Sreda, 5. novembar 1997.

NEFORMALNI SAMIT ZEMALJA JUGOISTOCNE EVROPE OKONCAN USVAJANJEM ZAJEDNICKOG SAOPSTENJA

Bez institucionalnih oblika saradnje

Nije postignuta saglasnost o formiranju stalnog sekretarijata za balkansku saradnju, pa je umesto toga dogovoreno samo da se ministri inostranih poslova i finansija ubuduce sastaju najmanje jednom godisnje

Slobodan Markovic
specijalni izvestac "Nase Borbe" sa Krita

Na Kritu je juce zavrsen prvi samit balkanskih zemalja, ciji je inicijator i uspesni realizator bila vlada Grcke. Sedam zemalja na kraju je izdalo zajednicko saopstenje u kome se podvlaci njihovo opredeljenje za regionalnu multilateralnu saradnju na Balkanu u svim oblastima. Uporedo je izrazena podrska svim medjunarodnim inicijativama za regionalnu saradnju. Medjutim, uprkos ocekivanjima, balkanska saradnja ovoga puta nije dobila i svoj institucionalni oblik. Jedino sto je odluceno je odrzavanje redovnih godisnjih sastanaka ministara privrednih resora i sefova diplomatija, pa ce sledeci samit Balkana biti odrzan iduce godine u Turskoj. Nije doneta odluka o formiranju stalnog sekretarijata za balkansku saradnju, pa je priprema njegovog osnivanja ostavljena za buducnost.

Domacin i inicijator skupa grcki premijer Simitis je na zavrsetku balkanskog samita sa zadovoljstvom ocenio da je skup bio uspesan, a kao glavni rezultat je istakao postojanje nove atmosfere u regionu, uz obecanje ulaganja zajednickih napora za zajednicko resavanje balkanskih problema. Sastanak je uspeo sam po sebi, jer su se prvi put na istom mestu nasli i upoznali lideri zemalja koji medjusobno nisu imali cak ni kontakte, rekao je Simitis, a kao primer naveo preksinocnji sastanak u cetiri oka predsednika Milosevica i albanskog premijera Nanoa.

Na sastanku su ucestvovali predsednici SR Jugoslavije i Makedonije Slobodan Milosevic i Kiro Gligorov, kao i premijeri Albanije, Bugarske, Grcke, Rumunije i Turske - Fatos Nano, Ivan Kostov, Kostas Simitis, Viktor Corbea i Mesut Jilmaz, dok je Bosna i Hercegovina na kritskom samitu imala posmatraca - pomocnika ministra inostranih poslova Mihovila Malbasica.

Prvi sastanak predsednika drzava ili vlada zemalja jugoistocne Evrope "uspeo je sam po sebi jer su se po prvi put na istom mestu nasli i upoznali lideri zemalja koje medjusobno nisu imale cak ni kontakte" - reci su inicijatora, organizatora i domacina prvog, i to uspesnog, balkanskog samita, premijera Grcke Kostasa Simitisa.

Iako su na mnogo mesta ponovljene reci - obecanje "radicemo zajedno", sefovi delegacija su ipak odrzali odvojene konferencije za stampu, gde su novinarima predstavili svoj "ugao vidjenja" rezultata skupa u priobalnom kritskom selu Agija Pelagija.

Prethodno su - posle dugih, mukotrpnih konsultacija - uspeli da nadju zajednicki jezik i izdaju Zajednicko saopstenje, a ne, kako se ranije najavljivalo, "Kritsku deklaraciju".

Nano: Uskoro razmena ambasadora izmedju SRJ i Albanije

Beograd, Beta. - Albanski premijer Fatos Nano najavio je juce skoru razmenu ambasadora izmedju SR Jugoslavije i Albanije, javlja beogradska BK Televizija. Posle susreta sa predsednikom SRJ Slobodanom Milosevicem na samitu balkanskih zemalja na Kritu, Nano je rekao da je sa Milosevicem dogovorio politicku i ekonomsku saradnju, intenziviranje sastanaka na svim nivoima i skoru razmenu ambasadora.

Saopstenje na nesto manje od dve i po stranice teksta na engleskom, zapravo predstavlja izjavu cvrste namere osam zemalja (Albanija, Bugarska, Grcka, Makedonija, Rumunija, SRJ, Turska i BiH - kao posmatraca) da "rade zajedno da bi u nasem regionu stvorile uslove za prosperitet nasih naroda na osnovi mira, bezbednosti, dobrosusedstva i stabilnosti". Sefovi delegacija porucuju da su "odlucni da nastave jugoistocno-evropsku saradnju" cime se taj novi naziv za deo Balkana istocno od Drine institucionalizuje i formalno.

Sledi nabrajanje zalaganja za pravnu drzavu, prava coveka i nacionalnih manjina, licne slobode, trzisnu privredu. Zatim i o privrzenosti odredbama povelje UN, Pariske povelje i Zavrsnog dokumenta iz Helsinkija i nizu medjunarodno- pravnih principa koji se odnose na miroljubivu koegzistenciju i jesu "razumljivi sami po sebi, ali nije izlisno ponoviti ih", kako je rekao Simitis na svojoj konferenciji za stampu.

Sefovi delegacija izjavljuju i da su njihove zemlje "evropski orijentisane" sto je aluzija na aspiraciju za buduce ukljucivanje u EU jer, kako pisu, "smatramo da Evropa ne moze biti potpuna bez nasih zemalja i nasih naroda koji predstavljaju civilizacije i istorijske tradicije koje su sustinske za formiranje savremenog evropskog identiteta".

Prelazeci na nesto konkretnije odredbe u saopstenju, ucesnice skupa obecavaju "ohrabrivanje" saradnje skupstina, "potvrdjuju podrsku" drugim regionalnim inicijativama (Rojemonska, SECI, BSEC, CEI) i obecavaju "unapredjivanje" odnosa u nizu oblasti - od nauke do sporta.

Jedan pasus je posvecen saradnji u suzbijanju organizovanog kriminala, zaustavljanju sverca droge i oruzja, "uklanjanju svih oblika terorizma", kao i suprotstavljanju "ilegalnoj migraciji". Nesto vise teksta je posveceno zelji za jacanje privredne saradnje u raznim poljima zbog cega sefovi drzava ili vlada "pozivaju" nadlezne ministre da se sastaju bar jednom godisnje. Slican poziv upucuju ministrima privrede i finansija radi razvoja prekogranicne saradnje. Ono o cemu jos nema odluke, ali ni nagovestaja kada bi bila doneta, jeste formiranje raznih tela, centara, instituta koji bi olaksali saradnju u raznim oblastima.

Dogovor nije postignut ni o formiranju stalnog sekretarijata za "odrzavanje kontinuiteta" saradnje za koji je Grcka zelela da ima sediste u Atini. Umesto toga, samit je zakljucen konstatacijom da ce "ideju razmotriti ministri inostranih poslova".

Na kraju zajednickog saopstenja je i jedna cvrsta odluka o tome da se samit odrzi i iduce godine, u Turskoj.

Usledile su odvojene konferencije za stampu nekih od sefova delegacija, medju kojima nije bilo predsednika Milosevica. On je, kako glasi nesluzbena informacija, planirao da popodne nakratko poseti svog prijatelja i bivseg grckog premijera, 80-godisnjeg Konstantina Micotakisa, glasi nesluzbena informacija. Bilo je nagovestaja da bi se u selu Hanji, na suprotnom kraju Krita gde Micotakis ima kucu, mogli naci i premijer Turske Jilmaz - koji na Kritu ostaje dan duze i premijer Albanije Nano.

Prvi balkanski samit je tako ipak zavrsen uz mnogo potvrda pocetne ocene sefa grcke diplomatije Teodorosa Pangalosa "da je balkanska saradnja sada vec stvarnost" i uz cvrstu konstataciju zadovoljnog premijera Simitisa da je "okrenuta nova stranica u regionu".

UZ SUSRET JUGOSLOVENSKOG PREDSEDNIKA SA ALBANSKIM PREMIJEROM

Posle razgovora sa Nanoom - setnja sa Sentom

Deblokada odnosa izmedju Beograda i nagovestaj puta za resavanje problema Kosova opipljiv su i, mozda, najveci konkretan rezultat koji donosi prvi, neformalni, balkanski samit, zavrsen u utorak na Kritu.

Nervoza, neizvesnost, ali i ocekivanje takvog pomaka, pratili su poslednje diplomatske pripreme sastanka predsednika SRJ Slobodana Milosevica sa novim premijerom Albanije Fatosom Nanoom. Uz diskretnu, ali efikasnu pomoc grcke vlade koja ima izvrsne odnose sa Nanoom i solidan kontakt sa Beogradom, sastanak je odrzan u ponedeljak uvece. Umesto planiranih 20 minuta, Milosevic i Nano su razgovarali sat i 45.

Dolazeci pred apartman u hotelu "Kapsis" u kritskom priobalnom selu Agija Pelagija gde je odrzan samit, i gde ga je docekao Milosevic, Nano je, kazu retki svedoci, rekao: "Ljudi u strahu pricaju o Jugoslaviji i Albaniji". Milosevic je odgovorio: "Da, ali mi nismo uradili nista da bismo to promenili. Udjite, popricajmo o tome."

Tako je poceo dogadjaj koji predstavlja prekretnicu u istoriji bilateralnih odnosa, zamrznutih - u manjoj ili vecoj meri - jos od 1947. kada su se Tito i Enver Hodza sastali poslednji put.

Sat i 45 minuta posle pocetka sastanka, Milosevic i Nano su imali sta da kazu u kamere dveju nacionalnih televizija.

Na novinarskoj "berzi" u pres-centru se potom "izracunavalo" ko je - Milosevic ili Nano - "dobio vise" na njihovom sastanku. Oni izvestaci koji smatraju da je "jaci" izasao Milosevic, kao argument navode deblokada odnosa i nagovestaj resavanja kosovskog problema na novom nivou. A oni koji "tipuju" da je "pobedio" Nano, smatraju da je albanski socijalisticki premijer povukao svoj prvi i to najtezi medjunarodni potez na vise nego uspesan nacin i na najnezgodnijem terenu. Treci su izracunali da su pobedili saradnja i interesi balkanskih naroda.

Na kraju veceri, posle sastanka sa Nanoom, a prethodno i posle ocekivano pozitivnih razgovora o razvijanju privredne saradnje sa sefovima delegacija Rumunije, Makedonije i Turske, Milosevic je izasao - mimo protokola - da proseta uz more. Oni koji su sreli njega i telohranitelja Sentu Milenkovica kazu da je delovao zadovoljno.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /