Cetvrtak, 13. novembar 1997. | ||
SVETISLAV BASARA: "Sabrane pozorisne drame"
"Sabrane pozorisne drame" cine cetiri dramska ostvarenja Svetislava Basare: "Dolce vita", "Hamlet remake", "Budibogsnama" i "Oximoron". Ako je i jedan pisac savremene srpske knjizevnosti uspeo da bud e prepoznatljiv onda je to Basara. To znaci da i drame pocivaju na onim istim karakteristikama i pretpostavkama na kojima nastaje proza: crnom humoru, groteski, ironiji, apsurdu, fantastici, neverici u vrednosti koje proklamuje modernizam. "Sabrane pozorisne drame" objavila je beogradska izdavacka kuca "Dereta".
RADOVAN POPOVIC: "Krleza i Srbi"Beogradska "Prosveta" je u ediciji "Posebna izdanja '97" objavila knjigu "Krleza i Srbi" publiciste Radovana Popovica.Po oceni Vuka Krnjevica knjiga predstavlja zanimljivu hrestomatiju tekstova koje je Krleza pisao srpskim piscima i odgovora srpskih pisaca u toj korespondenciji. Rec je ne samo o prisnim Krlezinim pr ijateljima iz raznih perioda njegovog zivota, kao sto su Petar Dobrovic, Dragisa Vasic, Milan Bogdanovic i Mirko Ristic, vec i mnogobrojnim drugim srpskim piscima svih generacija od Isidore, Copica, pa do najmladjih koji su se vezivali za Krlezino "pevanje i misljenje". U knjizi "Krleza i Srbi" objavljeni su prvi put i Krlezini pisani dokumenti o odnosima sa Titom u poslednjem periodu njihova zivota.
O. M. A.
PREDRAG RISTIC: "Pijanino u blatu""Pijanino u blatu" delo je Predraga Ristica koji po svojoj osnovnoj vokaciji nije pisac, ali koga su, kao i mnoge druge, posledice sunovrata nekadasnje Jugoslavije naterale da uzme pero u ruke. Radnj a romana smestena je upravo u period raspada Jugoslavije i rata koji je taj raspad pratio, dakle od 1991. do 1995. godine. Mozda rec radnja nije adekvatna, kako bi sam autor rekao, jer je rec o auten ticnim, istinitim dogadjajima i sudbinama ljudi, Risticevih prijatelja. Roman govori o mladjoj i srednjoj generaciji Beogradjana, obrazovanoj, urbanoj, generaciji "koja je sve mogla i htela", koji su ne svojom voljom postali emigranti, dozivljavajuci na ovaj ili onaj nacin onaj udes koji takvu vrstu nevoljnika najcesce i prati. Prateci svoje likove od trenutka kada je tragicni rasplet jugosloven ske krize vec bio izvestan, Ristic je napisao prepoznatljivu ali uvek novu pricu, istovremeno i istorijski dokument o jos uvek zivucem vremenu.
RATOMIR MITROVIC: "Prica iz Amsterdama"Beogradska izdavacka kuca "Mrljes" objavila je knjigu "Prica iz Amsterdama", prvi roman Ratomira Mitrovica, novinara i fotografa (a od sada i knjizevnika). Vitomir Teofilovic ukazuje da se radi o tak ozvanom "kratkom romanu", kakve je sa velikim uspehom pisao Ernest Hemingvej: "Recenice su cesto kratke, stil novinarski, opisi realizovani skoro telegrafskim formulacijama. Pritom, autor uspesno izb egava opasnost od odlazenja u kic ili jeftinu melodramu, a roman - pored storije koja prati licne odnose - sve vreme ima i karakteristike putopisne proze." Ratomir Mitrovic kaze da je delo nastalo to kom njegovog boravka u Amsterdamu, u periodu (1990-92) velikih pritisaka i u vreme ratne drame raspada bivse Jugoslavije: "Ovaj roman je jedan pogled na deo mog zivota, proveden u Amsterdamu, tokom k ojeg je pisanje bilo oblik olaksaja od uzasa od kojih sam prostorno bio relativno daleko, ali koji su mi bili tako opipljivo bliski."
I. B.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |