Ponedeljak, 3. novembar 1997.

DANAS NA KRITU POCINJE ZVANICNI DEO PRVOG BALKANSKOG SAMITA

Grcka tajnovitost podgreva ocekivanja

Posle prvih neformalnih kontakata u nedelju uvece, vise se ocekuje od bilateralnih susreta nego plenarnog zasedanja

Striktna kontrola: Pripadnik
grcke antiteroristicke jedinice ispred
turske zastave na Kritu

Slobodan Markovic
specijalni izvestac "Nase Borbe" sa Krita

Ucmalo turisticko seoce Agija Pelagija na severnoj obali Krita visestruko je uvecalo broj stanovnika ovih dana i postalo sasvim sigurno policijski najbolje obezbedjeno mesto u Grckoj: broj stanovnika se sa 250 privremeno povecao za 600 obicnih i policajaca iz specijalnih jedinica, zatim za 75 clanova zvanicnih delegacija iz inostranstva i, na kraju za jos stotine novinara i tehnicara iz Grcke i sveta.

Agija Palagija se tako tokom tri kisovita novembarska dana pretvorila u "centar" Balkana cijih se sedam predsednika vlada ili drzava okupilo na prvom "Nezvanicnom sastanku na vrhu zemalja jugoistocne Evrope".

Sef grcke delegacije je premijer Kostas Simitis, albanski - premijer Fatos Nano, bugarski - premijer Ivan Kostov, makedonski - predsednik Republike Kiro Gligorov, rumunske - premijer Viktor Corbea, SRJ predsednik Slobodan Milosevic, Turske - premijer Mesud Jilmaz, a iz BiH - cije je ucesce bilo neizvesno do poslednjeg trenutka, dosao je samo pomocnik ministra inostranih poslova Mihovil Malbasic.

Pripreme u luksuznom hotelskom naselju "Kapsis" su okoncavane jos i u nedelju popodne, dok su se visoki gosti smestali u dan radnije okrecene apartmane u koje je unet nov namestaj.

Mada sastanak zvanicno pocinje tek prvom plenarnom sednicom sefova i po cetiri clana delegacija - uz Milosevica ce biti savezni ministar za inostrane poslove, ambasador SRJ u Atini i predsednicki kan didat na izborima u Srbiji Milan Milutinovic - skup je u nedelju uvece otvoren "Kritskom veceri", bogatim folklorno-kulinarskim programom od kojeg domacin Simitis ocekuje otvaranje "apetita" gostiju i za medjusobno sporazumevanje. Pre toga su poceli prvi bilateralni kontakti.

Posto su novinari izolovani u jednoj od sporednih zgrada, dok je hotel okruzen visestrukim policijskim obezbedjenjem koje "ne priznaje" akreditacione kartice izvestaca, saznanje o onome sta se desava iza cvrsto zatvorenih vrata zavisi od dobre volje delegacija da "brifuju svoje".

Do trenutka kada ovaj tekst ide u stampu, takvu volju one nisu prakticno pokazale, uprkos "cvrstim obecanjima". Stisnute usne ili sleganje ramenima su bili odgovor cak i na pitanje o tome kad dolazi koja delegacija, a "mitovi" se ispredaju i o sadrzini vec pripremljenog predloga teksta zavrsnog dokumenta sastanka, pod nazivom "Kritska deklaracija".

Samo je domacin i inicijator, grcka vlada, unapred intonirao optimizam u atinskim medijima. Tako najcitaniji grcki nedeljni list, provladina "To vima" pise da "vlada ocekuje (od sastanka na Kritu) no rmalizaciju grcko-turskih odnosa i jacanje saradnje zemalja regiona". List istice znacaj sestomesecnih diplomatskih napora premijera. Simitisa za "preoblikovanje balkanske politike Grcke", cime se ot vara nov period saradnje u regionu.

U predlogu "Kritske deklaracije" se - pise list - "ponavljaju mnoge odredbe koje su same po sebi razumljive u civilizovanom svetu, ali jos nisu ucvrsecene u nasem regionu": postovanje granica, resava nje sporova mirnim sredstvima, uz postovanje interesa svih. Uz to i "institucionalizovanje poslovne i privredne saradnje", kao i "sistem redovne razmene misljenja lidera zemalja, sto ce preneti u jug oistocnu Evropu model diplomatske saradnje uspostavljen u Evropskoj uniji". Balkanski samiti bi se tako odrzavali na svakih sest meseci ili godinu dana, redovno bi se sastajali ministri inostranih po slova, kao i sefovi drugih resora, pre svega privrednih.

Cak ako tako na kraju konferencije, u utorak, svi ti dogovori nacelno i budu postignuti, verovatno je da bi mnogo opipljiviji rezultati mogli proizaci sa neformalnih, bilateralnih sastanaka sefova de legacija na Kritu.

Najzanimljiviji "parovi" su Simitis-Jilmaz (sastaju se u atmosferi bilateralne vojne napetosti), Simitis-Gligorov i Simitis-Milosevic (sastaju se po prvi put), a najverovatnije i Milosevic-Nano (prvi , kako kazu Grci, "srpsko-albanski samit" od raspada Jugoslavije i u vreme nove faze napetosti na Kosovu). Po dolasku na Krit, domacin Simitis je bio izricit: "Sastanak ce biti veliki uspeh", rekao j e i naglasio da "Grcka mora da igra protagonisticku ulogu na Balkanu i igrace je".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /