Cetvrtak, 6. novembar 1997.

MEDJUNARODNA KONFERENCIJA "IZAZOVI I MOGUCNOSTI ZA EKONOMSKU TRANZICIJU U JUGOSLAVIJI": AMERICKE PORUKE JUGOSLOVENSKOJ VLADI

Mitovi i propala buducnost

Beograd ima mogucnost da okonca svoju izolaciju, posto on sam sebe izoluje i predstavlja svog najveceg neprijatelja. Socijalna demagogija glavna je opasnost koja preti pravoj tranziciji, receno je na skupu

- Uveravam vas da u Jugoslaviji postoje snage koje su spremne i sposobne da sprovedu neophodne privredne reforme. Tranzicija i reforme nisu bezbolni procesi, cena mora da se plati, kako ekonomska, tako i politicka i socijalna. Taj proces ne mozemo sprovesti sami, pa zato od medjunarodne zajednice ocekujemo politicku, strucnu i materijalnu pomoc, rekao je potpredsednik Savezne vlade Danko Djunic, otvarajuci dvodnevnu Medjunarodnu konferenciju "Izazovi i mogucnosti za ekonomsku tranziciju u Jugoslaviji", koja je pocela juce u Interkontinentalu.

Djunic je nabrojao sta je do sada uradjeno u pravcu tranzicije jugoslovenske privrede - stupio je na snagu Zakon o privatizaciji, zapocet je proces prestruktuiranja privrede i banaka, Zakonom o deviznoj stednji koji je pripremljen pocece proces transformacije banaka, zatim, planirano je postepeno smanjivanje javne potrosnje u drustvenom proizvodu i reforma penzionog, zdravstvenog i obrazovnog sistema. Vlada ce takodje osnovati i dve agencije, za strana ulaganja i trajnu promociju proizvoda za izvoz. Jugoslavija, naglasio je Djunic, moze ostvariti rast bruto-nacionalnog dohotka od 8 do 10 odsto godisnje.

Mark Medis, zamenik pomocnika sekretara za Evroaziju i Srednji istok u Ministarstvu finansija SAD, bio je "surovo" otvoren u govoru o nasem ekonomskom polozaju u svetu i demonstrirao zavidno poznavanje jugoslovenske unutrasnje situacije. "Jugoslavija je na pocetku procesa tranzicije bila u znatno povoljnijem polozaju nego ostale istocnoevropske zemlje, a sada je dospela u mracnu ironiju da je na zacelju, sa svega polovinom potencijala kojima je raspolagala 1989. godine. Vasa zemlja vise nije glavna destinacija za strana ulaganja. Beograd rizikuje da bude ostavljen van svetskih privrednih tokova i postane najgore mesto u Evropi. Oklevanje da se pocnu reforme ogleda se u mnogim gubicima i propaloj buducnosti, a sto je najgore, te zrtve su uzaludne, nepotrebne i mogu se izbeci", rekao je Medis.

Odgovornost za ovakvu neveselu poziciju Jugoslavije, Medis je pripisao mitovima koji ovde dominiraju: prvi je mit zrtvovanja, po kome su za lose rezultate krive sankcije i svetska zavera. "Beograd ima mogucnost da okonca svoju izolaciju, posto on sam sebe izoluje i predstavlja svog najveceg neprijatelja", rekao je Medis. Drugi mit po kome je jugoslovenski sistem jedinstven i mora se transformisati svojim tempom, samo je pogodan izgovor za odlaganje reformi, a u svetu je neprihvatljiv, jer se "obicno koristi da bi se ucinilo nesto suludo". Treci mit, jedinstvenost, sugerise da se Jugoslavija moze svojim snagama vratiti na predjasnji nivo razvoja, a jasno je da sa stvarnom stopom razvoja od pet odsto, treba za to citavih 14 godina. "Predsednik Milosevic rekao je jednom prilikom da Srbi ne vole da budu pritiskani, sto shvatam jer sam i sam poreklom Sloven, ali suprotstavljanje realnosti ne donosi profit. Mitovi idu naruku samo onima koji zele da Srbija i Crna Gora propadnu", zavrsio je svoje izlaganje Mark Medis, ispracen burnim aplauzom.

- Liberalizacija, stabilizacija, privatizacija i reforma javnih finansija predstavljaju kljuc za stvaranje baze razvoja. Liberalizacija u kombinaciji sa privatizacijom je zapravo sok-terapija, ali je delotvorna, rekao je Lajos Bokros, direktor za razvoj privatnog sektora i finansija u Svetskoj banci, zaduzen za svih 27 zemalja bivseg komunizma i Tursku. On je malo detaljnije izneo model tranzicije Madjarske "koja je danas mozda najbolji primer u regionu". Ova zemlja sada ima oko milion i po malih preduzeca, koja zaposljavaju polovinu stanovnistva i mogu biti kicma privrednog razvoja. "Ne vidim nikakvog razloga zasto ove strukturne reforme ne mogu biti sprovedene i u Jugoslaviji", rekao je Bokros.

Dok se ne donesu politicke odluke, nema reforme, smatra Dzon Skenlon, predsednik Jugoslovensko-americkog poslovnog foruma. "Da je odlican plan tranzicije bivse Jugoslavije bio sproveden, zemlje koje su iz nje nastale bile bi sada u mnogo povoljnijem polozaju. Pokazalo se, medjutim, da politicari nisu za to imali interes, jer bi njihova moc bila dovedena u pitanje. Reformsko opredeljenje tada se pokazalo kao farsa", rekao je Skenlon. On je naglasio da su americki poslovni ljudi vrlo skepticni prema ulaganjima u sadasnju Jugoslaviju, zbog atmosfere koja vlada, uz nadu da "necemo sada cuti dilemu kako promeniti sistem tako da se nista ne promeni". Prepodnevnu sesiju zavrsio je Ivan Miklos iz Slovacke, stavom da je "socijalna demagogija glavna opasnost koja preti pravoj tranziciji".

B. M. Stepanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /