Sreda, 12. novembar 1997.

UDRUZENJE BANAKA O ZAKONU O STAROJ DEVIZNOJ STEDNJI

Isplata zamrznutih uloga bez cekanja

U najnovijoj verziji zakona o staroj deviznoj stednji izbrisan grejs period i dat nalog da se utvrde izvori i nosioci obaveza po ovom osnovu. Nove mere NBJ za smirivanje monetarnog haosa

Konacan predlog zakona o deviznoj stednji jos nije utvrdjen, pa se ocekuje da se razmatra na sledecoj sednici Savezne vlade, a posle toga da udje u dnevni red prvog sledeceg zasedanja Savezne skupstine. Uvazen je osnovni zahtev stedisa da se utvrde izvori i nosioci obaveza po staroj stednji i nema grejs perioda, odnosno mirovanja isplata, rekao je na jucerasnjoj sednici Upravnog odbora Udruzenja banaka njegov generalni sekretar Mileta Babovic.

Sustinska primedba bankara na ovaj predlog jeste to sto nije reseno potrazivanje poslovnih banaka od NBJ po osnovu isplacene stare devizne stednje, sto iznosi 1,7 milijardi dinara. Predlozeno je da savezna drzava izda vrednosne papire na ime potrazivanja banaka u dinarskoj protivvrednosti, kojima bi banke prebijale svoje obaveze prema Narodnoj banci. Time bi se bankama olaksalo da servisiraju deo od 15 odsto koji je njihova obaveza, a sto je za neke od njih veliko opterecenje. Inace, obveznicama koje gradjani mogu uzeti umesto svog deviznog potrazivanja, omogucena je kupovina stanova i poslovnog prostora u vlasnistvu drzave.

- Ako dalje budemo otezali s donosenjem zakona, svi ce pretrpeti stetu - i privreda, i banke i stedise, pa bar treba obezbediti da budu spremni prateci propisi, kad se vec ovoliko kasni, rekla je Borka Vucic, direktorka Beogradske banke, koja je takodje napomenula da treba resiti problem duga Narodne banke prema poslovnim bankama po osnovu isplacene stednje.

Devize samo za likvidne banke

Narodna banka procenila je da se mere iz septembra moraju nastaviti i uvesti dodatne - intervencije Centralne banke na deviznom trzistu nece se usporavati, ali devize mogu kupovati samo likvidne banke. Monetarni agregati dalje ce se smanjivati "ali mirno i postepeno, da bi u decembar usli mirno", rekao je Ratko Banovic. On je naglasio da povecana likvidnost u julu, avgustu i septembru nije iskoriscena za prestrukturiranje plasmana s rizicnih u manje rizicne, iako su ukupni plasmani banaka povecani za cetiri milijarde dinara. Ovo nije iskorisceno za veci rast proizvodnje i izvoza. Banovicu je replicirao Marko Steljic, recima da bi "on bio mnogo zahvalan da mu neko sapne koji su to nerizicni plasmani. Ako se na trziste stave zalihe, koje su inace povecane, a ne podignu se cene, preduzeca i banke doci ce do likvidnih sredstava.

Na sporost u donosenju zakona ukazao je i Djordje Djukic, clan saveta NBJ, posto je "cena ekstremna" - samo kamate za period od 1993. do 1996. godine iznose 915,97 miliona maraka. "Krajnje je problematicna 1993. godina, kad je devizna stednja sasvim postedjena, a dinarska jednostavno zbrisana. Zato treba razmotriti ideju da ova godina bude iskljucena iz zakona", rekao je Djukic, uz napomenu da je ovo njegovo licno misljenje. On takodje smatra da je krajnje problematicna mogucnost zaduzivanja banaka u inostranstvu za isplatu stednje - umesto toga treba izvrsiti presiju na domace izvore, pre svega na prodaju drustvene imovine.

Prema misljenju Dragoljuba Vukosavljevica, predsednika Union banke, treba razmotriti mogucnost da se kamate otpisu "jer je devizna stednja jedina supstanca koja je izbegla obezvredjivanje". Takodje, treba preispitati da li je isplata 368 miliona maraka u iducoj godini moguca, jer je iznos vrlo visok - bolje je, smatra Vukosavljevic, smanjiti obavezu ili pomeriti rok, nego da se dug opet ne izmiri. Napominjuci da "kamate u bilo kom iznosu vise nema ko da placa", Marko Steljic, direktor Jubanke, ukazao je na nejednak tretman svih banaka kod NBJ. Predrag Galovic, direktor Jugobanke Kragujevac, rekao je da razni faktori izvan banke svakodnevno usmeravaju depozite i uticu na njihovo plasiranje u bankama, kojima su sigurne samo obaveze."Obaveze su krupne i ne bismo ih smeli dovesti u pitanje vec prve godine, jer bi time iskompromitovali hartije od vrednosti, ciji bi diskont bio stravican", rekao je Milos Milosavljevic, direktor Jugobanke, iznoseci stav da se mora drzati realan kurs dinara.

Predlog zakona o deviznoj stednji bice razmatran na vladi ove ili sledece nedelje, rekao je Bozidar Gazivoda, savezni ministar za finansije, uz napomenu da je uslov resavanja ovog problema oporavak privrede i ulazak u medjunarodne finansijske tokove. Ovim zakonom afirmise se i trziste hartija od vrednosti. Ratko Banovic, viceguverner NBJ, obavestio je prisutne da ce u petak biti usvojena odluka da se nalozi komitenata banaka mogu realizovati samo do nivoa sredstava koja banka ima na racunu, bez obzira sto su oni sami likvidni, sto se mora uvesti "bez obzira kad ce se usvojiti zakon o platnom prometu". Ova "eksperimentalna faza" trajace tokom decembra.Vojin Bjelica, direktor Novosadske banke, ovu odluku ocenio je kao "sumnjivu" sa stanovista vlasnika racuna, kojima se ni po Ustavu ne moze ogranicavati koriscenje sopstvenih sredstava na racunu. On je upitao kako da objasni stranom investitoru da njegov nalog ne moze da prodje - "on ima da se krsti". Na ovo je Milos Milosavljevic odgovorio da "on ima pravo da u tom slucaju promeni banku".

B. M. Stepanovic

Ministar Milacic izazvao haos

Clanovi Upravnog odbora listom su se usprotivili postupku Borislava Milacica, republickog ministra finansija, koji je "kreativno" interpretirao odluku vlade da se penzije i plate koje se isplacuju iz budzeta ubuduce primaju iskljucivo preko tekucih racuna banaka i Postanske stedionice. On je u svom dopisu poslatom ovim sluzbama naveo da ce se ove prinadleznosti isplacivati iskljucivo preko Postanske stedionice, Vojvodjanske i Beobanke, pa je napravljen opsti haos i premestanje racuna gradjana u navedene finansijske institucije.

Zato je ministar prosvete Jovo Todorovic u svom dopisu obavestio direktore skola da se samo novi tekuci racuni otvaraju u navedenim bankama i Stedionici, a da stari ostanu gde jesu. Posto su se bankari pismeno obratili Vladi Srbije protestujuci protiv ove odluke, od ministra finansija stiglo je obavestenje da "nije tako mislio". "Cekacemo da nas zovu za penzije, pa da im onda kazemo - izvolite se obratiti ovim dvema bankama i Stedionici", rekao je Milos Milosavljevic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /