Ponedeljak, 3. novembar 1997. | ||
POSLE GODINU DANA VLASTI "ZAJEDNO" U KRALJEVUFormira se "17. novembar"
Nastojeci od pocetka da se otrgnu uticaju centrala politickih stranaka, Draskovica i Djindjica i da, kako sami tvrde, razmisljaju svojim glavama, jedan broj odbornika SPO i DS najavio je formiranje odbornicke grupe "17. novembar" u okviru Odbornicke grupe "Zajedno"Godisnjica mirnih kraljevackih protesta, zapocetih 17. novembra prosle godine, bice, najverovatnije, docekana i sa novim rasporedom snaga unutar Odbornicke grupe koalicije "Zajedno". I mada jedan broj odbornika i dalje insistira na opstanku "Zajedno" kao politicke organizacije koja je voljom gradjana osvojila vlast u Kraljevu i ima obavezu da tu vlast odrzi i sprovodi, sve je vise onih koji su iskljucivi u misljenju da "Zajedno" u Kraljevu zapravo vise ne funkcionise. Nastojeci od pocetka da se otrgnu uticaju centrala politickih stranaka, Draskovica i Djindjica i da, kako sami tvrde, razmisljaju svojim glavama, jedan broj odbornika SPO i DS najavio je formiranje odbornicke grupe "17. novembar" u okviru Odbornicke grupe "Zajedno". Razlog za ovakav postupak se objasnjava nastojanjem da se ocuva koalicija, da odbornici rade iskljucivo u interesu grada i da se eliminise politika iz Skupstine opstine.
Medjutim, kako se pokazalo tokom svih dosadasnjih sastanaka, pravi razlog za osnivanje ove politicke podgrupe je netrpeljivost medju odbornicima SPO, a posebno prema predsedniku Opstinskog odbora Milomiru Sljivicu kome je insisitranjem na promeni poslovnika pokusano da se uskrati prisustvo sednicama Odbornicke grupe. Stavise, javno je saopsten stav da pripadnici "17. novembra" nece glasati ni za sta ukoliko pretpostavljaju da je to Sljiviceva inicijativa ili je to na bilo koji nacin u interesu SPO. Ovakva taktika je, sa manje ili vise uspeha, vec vise puta primenjivana prilikom odlucivanja, cak i u slucajevima kada je to bilo u direktnoj suprotnosti sa interesima Koalicije, grada pa i srpske kulture u celini. No, bez obzira na motive mora se reci da "17. novembar" ima sve veci uticaj na (ne)funkcionisanje lokalne vlasti i da predstavlja kocnicu koja ce svesno ili nesvesno dovesti do konacnog raspada "Zajedno". To je vec sada sasvim izvesno buduci da se odbornici uglavnom bave medjusobnim obracunima, a sve manje sustinskim gradskim problemima. Svi pokusaji da se ova situacija prevazidje samo su iskomplikovali i zaostrili sada vec neresiv problem u cijoj osnovi stoji cinjenica da "Zajedno" u SO ima "tesnu" vecinu od dva odbornika sto svakog pojedinca cini izuzetno vaznim i neophodnim prilikom donosenja i usvajanja svih odluka. Ni pozivanje na zajednicku zakletvu pred vladikom da ce odbornici raditi iskljucivo u interesu gradjana nije dalo nikakve rezultate. Naprotiv, raskol medju odbornicima postaje sve dublji, a licni interesi i "zbrinjavanje" poslusnika dobijaju primat u odnosu na zajednicki interes.
Promena sistema i uvodjenje demokratije, sto je bila ideja vodilja za okupljanje opozicionih stranaka u koaliciju u potpunosti je zanemarena, a paznja se uglavnom posvecuje nasipanju ulica u okolnim selima, ili izgledu trafika na podrucju grada, sto bi u ovoj fazi politicke borbe trebalo da budu uzgredni i rutinski poslovi.
Ivan Rajovic
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |