Subota, 1. novembar 1997.

EVROPSKE OCENE UCINKA I VLADANJA DRZAVA BIVSE JUGOSLAVIJE 1997. GODINE

"Nizi razred" za Jugoslaviju

Zbog svoje aktuelne politike i oklevanja da prihvati novu misiju bivseg spanskog premijera Gonsalesa, SRJ nece dobiti povlastice evropske "petnaestorice", Hrvatska i BiH nece moci da racunaju na visi nivo odnosa sa EU

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Makedonija ide dalje, Hrvatska i BiH ostaju gde su, a SR Jugoslavija bi mogla da se vrati malo unazad, tamo gde je bila pre 29. aprila 1997. Tako bi se, naime, mogle opisati trenutne pozicije drzava bivse Jugoslavije (sa izuzetkom Slovenije, koja je iz tog drustva odavno izasla) u odnosu na EU, a u skladu sa tzv. regionalnim pristupom i evropskom strategijom uslovljavanja daljeg razvoja odnosa sa pomenutim drzavama.

S priblizavanjem kraja godine, u nadleznim institucijama i organima EU se uzurbano svode ocene ucinka i vladanja tih drzava u 1997. Polazeci od navedenih kriterija, Evropska komisija je u jednom "nezvanicnom papiru" dala svoje ocene, koje su ove sedmice posluzile kao osnov za raspravu u Ad-hok grupi za bivsu Jugoslaviju. Naredne sedmice u raspravu ce se ukljuciti i Politicki komitet, da bi u ponedeljak 10. novembra Savet ministara EU "privremeno zakljucio" ocene za svaku pojedinu od zainteresovanih drzava. Te ocene ce, zatim, biti "definitivno zakljucene" na drugoj novembarskoj (24. 11) ili prvoj decembarskoj (08.12) sednici Saveta ministara, kada ce u skladu sa njima biti donete i odgovarajuce odluke o evropskim odnosima sa tim zemljama u 1998.

Prema diplomatskim izvorima "Nase Borbe", koji su ucestvovali u ovonedeljnom krugu razmatranja ucinka i vladanja, preovladjujuca ocena "nije pesimisticka, ali je negativna. " S tim sto je, kako kazu, "u nekim slucajevima negativnija nego u drugim."

Takav je, upravo, "slucaj" SR Jugoslavije: negativne ocene i dalje pretezu nad pozitivnim. Mada joj priznaju da je u drugom polugodju 1997. ostvarila "izvestan napredak" - time sto je prihvatila posmatrace OEBS na septembarskim izborima i unapredila odnose sa nekim susednim zemljama, a u prvom redu sa Hrvatskom - Evropljani i dalje ocenjuju negativnim stav SR Jugoslavije prema famoznim Gonzalesovim preporukama i, posebno, sadasnje oklevanje Beograda da prihvati novu misiju bivseg spanskog premijera. Ako se to oklevanje nastavi, odnosno ukoliko narednih dana i nedelja ne bude s tim u vezi nekih "pozitivnih signala" iz Beograda. Evropske komisije - procenjuju nasi izvori - ce najverovatnije izostaviti SR Jugoslaviju iz formalnog predloga za obnavljanje izvoznih povlastica, koji ce sredinom novembra podneti na razmatranje i usvajanje zemljama-clanicama.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /