Sreda, 5. novembar 1997.

IZ OPTICAJA POVUCENO MILIJARDU DINARA, A KURS RASTE

Gradjane trese "kursna groznica"

Iako je prema bankarskim izvorima novcana masa smanjena na 9,5 milijardi, crno trziste se i dalje talasa jer je strah od inflacije i dalje snazan

Vesti da je marka poskupela na pet dinara, za sada su se pokazale kao netacne, odnosno nisu izazvale nikakav drugi efekat, osim panike. Dileri su juce na beogradskim punktovima otkupljivali marku za 4,5 a prodavali za 4,7 dinara, s tim sto su vise raspolozenja pokazivali za kupovinu, nego za prodaju deviza. Glavni razlog je, kako su nam rekli, to sto ni sami ne znaju sta ce se dalje desavati, pa je "sigurnije da u dzepu drze marke". Na primedbu da u tom slucaju mogu puno izgubiti, ako marka slucajno padne, slatko su se nasmejali.

U isto vreme, uprkos informacijama da banke prodaju devize po zvanicnom kursu (samo je povecana provizija, pa sada marka kosta 3,6 dinara) situacija na terenu opet se razisla sa zvanicnim saopstenjima. Juce uopste nije bilo moguce naci banku koja stvarno prodaje gradjanima devize po ovom kursu, mada, doduse, niko nije decidirano izjavio da je prodaja obustavljena - jednostavno "trenutno nisu imali raspolozivih deviza". Sa druge strane, gradjani nisu vise probirljivi kao ranije, kad su trazili iskljucivo marke - sada bi kupili i italijanske lire, a austrijski siling i francuski franak racunaju se kao prava premija. Problem je u tome sto se ni ova valuta ne moze nigde kupiti.

U Crnoj Gori svaki 18-ti dinar NBJ

Podgorica, Montena-faks. - Dinarski plasmani banaka u Crnoj Gori do kraja septembra ove godine iznosili su oko 551 milion dinara. Od tog iznosa 477 miliona je plasirano kroz banke kojima su centrale u Crnoj Gori, a 75 miliona kroz banke cije su centrale u Srbiji. Gledano sa stanovista ukupne novcane mase koju je emitovala Narodna banka Jugoslavije, u iznosu od oko 9,5 milijardi dinara, ukupni plasmani u Crnoj Gori cine 18. dio, a plasman kroz crnogorske banke 20. dio, sto je ispod uobicajenih gabarita tih odnosa.

Kada se radi o crnogorskim bankama, u tim plasmanima je najvise ucestvovala Podgoricka banka AD sa 31,2 odsto, zatim Montenegrobanka AD Podgorica sa 21,8 procenata, Hipotekarna banka AD Podgorica sa 11,6 odsto i Niksicka banka AD sa 9,3 odsto.

"Tvrdnje da su dileri iz Srbije sracunato otisli u Crnu Goru i tamo poljuljali kurs dinara, mogu da tretiram jedino kao price za malu decu", kaze jedan od beogradskih bankara, koji se "strasno razestio kad je to cuo na televiziji". Svi dobro znaju, kaze, sta bi se dogodilo kad bi "neki Mika iz Krusevca" dosao recimo u Podgoricu i stao na "punkt" da prodaje devize. Bio bi srecan, kaze nas sagovornik ako bi izvukao citavu glavu, jer se tamo tacno zna ko prodaje devize, posto su rejoni izdeljeni.

Drugi sagovornik iz bankarskih krugova, blizak Narodnoj banci, tvrdi da je iz opticaja povuceno cak milijardu dinara, tako da je novcana masa smanjena na 9,5 milijardi dinara, a planira se povlacenje novih kolicina. Po ovom podatku, trebalo bi ocekivati da kurs pada, zbog manjka dinara u opticaju, ali to se jos uvek ne dogadja. Da li ce pad uslediti narednih dana, s paznjom ocekuju ne samo dileri, bankari i privrednici, nego i takozvani obicni gradjani. Kod nas je, priznaju i bankari, jos uvek vrlo jak strah od inflacije i "kursne groznice", pa zato pomeranje izaziva ovoliku paznju i nervozu. "Problem je u tome sto su se jos ranije realno stekli uslovi za skok marke na ovaj nivo, kad je pustena u opticaj prekomerna kolicina dinara, ali je on zakasnio, pa se zato sada doslo u apsurdnu situaciju, da se dinari povlace, a kurs raste", kaze nas sagovornik.

B. M. Stepanovic

CRNA KURSNA LISTA U SUBOTICI

Deviza ima dovoljno

Subotica. - Vrednost marke na ulici u toku jucerasnjeg dana menjala se gotovo iz sata u sat. Bile su to, doduse, relativno male kursne oscilacije (4,4-4,6 ili 4,7) koje nisu pretile da ce proslonedeljni "plafon" biti dosegnut. Kao i u drugim gradovima u Republici i u Subotici je preko vikenda ova strana valuta vredela pet dinara. Medju dilerima preovladava misljenje da je ovakav skok marke posledica poskupljenja benzina. Primetno je juce bilo da se Suboticani "pojacano" interesuju za vrednost deviza, ali se broj ulicnih prodavaca nije povecao. Takodje, nije bilo vecih problema ako je neko zeleo da kupi marke - bilo ih je dovoljno. Kada je ziralni kurs u pitanju, marka je vredela od 4,3 do 4,5 dinara. Privrednici, kako smo ustanovili, izbegavaju poslove sa dinarima. Svi uglavnom preferiraju aranzmane kod kojih se devize isplacuju na ruke.

J. S.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /