Utorak, 11. novembar 1997.

NEUSPESNA SARADNJA PREDSTAVNIKA NEZAVISNOG SINDIKATA SA PREDSEDNIKOM SAVETA BEOGRADSKOG UNIVERZITETA

Tenzije na Univerzitetu polako rastu

"Praticemo sta ce se desavati, ali clanstvo treba da odluci kako ce braniti svoje interese", ocenjuje prof. dr Dragisa Raicevic, predsednik IO ONSRBU

Na poslednjoj sednici Saveta Univerziteta u Beogradu, raspravljano je i o materijalnom polozaju ove akademske ustanove, ali, bez obzira na znacaj teme, predsednik Saveta BU nije dozvolio Nezavisnom sindikatu beogradskih univerziteta da prisustvuje skupu, uz obrazlozenje da sindikalni predlozi ne spadaju u nadleznost ovog tela, pa nema ni potrebe da se predstavnici esnafskih organizacija pozivaju na sednice.

Prepiska na relaciji Savet-Organizacija nezavisnog sindikata radnika beogradskih univerziteta (ONSRBU) zavrsena je kontrareagovanjem koje je parafirao dr Dragisa Raicevic, predsednik Izvrsnog odbora, kojim se ne prihvataju uproscena tumacenja o nenadleznosti najviseg upravnog tela BU da raspravlja o sindikalnim inicijativama. Ukazano je, takodje, da, u krajnjem slucaju, ta tumacenja treba da potvrde (ili opovrgnu?) clanovi Saveta, jer se samo na taj nacin izbegavaju sumnje o izbegavanju sudova i zahteva sindikalne strane.

- Zeleli smo u komunikaciji sa rektorom i predsednikom Saveta da istaknemo probleme Univerziteta, s obzirom da je bilo najavljeno da ce se o materijalnom polozaju raspravljati na Savetu. Uspostavili smo dobru komunikaciju sa rektorom, u razgovoru smo rekli sta nas sidnikat misli o tome, s obzirom da su poznati stavovi drugog sindikata, drzavnog, koji je potpisao ponizavajuce nisku cenu rada, kaze za "Nasu Borbu" dr Dragisa Raicevic, predsednik Izvrsnog odbora ONSRBU.

Novoizabranom rektoru BU dr Draganu Kuburovicu predoceni su svi razlozi za tvrdnju da je Univerzitet u Beogradu "do guse" ogrezao u bedi, koja ozbiljno preti da sroza ugled najstarije akademske ustanove u drzavi.

"Sredstva za normalno funkcionisanje rada ne stizu redovno, ono sto dobijamo za naucne projekte je prilicno skromno, o platama da se i ne govori, a kadrovi koje skolujumo nisu u stanju da prate svetske trendove nauke, sto se najbolje vidi po tome da Jugoslavija skoro da nema nijednog valjanog proizvoda s kojim moze da izadje na otvorenu utakmicu kvaliteta. Iza kvaliteta proizvoda ne stoje price, nego kadrovi koji se obrazuju u Srbiji i Jugoslaviji", nabraja dr Raicevic.

Paralela

Uprava ONSRBU predlaze Savetu BU da se formira Stambeni fond u okviru budzeta Srbije za resavanje stambenih pitanja po uzoru na model kojim se ovi problemi razresavaju u organima uprave, policiji, armiji i ministarstvima.

Po njegovom misljenju, ako se tome doda i blokada informativne razmene sa svetom, "da prakticno imamo velike univerzitete, koji skoluju veliki broj studenata, a koji su zapravo izolovani od sveta i da zapravo ne komuniciramo sa svetskim trendovima - onda je to katastrofa", ponavlja dr Raicevic, opisujuci kljucne neuralgicne tacke uslova u kojima se radi u oblasti visokoskolskog obrazovanja. Ovaj profesor Poljoprivrednog fakulteta upozorava da je to samo deo katastrofalne situacije, "jer Univerzitet vise i nema opremu kojom se valjano mogu obrazovati studenti".

Zbog ovakvih ocena, predstavnici ONSRBU zeleli su da razgovaraju i sa clanovima Saveta, posebno sa ministrima koji su predstavnici Vlade u ovom telu, ali im je to onemoguceno odlukom dr Babica, koji je, kako kaze predsednik IO ONSRBU, "najpre obecao kontakt, a kasnije izbegao da odrzi datu rec".

Na pitanje kako ce ONSRBU reagovati ukoliko do kraja semestra ne bude ni nagovestaja promena materijalnog statusa (nabolje), dr Raicevic kaze da se na to ne moze dati jednostavan odgovor "s obzirom na opstu disperziju i apatiju zaposlenih na Univerzitetu koja je nastala posle novembarskih dogadjaja". "Ministarstvo prosvete, zajedno sa vladom mora da ispostuje bar ono sto sleduje korisnicima budzeta. Videcemo sta ce se dogoditi ukoliko se ni taj minimum ne bude postovao. Praticemo sta ce se desavati, tenzije polako rastu, ali clanstvo treba da odluci na koji nacin ce da brani svoje interese. Za sada prosvetne vlasti odbijaju svaku komunikaciju sa nama", objasnjava predsednik IO ONSRBU.

O. Nikolic

Profesori ne zive od plate

Po informaciji Nezavisnog sindikata beogradskih univerziteta bar deset odsto profesora dolazi na posao samo kad drzi nastavu ili ima neku drugu obavezu, pa se moze dogoditi da prodju kao dr Slobodan Petkovic, redovni profesor Sumarskog fakulteta, koji je dobio otkaz jer u septembru nekoliko dana nije dolazio na posao. " Profesori su mahom prinudjeni, zbog skromnih primanja koja dobijaju za bavljenje naukom, da rade i neke druge poslove. Znamo da postoje kolege koje po dve godine primaju platu, topli obrok i regres, a nisu odrzali nijedno predavanje ili ispit. Medju njima je i dr Mira Markovic i neki ministri u Vladi", tvrdi dr Dragisa Raicevic, predsednik Izvrsnog odbora nezavisnog sindikata.

Po njegovom misljenju, ministri koji sede u Savetu BU takodje moraju da imaju u vidu da je profesor izborno lice, a da dekan nema status direktora preduzeca. Dr Raicevic smatra da bi clanovi saveta morali da sakupe svu dokumenatciju povodom "slucaja Petkovic", da odbrane sopstveni autoritet i autoritet kuce koja je nostrifikovala diplomu dr Petkovica i da tuze dekana Sumarskog fakulteta dr Dusana Jovica, ukoliko se utvrdi da je zloupotrebio svoj polozaj.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /