Sreda, 5. novembar 1997.

Zloupotreba Topcidera

Biljana Stepanovic

Mozda je Dusana Vlatkovica zadesio tezak maler da bas on udje u istoriju kao guverner Centralne banke za cija je dva mandata nacionalna valuta, koju je zaduzen da "brani", obezvredjena tako da narod panicno kupuje marke i ceka zimu, u strahu da je nece sit preziveti. Na prvi pogled moglo bi zvucati preterano, ali su cinjenice neumoljive - posle trogodisnje pauze, kad smo malo odahnuli ne brinuci koliko ce skociti marka dok mi spavamo, ovu zimu docekujemo u istoj psihozi. Narodu je scenario vec poznat - prvo krene lagani skok kursa, pa onda sve brzi, onda se uskladjuju cene, dok sve ne dodje do beskonacne spirale, u kojoj su krajnji rezultat plate od tri marke i opustosene prodavnice.

Sve ovo preziveli smo tokom 1993. godine, a uvod je bio upravo ovakav, s tim sto je za to vreme guverner bio upravo Vlatkovic. Kad se posle pauze vratio na staru funkciju, oni koji su to primili kao los nagovestaj, mogli su se tretirati kao zlobnici, ili u najboljem slucaju pesimisti. Istine radi, treba ipak priznati da nas guverner ne moze sam podneti celo breme odgovornosti, posto on i nije odgovoran. U nasem sistemu, suprotno svetskoj praksi, centralna monetarna vlast zemlje, dakle Narodna banka, ne vodi samostalnu monetarnu politiku. Ona se ovde vodi tamo gde i sve ostalo, pa je dakle "familija" fakticki gospodar kursa, cena, inflacije, na isti nacin kao sto je odlucivala o prodaji dela PTT Srbije i o trosenju dobijenog novca.

Skok kursa ne moze se, dakle, nikako tretirati kao elementarna nepogoda koja nas je opet zadesila, pa mi treba samo da se strpimo dok ne prodje. Ako zanemarimo cuvene "psiholoske faktore" (kao da je i sama nemacka marka nervno obolela, pa povremeno "podivlja") razlozi za pad cene dinara su jednostavno ekonomski - odstampano je vise dinara nego sto je bilo devizno pokrice, tako da je zvanicni kurs logicno morao biti poljuljan. Sad se izvesne kolicine dinara povlace iz opticaja, ali to ne moze da se uradi preko noci.

Jasno je, dakle, da je zvanicni kurs postao prevazidjen i da je devalvacija neminovna. Pitanje je samo kad ce se taj potez povuci i hoce li vlast u medjuvremenu uspeti da odoli daljoj zloupotrebi Topciderske stamparije. Jer, treba nekako dobiti te predsednicke izbore u Srbiji, a "razmazeni" radnici i penzioneri hoce svoja primanja pa da se, mozda, odobrovolje.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /