "Tomahavke"

"Ponasanje Sadama Huseina je neprihvatljivo i predstavlja izazov za medjunarodnu zajednicu. Oko ovoga cemo odlucno postupiti", upozorio je predsednik Klinton. "Situacija 1997. nije ista kao ona 1991. Bicemo spremni da se odbranimo", porucuje iracki vicepremijer Tarik Aziz

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

U roku od jednog sata u Vasingtonu i Njujorku odrzana su juce ujutru dva vrlo vazna sastanka u vezi sa merama koje ce se preduzeti kao odgovor medjunarodne zajednice na odluku Bagdada o proterivanju sestorice americkih predstavnika iz ekipe od stotinak clanova Ujedinjenih Nacija koja je zaduzena za kontrolu irackog naoruzanja. Predsednik Bil Klinton okupio je zbog toga u Beloj kuci clanove svog najuzeg kabineta (drzavni sekretar Medlin Olbrajt, sekretar za odbranu Vilijem Koen, savetnik za nacionalnu bezbednost Sendi Berger, ambasador u UN Bil Ricardson), dok je generalni sekretar svetske organizacije Kofi Anan pozvao na hitan razgovor irackog vicepremijera Tarika Aziza.

"Ovakvo ponasanje Sadama Huseina jednostavno je neprihvatljivo i predstavlja izazov za medjunarodnu zajednicu. Ponovicu i ovom prilikom ono nasta posebno ukazujem poslednjih dana i sto je u ovom slucaju najvaznije: medjunarodni kontrolori pronasli su i unistili u ovih proteklih sest godina u Iraku vise zabranjenog hemijskog i bioloskog naoruzanja, nego sto su ga unistili saveznici tokom Zalivskog rata 1991. Tim istim medjunarodnim kontrolorima onemogucuje se sad dalji rad u Iraku. Oko ovoga cemo odlucno postupiti" - izjavio je Klinton posle sastanka sa najblizim saradnicima, na kome je konstatovano da je Sadam Husein ovom odlukom vec u startu prekrsio jucerasnju rezoluciju Saveta bezbednosti o obezbedjivanju nesmetane medjunarodne kontrole svojih vojnih postrojenja, tako da su u Beloj kuci - kako je kasnije saopsteno novinarima - razmatrane sve opcije mogucih reagovanja na ovo dalje zaostravanje krize oko Iraka.

U slicnom tonu i sa slicnom porukom oglasio se kasnije i prvi covek UN. "Nisam ocekivao da ce nas Irak dovesti u ovu situaciju" - rekao je posle susreta sa Tarikom Azizom Kofi Anan, pre nego sto je novinarima nezvanicno najavljeno da se Australijanac Ricard Batler, predsednik Komisije UN za kontrolu irackog naoruzanja (UNSCOM) priprema da iz Bagdada evakuise celu svoju medjunarodnu ekipu, a ne samo proterane Amerikance.

Zamenik irackog premijera, sa svoje strane, koristio je i juce svaku priliku za javna istupanja u kojima se koristila matrica generalnog optuzivanja Saveta bezbednosti i SAD za "neodgovornu i neprijateljsku politiku prema miroljubivom Iraku", kombinovana sa napadom na Ricarda Batlera da ce najavljenim povlacenjem UNSCOM "preuzeti odgovornost za posledice koje ce proizici iz tog neodgovornog poteza".

I jucerasnja Azizova medijska ofanziva pocinjala je, medjutim, i zavrsavala se, po pravilu, napadima na americku politiku prema Iraku i Arapima, uopste - napadima u kojima se vrlo cesto nisu birale reci niti oskudevalo u pretnjama Vasingtonu, ukoliko se Irak ne oslobodi svih postojecih medjunarodnih sankcija, umesto sto mu se "po americkom diktatu" namecu nove stege preko Saveta bezbednosti. U intervjuu za TV mrezu Ej-Bi-Si, Sadamov izaslanik bio je na tu temu najeksplicitniji:

"SAD ce napraviti veliku gresku ako se odluce za vojnu intervenciju protiv Iraka. Situacija 1997. nije ista kao ona 1991. Arapski svet nece prihvatiti novu americku agresiju, a to nece prihvaiti ni veliki broj clanova Saveta bezbednosti. Amerika dominira Savetom bezbednosti i pokusava da mu diriguje. Irak je odavno ispunio sve obaveze iz rezolucija UN o kontroli naoruzanja, ali americki predstavnici u medjunarodnoj komisiji rade i za vladu u Vasingtonu kao spijuni CIA i Pentagona. Americki inspektori moraju da napuste Irak, mi trazimo nepristrasnu medjunarodnu komisiju koja ce potvrditi da je Irak ispunio sve svoje obaveze. Mi nismo uplaseni ovom najnovijom rezolucijom Saveta bezbednosti - sve sankcije koje postoje vec su nam nametnute, sta vise moze da nas zadesi?! Ako nas Amerikanci napadnu, bicemo spremni da se odbranimo".

Sto se, pak, tice Klintonove administracije - koja je u ovoj krizi na pravcu glavnog udara bagdadske propagande - ona je juce od ranog jutra bila u intenzivnom diplomatskom kontaktu sa vodecim zapadnim saveznicima i partnerima iz stalnog sastava Saveta bezbednosti oko situacije za koju se ocekuje da ce uslediti ukoliko sa Amerikancima napuste Bagdad u znak protesta i ostali clanovi medjunarodne komisije za kontrolu irackog naoruzanja.

Ono sto je u ovom trenutku jedino izvesno, to je da ce americki pritisak na Sadama Huseina ici diplomatskim kanalima sve dok se medjunarodni inspektori nalaze u Iraku. Posle izvlacenja medjunarodnih inspektora iz Bagdada, medjutim, sve opcije dolaze u obzir - a narocito ona sa lansiranjem americkih krstarecih raketa prema onim ciljevima u Iraku za koje se sumnja da kriju zabranjeno hemijsko i biolosko naoruzanje.

Nesto vise na tu temu imace, verovatno, da se kaze posle vanredne sednice Saveta bezbednosti koju je - kasno sinoc po jugovremenu - zatrazio americki predstavnik u UN Bil Ricardson, posle povratka u Njujork sa jutarnjeg sastanka Klintonovog kabineta u Beloj kuci.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /