Cetvrtak, 13. novembar 1997.

SVETISLAV BASARA: "Sabrane pozorisne drame"

"Sabrane pozorisne drame" cine cetiri dramska ostvarenja Svetislava Basare: "Dolce vita", "Hamlet remake", "Budibogsnama" i "Oximoron". Ako je i jedan pisac savremene srpske knjizevnosti uspeo da bud e prepoznatljiv onda je to Basara. To znaci da i drame pocivaju na onim istim karakteristikama i pretpostavkama na kojima nastaje proza: crnom humoru, groteski, ironiji, apsurdu, fantastici, neverici u vrednosti koje proklamuje modernizam. "Sabrane pozorisne drame" objavila je beogradska izdavacka kuca "Dereta".

RADOVAN POPOVIC: "Krleza i Srbi"

Beogradska "Prosveta" je u ediciji "Posebna izdanja '97" objavila knjigu "Krleza i Srbi" publiciste Radovana Popovica.

Po oceni Vuka Krnjevica knjiga predstavlja zanimljivu hrestomatiju tekstova koje je Krleza pisao srpskim piscima i odgovora srpskih pisaca u toj korespondenciji. Rec je ne samo o prisnim Krlezinim pr ijateljima iz raznih perioda njegovog zivota, kao sto su Petar Dobrovic, Dragisa Vasic, Milan Bogdanovic i Mirko Ristic, vec i mnogobrojnim drugim srpskim piscima svih generacija od Isidore, Copica, pa do najmladjih koji su se vezivali za Krlezino "pevanje i misljenje".

U knjizi "Krleza i Srbi" objavljeni su prvi put i Krlezini pisani dokumenti o odnosima sa Titom u poslednjem periodu njihova zivota.

O. M. A.

PREDRAG RISTIC: "Pijanino u blatu"

"Pijanino u blatu" delo je Predraga Ristica koji po svojoj osnovnoj vokaciji nije pisac, ali koga su, kao i mnoge druge, posledice sunovrata nekadasnje Jugoslavije naterale da uzme pero u ruke. Radnj a romana smestena je upravo u period raspada Jugoslavije i rata koji je taj raspad pratio, dakle od 1991. do 1995. godine. Mozda rec radnja nije adekvatna, kako bi sam autor rekao, jer je rec o auten ticnim, istinitim dogadjajima i sudbinama ljudi, Risticevih prijatelja. Roman govori o mladjoj i srednjoj generaciji Beogradjana, obrazovanoj, urbanoj, generaciji "koja je sve mogla i htela", koji su ne svojom voljom postali emigranti, dozivljavajuci na ovaj ili onaj nacin onaj udes koji takvu vrstu nevoljnika najcesce i prati. Prateci svoje likove od trenutka kada je tragicni rasplet jugosloven ske krize vec bio izvestan, Ristic je napisao prepoznatljivu ali uvek novu pricu, istovremeno i istorijski dokument o jos uvek zivucem vremenu.

RATOMIR MITROVIC: "Prica iz Amsterdama"

Beogradska izdavacka kuca "Mrljes" objavila je knjigu "Prica iz Amsterdama", prvi roman Ratomira Mitrovica, novinara i fotografa (a od sada i knjizevnika). Vitomir Teofilovic ukazuje da se radi o tak ozvanom "kratkom romanu", kakve je sa velikim uspehom pisao Ernest Hemingvej: "Recenice su cesto kratke, stil novinarski, opisi realizovani skoro telegrafskim formulacijama. Pritom, autor uspesno izb egava opasnost od odlazenja u kic ili jeftinu melodramu, a roman - pored storije koja prati licne odnose - sve vreme ima i karakteristike putopisne proze." Ratomir Mitrovic kaze da je delo nastalo to kom njegovog boravka u Amsterdamu, u periodu (1990-92) velikih pritisaka i u vreme ratne drame raspada bivse Jugoslavije: "Ovaj roman je jedan pogled na deo mog zivota, proveden u Amsterdamu, tokom k ojeg je pisanje bilo oblik olaksaja od uzasa od kojih sam prostorno bio relativno daleko, ali koji su mi bili tako opipljivo bliski."

I. B.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /