Ponedeljak, 3. novembar 1997. | |
PRVI KINESKI ODJECI AMERICKE IZJAVE DJIANG CEMINANarusavanje zvanicne verzije?
Odgovarajuci na pitanje o tenkovima na Tjenanmenu 1989. godine, kineski lider pomenuo "mnoge propuste, cak i greske", ali kineska stampa to nije prenela
Aleksandar Novacic
|
Sve do sada svi aktuelni kineski politicari, a da se ne govori o onima sa samog vrha upravljacke piramide, bili su jedinstveni u svojim ocenama o karakteru studenske pobune koja se tragicno zavrsila u noci 4. juna ulaskom tenkova na glavni pekinski trg. Zvanicna verzija koja je i posle osam godina na snazi govori o tome da je studenski protest predstavljao u stvari "kontrarevolucionarni metez i pobunu", a kada je u pitanju kontrarevolucija onda, shodno kineskoj praksi, sva su sredstva i metodi dozvoljeni. |
Sto se tice samog Djiang Cemina, njegov slucaj je specifican. On je u vreme burnih dogadjaja u Pekingu bio na duznosti partijskog sekretara u Sangaju, gde je takodje doslo do masovne studentske pobune i velikih demonstracija. Medjutim, tamo tenkovi nisu izvedeni na ulice niti je vojska intervenisala. Problem sa studentima resen je na miran nacin, sto je bio veliki plus u karijeri Djiang Cemina koji je ubrzo postao novi generalni sekretar KP Kine.
Karakteristicni su neki akcenti koje je, uoci posete Djiang Cemina Americi, objavila zvanicna drzavna agencija Hsinhua u tekstu o njegovoj licnosti. Tamo je data i jedna neuobicajena za ovdasnje prilike ocena, koja je tek sada privukla duzno interesovanje. Hsinhua je, naime, napisala i ovo: "Ono sto ostaje sveze u secanju ljudi je period politickih nemira koji su se pojavili u zemlji i u inostranstvu krajem osamdesetih i pocetkom devedesetih godina, kada je Djiang ostao miran i hladnokrvan suocen sa neredima. Uhvatio se ukostac sa situacijom trezveno i mirno u maniru drzavnika koji ostaje spokojan i pred rusenjem planine Taisan".
U svakom slucaju, eventualna, nova ocena dogadjaja koji su potresli Kinu pre osam godina povezana je sa svojevrsnom politickom borbom u rukovodstvu. Posto najvise rukovodstvo i dalje insistira na stabilnosti u zemlji i jedinstvenosti u rukovodstvu, to umanjuje sanse na reviziju zvanicne verzije.
Ipak, u Hongkongu su neki disidenti vec dali do znanja da ocekuju promenu kineskog zvanicnog stava o dogadjajima na Tjenanmenu, a tako je izjava Djiang Cemina shvacena i u stranim sredstvima informisanja.
Sto se tice same Kine, ovde odgovor Djiang Cemina nije prenet, a veliko pitanje je da li ce ikada i biti. Mozda ce Djiang morati po povratku u zemlju prvo da razjasni svojim kolegama u rukovodstvu sta je, u stvari, mislio odgovarajuci na pitanje o tenkovima na Tjenanmenu.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |