Utorak, 11. novembar 1997.

KAKO CE BITI RAZRESENA POSTIZBORNA POLITICKA KRIZA U CRNOJ GORI

Kompromis pozeljan, ali nije izvestan

"Bulatovicevcima" ocigledno ne odgovara bilo koji potez kojim bi, direktno ili indirektno, priznali legitimnost sadasnjeg odnosa snaga u Crnoj Gori, dok "djukanovicevci" ne zele da svojim politickim protivnicima priuste ista sto bi ovi u politickoj propagandi mogli da eksploatisu kao svoj uspeh

Parlamentarna debata o postizbornoj politickoj krizi u Crnoj Gori bice nastavljena danas na Cetinju, ali njen dosadasnji tok ne nagovjestava da ce krajnji rezultat biti kompromis izmedju polarizovanih politickih grupacija.

"Bulatovicevci" ne odustaju od rezolucije, u kojoj su predvidjeli ponistavanje izbora za predsjednika Crne Gore i njihovo ponovno odrzavanje istovremeno s prijevremenim parlamentarnim izborima, a najkasnije 15. marta iduce godine. Na njihovoj strani su i cetiri poslanika iz Narodne stranke dr Bozidara Bojovica, koji insistiraju da se vanredni parlamentarni izbori odrze vec oko pravoslavnog Bozica. Iako se Bojovicevi "narodnjaci" drze relativno rezervisano kada je u pitanju inicijativa za ponistavanje predsjednickih izbora, nema sumnje da i oni stoje iza toga.

Vecinska grupacija u parlamentu (poslanici DPS-a na cijem je celu gospodja Pejanovic-Djurisic, Kilibardini narodnjaci, liberali i poslanici nacionalnih partija Muslimana i Albanaca) odbacuje i pomisao na mogucnost ponistavanja izbora za predsjednika Crne Gore. Sto se prijevremenih parlamentarnih izbora tice, ova grupacija se drzi onoga sto je zapisano u Sporazumu o minimumu principa za razvoj demokratske infrastrukture u CG, a to je da ovi izbori budu odrzani najkasnije do kraja maja naredne godine. I to pod uslovom da "bulatovicevci" prestanu s destabilizovanjem politickih prilika u Republici.

Kako je debata u parlamentu o postizbornoj politickoj krizi odmicala, sve cesce je Predrag Bulatovic, sef poslanickog kluba Bulatovicevog DPS-a, insistirao na tome da oni hoce "cvrst dogovor" o prijevremenim parlamentarnim izborima. Neodustajanje od zahtjeva da parlament ponisti predsjednicke izbore, sracunato je, u ovom kontekstu, na to da se politicki protivnici drze pod pritiskom sve dok ne daju jasan signal da su spremni na kompromis.

"Mislim da ce u narednom toku rasprave oni pokusati da izdejstvuju nekakvo preciziranje roka izbora. Ukoliko bi u tome uspjeli, oni ce povuci svoje zahtjeve s obrazlozenjem da eto, iako su pokradeni, nece da uznemiravaju javnost", procjenjuje Dragan Soc, sef poslanickog kluba Kilibardine Narodne stranke.

Maksimum zahteva

Iako nema razloga da se ne povjeruje u ono sto govori potpredsjednik crnogorske vlade Miodrag Vukovic, ocito je da strategija "bulatovicevaca" nije jednodimenzionalna, niti nefleksibilna. Njihova odluka da ne priznaju rezultate izbora za predsjednika Crne Gore u pocetku je, nema sumnje, podrazumijevala ponistavanje tih izbora snagom masovnih protesta. Suoceni s tim da nije jednostavno izvesti kriticnu masu pristalica na ulice, na jednoj strani, a na drugoj s odlucnoscu "djukanovicevaca" (iza cije pobjede je stala medjunarodna zajednica) da ne popuste pod pritiscima, "bulatovicevci" su, cini se, redefinisali svoju pocetnu strategiju. Iako u parlamentu (cija je sjednica zakazana na njihov predlog) insistiraju na ponistavanju predsjednickih izbora, izgleda da je maksimum koji namjeravaju da izvuku - odluka o preciznom roku odrzavanja prijevremenih parlamentarnih izbora, te uslovima koje treba za te izbore obezbijediti.

Od vecinske politicke grupacije u parlamentu "bulatovicevcima je jedino, za sada, ponudjeno da se ukljuce u izradu zakona iz paketa tzv. izbornih zakona, od kojih je onaj o finansiranju politickih stranaka vec predvidjen za pretres na tekucoj sjednici parlamenta, odnosno da se pridruze Sporazumu o minimumu principa za razvoj demokratske infrastrukture. Ni za jednu ni za drugu ponudu Bulatovicev DPS nije pokazao interesovanje, smatrajuci ih ignorantskim mrvicama sa stola.

Demokratskoj partiji socijalista Momira Bulatovica ocigledno ne odgovara bilo koji potez kojim bi direktno ili indirektno, priznali legitimnost sadasnjeg odnosa snaga u Crnoj Gori, jer nakon toga vise ne bi mogli da kontinuirano odrzavaju visok napon nezadovoljstva svojih pristalica. A upravo im je taj visok napon potreban kao jedan od preduslova za uspjeh na prijevremenim parlamentarnim izborima.

Drugoj strani upravo odgovara da "bulatovicevcima" ne pruzi nista sto bi se u njihovoj propagandi moglo tumaciti kao uspjeh. "Djukanovicevcima" je stalo da svoje politicke protivnike maksimalno oslabe do vanrednih parlamentarnih izbora, pri cemu posebno zele da ih konfrontiraju s njihovim najradikalnijim pristasama iz redova nacionalistickih srpskih stranaka u Crnoj Gori.

U atmosferi ovakve napetosti kompromis je, svakako, pozeljan, ali za sada ne i izvjestan. Naredni dani ce pokazati u kom pravcu ce se razvijati politika kriza u Crnoj Gori. Prvi uslov za njeno skretanje u pozitivnom smjeru jeste da se priznaju rezultati izbora za predsjednika Republike.

Dragoljub Vukovic

"Rezolucija specialis"

"Uporno nastojanje da se donese 'rezolucija specijalis' o ponistavanju izbora, iako nema nikakve veze s nadleznoscu Skupstine Crne Gore, ima u svojoj pozadini jednu skrivenu namjeru", izjavio je za podgoricki dnevnik "Vijesti" Miodrag Vukovic, potpredsjednik crnogorske vlade. On ocjenjuje da "bulatovicevci", na ovaj nacin, "ocajnicki traze kopcu sa saveznim institucijama".

"Prihvatanje da se glasa o Bulatovicevoj rezoluciji, legitimisalo bi jedan takav akt. Iako je odnos snaga poznat, iako rezolucija nema nikakvih sansi, insistira se na izjasnjavanju poslanika. Jednostavno zato, jer bi i formalni poraz toga akta dobrodosao porazenom na izborima. Poslije takve legitimacije, sve bi bilo mnogo lakse, odbijena rezolucija dosla bi na tapet saveznog parlamenta, koji bi tada, vjerovatno, konstatovao da je krajnje vrijeme da se krene u "odbranu Jugoslavije" i svega sto je u Crnoj Gori ugrozeno. Pod parolom ocuvanja teritorijalnog i ustavnog integriteta savezne drzave i otpora "separatistima", ni vanredne mjere ne bi bile nemoguc ishod", nagovjestava potpredsjednik Vlade Crne Gore, i podvlaci da se u crnogorskom parlamentu nece glasati o Bulatovicevoj rezoluciji, buduci da je ovom aktu osporen ustavni osnov.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /