Petak, 7. novembar 1997.

POCELI PREGOVORI JUGOSLOVENSKE DELEGACIJE ZA SUKCESIJU SA SER ARTUROM VOTSOM

Tvrdoglava politika ili razumna ekonomija?

Dok se akademik Kosta Mihajlovic drzi instrukcija Slobodana Milosevica o kontinuitetu, Danko Djunic i Nebojsa Maljkovic zastupaju politiku "razumnih kompromisa", pa su u pregovorima o nasledju bivse SFRJ moguci svi preokreti

Beograd. - Jugoslovenska delegacija za sukcesiju zapocela je juce pregovore sa ser Arturom Votsom, a pristup - po recima akademika Koste Mihajlovica - nece biti promenjen. nasuprot tome potpredsednik Savezne vlade Danko Djunic izjavio je na otvaranju Medjunarodne konferencije o tranziciji u Jugoslaviji da je SRJ spremna za razumne kompromise i daljnje napore da bi se skinuo spoljni zid sankcija, ali je eventualno menjanje strategije i dalje otvoreno pitanje.

Iako nije predvidjeno dnevnim redom popodnevnog koordinacionog sastanka u saveznoj vladi (na kojem ucestvuju i predstavnici republickih vlada), neki od ucesnika nisu iskljucivali mogucnost da se u okviru eventualnih pitanja oko medjunarodne pozicije SRJ, nadje i ova "vruca tema".

Ocito je da akademik Mihajlovic smatra da je njegova pozicija dovoljno jaka, i po navodima iz stampe podrzana od strane predsednika Jugoslavije Slobodana Milosevica, sto se izmedju redova da razaznati i iz njegove izjave u kojoj je Djunica gotovo optuzio za "veleizdaju", spocitavajuci mu da je ugrozio pregovaracku poziciju Jugoslavije uoci nove runde pregovora.

Izvori Savezne vlade, nasuprot tome tvrde da Mihajlovic nije dobio "amin" predsednika SRJ i da od Djunica i Nebojse Maljkovica ministra za pregovore sa medjunarodnim organizacijama nije trazeno da se izvinjavaju, niti su im otvoreno upuceni prigovori. Medjutim, ima glasova da se Djunicu zamera preterano pojavljivanje u javnosti, i da neki u njemu vide "novog Avramovica s kojim ce biti problema".

Iako ima jakih nagovestaja da su pozicije takozvane reformske struje, pre svega Djunica i Maljkovica ugrozene, s druge strane, s obzirom na visoku poziciju ovog poslednjeg u Jugoslovenskoj levici, ni ovu dvojicu ne treba potcenjivati, pa su svi preokreti moguci.

Djunic je odmah po kolapsu pregovora sa Londonskim klubom u NJujorku, bio optuzen da je kriv za takav ishod i da je to jedan od krunskih dokaza da SRJ treba da odustane od pokazivanja fleksibilnosti prema medjunarodnoj zajednici. Takodje mu je zamereno da je zahvaljujuci postavljanju "nemogucih uslova u pregovorima sa bankarima" prakticno i grupu za sukcesiju doveo u poziciju da mora da daje ustupke. Tekst u "Fajnensl Tajmsu" preko koga je domacoj strani dat signal da su bankari spremni na nastavak pregovora, docekan je medju "radikalno - konzervativnim" clanovima Savezne vlade docekan kao hladan tus. Cinjenica je medjutim, da je razlog zbog koga se Djunic najvise optuzuje -zahtev za otpisivanjem 80 odsto duga - utvrdjen na daleko visem mestu, u kabinetu predsednika Milosevica.

Kako "Nasa Borba" saznaje, juce ujutru je u Saveznu vladu stigao poziv Londonskog kluba za nastavak razgovora o "tehnickim pitanjima vezanim za utvrdjivanje sume duga", sto u stvari znaci da datum novih pregovora jos nije utvrdjen, ali da sa bankarske strane postoji zelja da do toga dodje.

U medjuvremenu, Svetska banka i MMF poslali su izvesne slabe signale Saveznoj vladi, da bi se na tehnickom nivou mogla uspostaviti saradnja. Na skupu u Hongkongu kada su utvrdjivane nove vise kvote od SRJ je zatrazeno da posalje odgovarajuce podatke za utvrdjivanje kvote, sto je bio posredan znak nesto mekseg stava ove inace po pravilu najtvrdje medjunarodne finansijske institucije. Jedan od inace uobicajenih zahteva bio je da Centralna banka podnese izvestaj o deviznim i zlatnim rezervama, sto je NBJ, navodno odbila.

Iako su predstavnici Svetske banke prisutni na medjunarodnoj konferenciji o tranziciji u Jugoslaviji, medju njima vlada misljenje da "zbog izrazitog pogorsanja politicke situacije, nisu u mogucnosti da dalje odrzavaju kontakte sa SRJ".

Raniji zahtev ministra za spoljnu trgovinu da se Svetskoj trgovinskoj organizaciji posalje molba za clanstvo grupa za sukcesiju je odbila pozivajuci se na navodni kontinuitet naseg clanstva u GATT, za ciju je obnovu inace tokom sankcija istekao rok. Takav stav u grupi za sukcesiju obrazlozen je jedinstvenom platformom i argumentom da nije nasa krivica sto clanstvo u GATT nije obnovljeno, pa krivicu za nase neclanstvo u STO, koja je naslednik GATT, snosi ova medjunarodna organizacija. Sukob Danka Djunica i Koste Mihajlovica jedan je u nizu u poslednje vreme jer je grupi za pregovore sa Londonskim klubom trazeno da pred svaku rundu razgovora platformu na usvajanje posalju grupi za sukcesiju, sto je Djunic odbio.

Cinjenica da je americka administracija u internim razgovorima nagovestila da nece ometati pregovore SRJ sa Londonskim klubom, niti ce vrsiti pritisak na bankare kreditore, u sirim krugovima Savezne vlade nije posebno respektovana. Takodje, bez odjeka je ostao savet administracije SAD da se sto pre krene sa ekonomskim reformama jer ce to imati odlucnog uticaja za promenu politickih stavova prema SRJ. Istu poruku uputio je pre svega jugoslovenskom predsedniku i Mark Medis predstavnik ministarstva finansija SAD koji je apelovao da se "skinu unutrasnji zidovi" koji ovde postoje i krene u reforme.

N. N. B.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /