Petak, 14. novembar 1997.

NEOCEKIVAN OBRT OSMOG DANA DEBATE O POSTIZBORNOJ POLITICKOJ KRIZI

Kompromisna formula - raspisivanje prevremenih parlamentarnih izbora?

Na vidiku izbor iz pat pozicije:
Sa sednice Skupstine Crne Gore
FOTO: Fonet/Pobjeda

Predrag Bulatovic, sef poslanickog kluba DPS na cijem je celu Miodrag Bulatovic, izrazio spremnost da se dodje do kompromisnog resenja - raspisivanja prevremenih parlamentarnih izbora - sto su ponudili dr Bozidar Bojovic (Narodna stranka) i poslanicki klub DPS na cijem je celu Milica Pejanovic - Djurisic Cetinje. - Pri samom kraju jucerasnjeg nastavka parlamentarne debate o postizbornoj politickoj krizi, iz dva poslanicka kluba stigle su ponude da se pat pozicija pokusa prevazici kompromisnim rjesenjem. Ponuda je prvo stigla iz poslanickkog kluba Narodne stranke dr Bozidara Bojovica, a potom je uslijedila i ponuda poslanickog kluba DPS na cijem je celu dr Milica Pejanovic-Djurisic. Kompromisne predloge predocili su licno predsjednici pomenutih stranaka, dr Bojovic i dr Pejanovic-Djurisic, koji su i poslanici crnogorskog parlamenta.

Nakon sto je i od strane poslanickog kluba Bulatovicevog DPS-a izrazena spremnost da se pokusa pronaci kompromisno rjesenje, dogovoreno je da se na sastanku predsjednika parlamenta Svetozara Marovica sa sefovima poslanickih klubova pokusa precizirati nacin dolaska do kompromisne formule. Milica Pejanovic-Djurisic istakla je da problem postoji, ali da rjesenje nije u dogovoru o ponistavanju izbora za predsjednika Republike, posto takav dogovor nije ni moguc. Jedini izlaz je u dogovoru o prijevremenim parlamentarnim izborima, sugerisala je predsjednica DPS Crne Gore, i najavila spremnost svoje partije da se u izradu paketa izbornih zakona, koji su predvidjeni sporazumom vlade i dijela parlamentarnih stranaka, ukljuce i preostale dvije parlamentarne politicke grupacije - "bulatovicevci" i Bojovicevi "narodnjaci". Njima je ponudjeno da pristupe pomenutom sporazumu, a sto se tice datuma odrzavanja prijevremenih parlamentarnih izbora, predsjednica DPS-a pokazala je spremnost da se i o tome razgovara. Sugerisala je, pritom, da se zaduzi Parlamentarni odbor za politicki sistem da pripremi predlog zakljucaka, a "bulatovicevcima" obecala da njena partija nema namjeru da ih eliminise iz parlamenta.

U ponudi poslanickog kluba Bojoviceve Narodne stranke sugerise se parlamentu da zakljuci da ce se prijevremeni parlamentarni i lokalni izbori odrzati najkasnije do 30. marta iduce godine, a da se do kraja tekuceg zasjedanja usvoje neophodni izborni zakoni. Prema njihovom predlogu, do pocetka izborne kampanje sve politicke stranke zastupljene u crnogorskom parlamentu trebalo bi da se uzdrze od masovnih okupljanja svojih pristalica, kao i od predlaganja zakona kojima bi se navedeni zakljucci mogli suspendovati.

Iskazujuci spremnost da se dodje do kompromisnog rjesenja, Predrag Bulatovic, sef poslanickog kluba DPS-a na cijem je celu Momir Bulatovic, predlozio je da se do dogovora dodje u Odboru za politicki sistem, ali ne preglasavanjem, vec konsenzusom. Predmet dogovora bi, istakao je on, trebalo da bude uslovni datum odrzavanja prijevremenih parlamentarnih izbora i odluka o skracenju mandata sadasnjem sazivu parlamenta. Bulatovic je izrazio spremnost da se predstavnici njegove partije ukljuce u izradu izbornih zakona, i predlozio da predsjednik parlamenta sa sefovima poslanickih klubova pronadje nacin kako da se formulise kompromisno rjesenje.

Prije ovog neocekivanog obrta, Predrag Bulatovic je ocijenio kao interesantan predlog potpredsjenika republicke vlade Miodraga Vukovica da se crnogorski parlament obrati saveznim institucijama i zatrazi od njih odgovore na pitanja u vezi sa predsjednickim izborima u Crnoj Gori.

Pojasnjavajuci sta je mislio kada je, u ime vlade, inicirao predlog da se parlament obrati institucijama savezne drzave, Vukovic je kazao da je pod tim podrazumijevao da se sa saveznog nivoa upute cestitke crnogorskom narodu "na demokratskoj pobjedi".

Priznajuci da je pogresno shvatio ono sto je prethodnog dana predlozio potpredsjednik vlade, Bulatovic je ocijenio da je poziv na cestitanje politicki apel. Naglasio je, pritom, da politicku partiju kojoj pripada nece obavezivati bilo cije cestitke sa saveznog nivoa, pa makar one stigle i od onog koga njihovi politicki protivnici oznacajavju kao mentora Bulatovicevog DPS-a.

- Sto se nase partije tice, neka predsjednik savezne drzave, predsjednik Savezne vlade i predsjednik Savezne skupstine kazu o izborima sta hoce, to nasu poziciju promijeniti nece - kazao je Bulatovic, i precizirao da oni ne mogu, niti imaju pravo da priznaju minule predsjednicke izbore.

Primjecujuci da je dobio ono sto je trazio, potpredsjednik vlade Vukovic je rekao da je od sefa poslanickog kluba Bulatovicevog DPS-a cuo da oni nece priznati izbore, te da ne priznaju Crnu Goru i njene institucije.

Trideset hiljada "fantom glasaca"

Vracajuci raspravu na teren optuzbi za izbornu kradju, Miodrag Kovac, poslanik iz Bulatovicevog DPS- a, istakao je dva nova momenta - navodnih 30.000 "fantom glasaca" u drugom krugu izbora i zlouptrebu pravoslavnog svestenstva od strane politicke grupacije Mila Djukanovica. Govoreci na pocetku jucerasnjeg dijela debate, Kovac je optuzio politicke protivnike za "projektovanu kradju" predsjednickih izbora. Pozivajuci se na podatke iz statistickog godisnjaka za 1996. godinu, i na svoje projekcije o porastu broja stanovnika i birackog tijela, ovaj poslanik je iznio tvrdnju da se u drugom krugu predsjednickih izbora pojavilo 30.000 nepostojecih glasaca.

Bulatovic je na ovakvo tumacenje svojih stavova reagovao konstatacijom da Vukovic, vlada i njihova partija "poistovjecuju sebe sa drzavom", i da se, pri ovakvoj prici o drzavi, zaboravlja na narod. Ukoliko bi priznali rezultate izbora, dodao je Bulatovic, oni bi upravo pokazali neodgovornost prema narodu.

Za nove tonove u jucerasnjem toku parlamentarne debate zasluga pripada Zoranu Knezevicu, saveznom ministru pravde i clanu Glavnog odbora DPS-a Momira Bulatovica. Prethodne noci je, naime, TV Crne Gore reprizirala emisiju Studija B "Pecat vremena", u kojoj su gostovali savezni ministar Knezevic i poslanik u crnogorskom parlamentu dr Stefan Susic, sto je bio povod za brojne kriticke osvrte na stavove saveznog ministra pravde.

Prijatno iznenadjenje priredio je politickim protivnicima poslanik Bulatovicevog DPS-a Dragan Koprivica, koji je izjavio da je Knezevicevo istupanje na Studiju B bilo "antipropaganda" politickih stavova njihove partije. Koprivica je priznao da su neke izjave ministra Knezevica bile na liniji poziva na gradjanski rat u Crnoj Gori.

Komentarisuci izjave saveznog ministra pravde, sef poslanickog kluba Narodne sloge Predrag Popovic ocijenio je kao zabrinjavajuce to sto se "ovakvi ljudi pitaju u ovoj drzavi". LJubica-Beba Dzakovic, poslanik DPS-a na cijem je celu Milica Pejanovic-Djurisic, takodje je ostro prokomentarisala stavove ministra Knezevica, napominjuci da se takvim neodgovornim ljudima svjesno ugrozava SRJ i Crna Gora. Poslanik Narodne sloge Savo Markovic izjavio je da je, kao pravnik, bio "duboko posramljen i uvrijedjen" onim sto je govorio ministar Knezevic, dok je dr Miodrag Mugosa, republicki minstar zdravlja, saveznog ministra pravde nazvao "zastidom".

Ministar Mugosa je iskoristio ovaj povod da se izvini opoziciji zbog toga sto je jedinstvena DPS slala u Beograd kadrove kakav je Zoran Knezevic, a poslanik Savo Markovic je trazio izvinjenje i jednog i drugog DPS-a zbog dosadasnje kadrovske politike. On je sugerisao da se, ako ih ovdje nema, kadrovi dovedu sa strane, i podsjetio da je to svojevremeno ucinio knjaz Nikola, dovodeci cuvenog Valtazara Bogisica za svog ministra pravde.

Rasprava ce biti nastavljena danas.

D. Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /