Sreda, 12. novembar 1997.

TRGOVCI NISU VRATILI CENE UPRKOS PADU MARKE

Dvadeset dana za proveru kursa

Kurs pada i danas je 4,2 dinara za marku, ali se ocekuje da ponovo krene navise. "Zlatno trgovacko pravilo" - ceka se 21 dan da se vidi sta ce se desiti s kursom

"Niko ko je podigao cene ne vraca ih zato sto pada kurs nemacke marke. Postoji trgovacko pravilo da se i u normalnim okolnostima ceka 21 dan. To je period u kome treba da se nadoknadi gubitak koji je nastao zbog toga sto trgovci ne stignu istog momenta kad skoci kurs da koriguju cene, ali pored toga oni zele i da dodatno zarade. U ovako nestabilnim uslovima poslovanja, vracanje cena zavisi i od drugih okolnosti".

Ovako mogucnost korigovanja cena adekvatno vazecem kursu nemacke marke, koji je poceo da pada, komentarise jedan distributer kafe. "Drzava je pustila nesto maraka u opticaj i smanjila potraznju, a time i kurs, ali sve zavisi koliko ce uspeti da ga drzi na tom nivou. Zbog izbora, pocetkom decembra, moguce je da ce se isplatiti penzije i socijalna davanja pa bi kurs mogao ponovo da krene navise. Danas je kurs od 4,3 do 4,5 dinara kad se obracunava roba, a u novcanim transakcijama od cetiri do 4,4 dinara za marku. Ako isplate penzije, svaki penzioner ce izaci na ulicu da kupi bar 50 maraka i kurs ode navise", kaze ovaj trgovac.

Crna kursna lista 11. novembra

    Nis 4,20 4,40 Podgorica 4,10 4,30 Novi Sad 4,20 4,40 Novi Pazar 4,10 4,20 Subotica 4,10 4,30 Beograd 4,00 4,20

U maloj blic anketi "Nase Borbe" juce nismo uspeli da nadjemo nijednog privatnika ni dobavljaca drustvenih prodavnica koji je cene prilagodio vazecem crnom kursu. Cak ni cokolada koje ima u izobilju na ulicnim montaznim tezgama nije jeftinija ni za jednu paru. Vecina trgovaca je, medjutim priznala da sve cene nisu ni bile formirane prema maksimalnom crnom kursu, ali je u njih i pre udara bio ugradjen visi od tada vazeceg crnog kursa.

"Kurs pada i danas je 4,2 dinara za marku, ali se ocekuje da ponovo krene navise. U cenama obuce i odece u mojoj prodavnici je ugradjen kurs od 4,5 dinara za marku. Voleo bih kad bi dinar ojacao tako da bih mogao da vratim cene jer posao ni dosad nije isao dobro, a sada zbog niskog standarda ne ide nikako", kaze vlasnik butika u Cumicevom sokacetu.

Prodavacica persijskih tepiha, originalne rucne izrade, kaze da su robu uvezli pre nego sto je kurs "eksplodirao" i da je u cene ugradjen kurs od 3,8 dinara za marku. Tepisi kostaju od tri do 30 hiljada dinara i proda se tek jedan skuplji ili nekoliko jeftinijih za dve nedelje, pa zato, prema recima ove prodavacice, cene nisu ni menjane, ali se situacija prati svakodnevno.

Nenad Milentic, zamenik sefa prodavnice "Elektrometala", kaze da su cene robe koju "Eltek" drzi na konsignaciji povecane za 30 odsto, ali da nema najava i da ce se sniziti zbog pada kursa marke. "Cene robe koju je uvezla nasa firma nismo korigovali jer smo je uvezli pre ovog udara. Povecane cene su smanjile promet te robe", kaze Milentic.

Dobavljaci uvozne robe koja se prodaje u "Pekabeti" do juce nisu nagovestavali snizavanje cena, a i cene uvoznog juznog voca u "C-marketu" cvrsto drze zauzete pozicije - kilogram mandarina i narandzi kosta 12,20 dinara, limuna 13,05, kivija 15,23 a banana 6,53 dinara.

S. Jovicic

Pucanj iz praznog pistolja

" Za 40 godina koliko radim u Institutu za trzisna istrazivanja, nisam zapamtio da su cene masovnije vracene u ovakvim slucajevima. Pretnje da ce drzava vratiti cene je pucanje iz praznog pistolja. Prehrambenih proizvoda nema dovoljno i roba iz Direkcije robnih rezervi nece oboriti sadasnje nivoe cena zbog toga sto postoje strasni troskovni pritisci. Moze se, jedino, ocekivati da se snize cene kafe i cokolade kojih ima dovoljno u ponudi zbog uvoza, pa cene ovih roba imaju tendenciju da se formiraju po trzisnim zakonima ponude i potraznje", kaze mr Tomislav Milisavljevic, strucni saradnik u Institutu za trzisna istrazivanja.

Poskupljenje u "Jumku"

"Jumko" je juce korigovao cene sve robe od deset do 30 odsto. Cak i letnja odeca, koja je bila predvidjena za vracenje u magacin, kazu prodavci, dobila je visu cenu. Juce je bilo tesko i doci do odgovornog coveka u "Jumku" kako bi saznali sta je neposredno uticalo na porast cena.

U prodavnicama se pojavilo i svinjsko meso po novim cenama od oko 36 dinara za prvu kategoriju mesa bez kostiju.

Interventna roba kad trgovci plate

Prema nezvanicnim informacijama iz Ministarstva trgovine, pre dva dana je odrzan sastanak trgovaca i predstavnika Republicke direkcije za robne rezerve i dogovoreno je da na trziste izadje deset hiljada tona ulja i 20 hiljada tona secera. Planiranih 15 hiljada tona brasna namenjeno je uglavnom pekarama, kako ne bi podizale cene hleba.

O tome kada ce se tacno ova roba pojaviti na trzistu, ovaj izvor u Ministarstvu trgovine nije mogao da kaze nista preciznije, jer kako kaze, sve zavisi od trgovaca kada ce se pojaviti u direkciji da potpisu ugovor i plate robu. Mleko u prahu od 1.000 tona ciji se uvoz planira, mada rok nigde nije preciziran, namenjeno je i konditorima.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /