Cetvrtak, 13. novembar 1997.

PENTAGON SPREMAN ZA DALJU ESKALACIJU KRIZE U IRAKU

Priprema javnosti za mogucu intervenciju

U razresavanju najnovije krize nema vremena napretek, ocenjuje sekretar za odbranu Koen, naglasavajuci da se ocekuje diplomatsko resenje, ali da se mora biti spreman i za svaku eventualnost

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

"Americka armija mora da se spremi za svaku eventualnost u Persijskom zalivu", upozorio je preksinoc sekretar za odbranu Vilijam Koen, potvrdjujuci informaciju da se u Pentagonu priprema pojacanje za trupe iz prve zalivske linije koje bi uskoro mogle da se konfrontiraju sa Sadamom Huseinom.

Vrhovni komandant oruzanih snaga SAD bio je u utorak na tu temu vrlo konkretan. "Medjunarodni inspektori zabranjenog irackog naoruzanja moraju da se vrate na posao i medjunarodna zajednica mora to da zahteva od Iraka. Neprihvatljiva su Sadamova nastojanja da obnovi svoja oruzja za masovno unistenje i njegovo uplitanje u posao medjunarodnih inspektora koji ga u tome sprecavaju", rekao je Bil Klin ton na prekjucerasnjoj proslavi Dana ratnih veterana, uz napomenu da su medjunarodni inspektori u proteklih sest godina otkrili i unistili u Iraku vise potencijalnog naoruzanja za masovno unistenje n ego sto su iznosili Sadamovi gubici na tom terenu tokom Zalivskog rata 1991.

Pripremajuci domacu javnost za mogucu vojnu intervenciju - u slucaju da se iz Bagdada i dalje sprecava ucesce americkih predstavnika u ekipi medjunarodnih inspektora UN, a narocito ako Iracani ostvar e svoju pretnju i zapucaju na obavestajne avione U-2 - Klinton je iskoristio pomenuti govor na vojnom groblju u Arlingtonu da, kako je rekao, "upozna svakog Amerikanca s ovom neprihvatljivom situacij om koju je stvorio Sadam Husein". Za sira pojasnjenja tog predsednikovog govora zaduzen je Koen, koji poslednjih par dana daje non-stop intervjuee vodecim americkim TV mrezama i listovima ukazujuci d a "u razresavanju ove najnovije iracke krize nema vremena napretek", naglasavajuci da SAD "ocekuju diplomatsko resenje tekuce konfrontacije UN sa Sadamom, ali da se mora biti spreman i za svaku event ualnost" i pominjuci tim povodom (onako uzgred) da su on i novi nacelnik Generalstaba Hju Selton odlozili na Klintonov zahtev planiranu posetu Aziji "kako bi predsedniku bile omogucene konsultacije s a svim clanovima kabineta, ukoliko se pojavi potreba za nekom vrstom vojne akcije".

Kad je ovo poslednje u pitanju, izvestacima iz Pentagona potvrdjeno je juce da se u Persijskom zalivu, nadomak irackih voda, nalazi nosac 75 aviona "Nimic" s pratecom grupom od 16 brodova, kao deo am erickog vojnog kontingenta od 20.000 ljudi u ovom regionu. Prema informaciji lista "USA tudej", prema Persijskom zalivu krenuo je i nosac aviona "Dzordz Vasington" (takodje sa 75 aviona), a navodi se da u Pentagonu postoji plan za dalja americka vojna pojacanja u zoni irackog okruzenja, ali da je ta naredba zasad stopirana u iscekivanju ishoda diplomatske bitke s Bagdadom koja se vodi preko Save ta bezbednosti.

U sastavu americkih trupa koje su vec stacionirane u regionu Persijskog zaliva nalazi se, kako je saopsteno u Vasingtonu, 200 borbenih aviona, sest ratnih brodova opremljenih krstarecim "tomahavk" ra ketama (ukljucujuci i nuklearnu podmornicu "Olimpija"), kao i 2.100 marinaca na amfibijskom brodu "Peleliju". Pored njih, na zajednickim manevrima u Kuvajtu nalazi se u ovom trenutku oko 2.000 americ kih vojnika s tenkovima, artiljerijom, oklopnim transporterima i raketnim sistemima, dok su proslog meseca prebacena u obliznji Bahrein i dva bombardera B-1, posle nekoliko uzastopnih slucajeva upada Sadamove avijacije u "zonu zabranjenog leta" na jugu Iraka.

Borbeno raspolozenje

Da li ce pomenuta americka vojna sila biti uskoro stavljena u pogon protiv Iraka, ukoliko vlada u Bagdadu ostane i na delu dosledna verbalnim izazovima s kojima je zamenik premijera Tarik Aziz reagov ao u Njujorku na rezuluciju osude koju je u utorak pripremio Savet bezbednosti?

Predsednik Klinton dobio je u poslednja 24 sata znacajnu podrsku za eventualnu takvu odluku preko jedne ankete u kojoj se cak 61 odsto ucesnika izjasnilo za odgovarajucu americku vojnu akciju u Iraku , dok je 24 odsto bilo protiv, a 15 odsto preostalih nije o tome imalo nikakvo misljenje - ili, jednostavno, nije imalo pojma o kakvoj se to novoj medjunarodnoj krizi uopste trazi njihovo misljenje.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /