Sreda, 5. novembar 1997.

FORUM ZA MEDJUNARODNE ODNOSE EVROPSKOG POKRETA SRBIJE O MEDJUNARODNOM POLOZAJU ZEMLJE

Spoljna politika zavisi od unutrasnjih promena

Jugoslavija ne samo da nije ispunila nijedan od zahteva za povratak u medjunarodnu zajednicu, nego su postojecim u medjuvremenu pridodata jos dva: postovanje Gonsalesovog izvestaja i rezultata izbora u Crnoj Gori

Forum za medjunarodne odnose Evropskog pokreta Srbije, jos u februaru je upozorio na krajnje tezak medjunarodni polozaj Jugoslavije. Tada je predlozena i platforma za alternativnu politiku. U medjuvremenu, kako je receno na jucerasnjoj konferenciji za novinare, situacija se jos vise pogorsala. Jugoslavija ne samo da nije ispunila nijedan od zahteva za povratak u medjunarodnu zajednicu, nego su potojecim u medjuvremenu pridodata jos dva: postovanje Gonsalesovog izvestaja i rezultata izbora u Crnoj Gori.

Nakon poslednjih parlamentarnih i predsednickih izbora u Srbiji, kako je rekao predsednik Foruma Zivorad Kovacevic, nade za moguci demokratski preobrazaj su jos manje. A rezim i dalje samo "seje maglu" o ukljucivanju Jugoslavije u medjunarodnu zajednicu. U prilog tome, izmedju ostalog, govori i podatak da tokom predizborne kampanje u Srbiji nije vodjena nijedna ozbiljnija rasprava na temu - spoljna politika. Do promene spoljne politike, kako tvrdi Kovacevic, moze doci jedino uz obavezne promene na unutrasnjem politickom planu.

Forum za medjunarodne odnose, definisao je i osnovne preduslove nove spoljne politike SRJ, a koje se nalaze u domenu unutrasnjih promena. Prvi preduslov je demokratsko resavanje unutrasnjih problema, od kojih su najvazniji uspostavljanje vladavine prava, postovanje ljudskih prava i prava nacionalnih manjina, kao i pitanje Kosova. Drugi, raskid sa ksenofobijom i nacionalistickom ideologijom, u kojoj leze razlozi za ratnu opciju i izvori novih sukoba. Treci, posteno upoznavanje nase javnosti sa medjunarodnim polozajem zemlje, koracima koje treba preduzeti i teskocama koje Jugoslaviji stoje na putu povratka u medjunarodnu zajednicu.

Predstavnici Foruma tvrde da na medjunarodni polozaj Jugoslavije presudno utice izvrsavanje medjunarodnih obaveza, posebno onih koje su preduzete Dejtonskim sporazumom, ukljucujuci i obaveze prema Haskom tribunalu. Neophodno je da se normalizuju odnosi sa susednim zemljama u regionu, pre svega drzavama koje su nastale iz bivse Jugoslavije.

Potrebna je, takodje, potpuna promena dosadasnje pregovaracke strategije u vezi s normalizacijom odnosa sa medjunarodnim politickim, ekonomskim i finansijskim organizacijama. U obrazlozenju ovog stava, predstavnici Foruma izvlace zakljucak da "sirenjem iluzija o brzom povratku zemlje u medjunarodne organizacije - pri cemu se jedno govori, a drugo radi - aktuleni rezim pokazuje da, u stvari, ne zeli da zemlja postane integralni deo organizovane medjunarone zajednice".

Dragoslav Avramovic je podsetio na sve prepreke koje Jugoslaviji stoje na putu za ukljucivanje u medjunarodne finansijske institucije. Bivsi guverner Narodne banke Jugoslavije je ustvrdio da i po pitanju resavanja odnosa sa Londonskim klubom nije promenjeno nista.

Govoreci o samitu na Kritu, Dusan Lazic je rekao da on nije samo protokolarnog karaktera. Iako je, kako je naglasio, put izmedju politicke deklaracije i realnosti dalek, Lazic je podsetio da dve cinjenice koje pridaju vaznost samitu: prestanak blokovske podele i promenjena karta na Balkanu.

Pobeda proreformske struje u Crnoj Gori, kako je receno, upucuje na moguce prihvatanje realnosti evropskih tokova. Medjunarodni polozaj Jugoslavije zavisice i od prihvatanja rezultata izbora u Crnoj Gori od strane Srbije, odnosno predsednika Milosevica.

Desimir Tosic je naglasio da medjunarodna zajednica nije u mogucnosti da bombarduje ili zapocne rat u Jugoslavije i da to ostaje kao krajnja instanca, kao sto je bio slucaj sa Irakom. "Pobeda Seselja na predsednickim izborima bi, ipak, predstavljala jos jedan teg na nasim glavama. To bi znacilo ne samo da se Milosevic nego i Srbije opredelila za ekstremizam", zakljucio je Tosic.

B. Cani

Kosovo na dva pregovaracka stola

Govoreci o pitanju Kosova, Ilija Djukic je naglasio da je to pitanje istovremeno i domace i regionalno, samim tim dakle i evropsko, medjunarodno pitanje. Djukic tvrdi da kosovsko pitanje moze da se resava za dva pregovaracka stola. Na prvom bi se vodili pregovori izmedju vlasti Republike Srbije i legitimnih predstavnika kosovskih Albanaca, a na drugom, pregovori bi imali regionalni karakter u koje bi trebalo da se ukljuce i predstavnici Albanije i Makedonije. Tokom ovih pregovora, prema misljenju Djukica, moralo bi se obezbediti demokratsko resavanje kosovskog pitanja unutar Srbije i Jugoslavije kao i nepovredivost granica, s tim sto bi one morale da budu mnogo otvorenije nego do sada.

Ocenivsi pozitivno susret Milosevic-Nano na Kritu, Djukic je upozorio da treba, ipak, sacekati realizaciju datih izjava. Na oprez upucuju, kako je rekao, dva dogadjaja - onaj oko Jubmesa i nerealizovanje dogovora Milosevic-Rugova.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /