Utorak, 4. novembar 1997.

UZBUNA NA CRNOM DEVIZNOM TRZISTU

Marka na odskocnoj dasci

Ni sami dileri juce nisu znali po kojoj ceni da prodaju marku. Na ulicama pojacane racije, ocekuje se dalji skok

Na crnom deviznom trzistu juce je vladao opsti haos - ni sami dileri nisu znali koliki je kurs marke, posto su se pronosile informacije da se negde prodaje za 4,5 dinara, a negde za cak citavih pet. U Knez Mihailovoj ulici, uobicajenom punktu beogradskih dilera, gotovo da se nije mogao naci prodavac koji je spreman da kupi i proda devize. Retki "cekaci" na koje se moglo naici, glumili su slucajne prolaznike zbog, kako nam je jedan od njih rekao, pojacanih racija. "Kad god nesto brljaju i muvaju, oni posalju patrole da se sa njima jurimo - kao da mi diktiramo kurs dinara", kaze rezignirano jedan od dilera koji "nista ne prodaje, samo onako tu stoji". Na pitanje ko diktira kurs, on kaze - "banke, odnosno preko njih drzava". Ni u telefonskim kontaktima sa krupnijim dilerima nismo bili bolje srece - jedan od njih juce nam je rekao da marku otkupljuje za 4,3 dinara, a na pitanje posto je prodaje, dobili smo odgovor - "pa, ne znam tacno, recimo 4,6 dinara, ali sad nemam za prodaju, posto sam cuo da je vec stigla do pet dinara". U svakom slucaju primetna je bila nervoza i iscekivanje sta ce se dalje dogadjati. Jedan od dilera cak misli da ce marka ubrzo dostici sedam dinara "sto je vec sada njena realna vrednost".

Ko je pomenuo Topcider

Kao sto se vidi, svi koji su poverovali zvanicnim uveravanjima (od kojih se jos od neuspelih predsednickih izbora u Srbiji ne moze ziveti), da ce se kurs vratiti na predjasnji nivo malo iznad zvanicnog, ispali su prilicno naivni. Pokazala se opravdanom bojazan da devizni kurs ne moze pasti prosto zbog toga sto je kolicina novca u opticaju toliko porasla, da je ranija ravnoteza poremecena i zvanicni kurs od 3,3 dinara za marku postao prevazidjen. Prema proceni strucnjaka Ekonomskog instituta u Beogradu, koja nije demantovana, masa novca u opticaju premasila je deset milijardi dinara, a to je vise od sume koja se mogla odstampati na osnovu deviza pristiglih prodajom dela PTT Srbije.

Kad se ocekivalo koje ce poteze povuci monetarna vlast kako bi postigla dva nespojiva cilja - obustavljanje stampanja para i redovnu isplatu penzija, plata i socijalnih davanja - u trenutku kad nema deviznog pokrica, Vlada Sbije setila se da uvede dinar nameta na svaki litar benzina. Na stranu blago receno komicna izjava ministra finansija Borislava Milacica da ce se "tako bar deo novca vratiti u legalne kanale" kao da su dzepovi gradjana "nelegalni kanali" , tesko da ce ovaj potez sa stanovista kursa imati nekih stabilizujucih efekata. Naprotiv - moze imati samo negativan psiholoski uticaj, kod nas vrlo popularan, jer litar benzina obicno kosta jednu marku, sto znaci da je posrednim putem nagovesteno kolika je njena realna vrednost u ovom trenutku, kako nam je nagovestio jedan od bankara.

Milacic je sasvim ozbiljno izjavio kako "Vladi nije palo na pamet da se Topcider pokrece da bi se obezbedila sredstva za isplatu penzija", mada vec i deca znaju da je kurs pred izbore skocio i nastavio da raste upravo zbog toga sto je vlasti bas Topcider "pao na pamet". Najgore je, kako neki bankari prognoziraju, to sto ovaj "izvor" za isplatu pre svega penzija vlasti prakticno ne moze ni da "sidje s pameti", posto jednostavno drugih, realnih, izvora za to nema. Postanska stedionica i poslovne banke dovedeni su pred poslednju isplatu u poziciju da im penzioneri dolaze na saltere za isplatu penzija, a da Vlada zapravo nije obezbedila potreban novac.

Kako sacekati Novu godinu

"Problem vlasti sada je da nekako saceka Novu godinu i ako je ikako moguce dobije nove predsednicke izbore u Srbiji, a posle toga ce stici ostatak para od prodaje dela PTT Srbije, nekih 300 miliona maraka, da se malo ispomognu. Drugo, privatizacija je i formalno pocela, pa ce svakako biti novih prodaja. Zato treba ocekivati da se u naredna dva meseca kombinuju sva tri raspoloziva instrumenta - malo ce kasniti penzije i plate iz budzeta, malo ce se nastaviti stampanje dinara i rast kursa marke, a moze se uvesti po dinar nameta, recimo, i na telefonske racune, struju, Infostan, tako da cemo svi mi kolektivno skupljati pare za penzionere", kaze jedan beogradski bankar, koji sve do skoro nije verovao da ce "vlast odluciti da toliko rizikuje, igrajuci se ponovo sa primarnom emisijom".

Za kraj, pomenucemo i reakciju jednog kupca deviza, koji je sve do sada cuvao dinare, ocekujuci obaranje kursa - "rekli su nam da ce marka odmah posle izbora da padne, ali nisu pomenuli da ce pasti na odskocnu dasku".

B. M.Stepanovic

U Kragujevcu marka 4,6 dinara

Kragujevac. - Na crnom deviznom trzistu u Kragujevcu dileri su juce marku otkupljivali za 4,3 i 4,4 dinara, a prodavali je za 4,6 dinara. Dileri ocekuju da ce vec danas u Kragujevcu marka vredeti pet dinara.

Z. R.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /