utorak, 31. mart 1998. |
JUGOSLOVENSKI PREDSTAVNICI PRVI PUT NA ZASEDANJU CEFACT U ZENEVISvet ne zeli izolovana ostrva
Mada su pozvani samo kao gosti bez prava glasa, taj poziv je znacajan jer su nasi strucnjaci bar mogli da saznaju sta se u svetu danas radi na polju elektronskog poslovanja
Jasna KesicJugoslovenski predstavnici su prvi put sredinom marta imali priliku da u Zenevi prisustvuju skupstini Evropske ekonomske komisije UN - Centra za pojednostavljenje procedura i prakse u elektronskom poslovanju (CEFACT). Kao gost, a to znaci bez prava glasa, pozvana je Jugoslovenska asocijacija za elektronsku razmenu podataka (JUEDI), kao nevladina i nepoliticka organizacija. "Mi smo se naravno odazvali, jer do sada nismo bili u prilici da ucestvujemo u radu te organizacije", kaze sekretar JUEDI Dubravka Komanovic koja je prisustvovala sesiji. - Tamo smo bili jako lepo primljeni, svi ucesnici su pokazali izuzetnu predusretljivost, pa je i u samoj najavi receno da je predstavnik jugoslovenske asocijacije prvi put prisutan. Osnovni princip rada CEFACT je da ih politicke barijere uopste ne interesuju, njih interesuju samo barijere u domenu poslovanja i to da bi ponudili resenje kroz odredjeni projekat, - objasnjava Komanovic.
Direktno do informacijaSkupstini CEFACT prisustvovali su eksperti iz raznih oblasti - ekonomije, prava, elektronike, elektrotehnike, komunikacija, softvera itd - iz zemalja clanica i predstavnici mnogobrojnih medjunarodnih i regionalnih organizacija poput Medjunarodne trgovinske komore, Medjunarodne brodarske komore, Evropske unije, Zapadnoazijskog i Istocnoazijskog krila za uproscavanje trgovinskih procedura.Cilj CEFACT je da pojednostavljuje sve procedure koje su vezane za elektronsko poslovanje, znaci ne samo standardizaciju dokumenata koji prate robu, novac i usluge u prometu, vec i razmenu roba, usluga i novca. Njihovi projekti su, po recima Komanovic, namenjeni inudstrijskom sektoru, banakama koje su clanice SWIFT, centralnim bankama koje razmenjuju podatke, MMF, nacionalnim administrativnim institucijama kao sto su statistika, carina, zdravstvo, socijalna zastita, transport, uprave prihoda...CEFACT saradjuje i ima kontinuiranu podrsku od Svetske trgovinske organizacije, Svetske carinske organizacije, Komisije UN za medjunaordno trgovinsko pravo i UNKTAD. - Kada se sve to ima u vidu, onda nije tesko shvatiti od kolikog je znacaja prvo prisustvo jugoslovenskih predstavnika na sesiji CEFACT. Za nas je najvaznije to sto smo dosli do velikog broja dokumenata koje do sada nismo dobijali i sto cemo ubuduce moci bar delimicno da pratimo sta se u svetu na tom polju radi. Stavili su nas na listu subjekata koji ce ubuduce dobijati sve dokumente, pa cemo bar biti informisani o svetskim tokovima. A to je za nas jako vazno, - objasnjava Dubravka Komanovic. CEFACT je pocetkom prosle godine formirao Inicijativu za jugoistocnu Evropu (SECI) koja regionalno obuhvata sve zemlje bivse SFRJ, zatim Bugarsku, Ruminiju, Albaniju, Maltu, Kipar i Grcku, ali Grcku samo geografski, jer je ona vec obuhvacena kroz EU. Ukupno 11 zemalja. Evropska unija je kroz FAR program obezbedila 84 miliona ekija za izgradnju carinske infrastrukture u tim zemljama.
Dovidjenja u Subotici- Grupa SECI kljucni akcenat stavlja na carinu, a odmah zatim na transport i osiguranje. To za sobom naravno povlaci kompletan paket aranzman u kome su finansije, pravna regulativa i ostalo. Carina je najvaznija, jer je to punkt preko koga svaka roba mora da prodje. Ostale zemlje imaju mnogo problema kada roba prolazi preko prostora bivse SFRJ (oni kazu od Italije do Skoplja), jer se zakasnjenja u transportu ne mere minutima ili casovima, vec danima. Zato zele da se citav taj proces ubrza i pojednostavi i da ne bude pracen ogromnom papirologijom koja sada prati robu, - kaze Komanovic i dodaje da je u igri ogroman novac, da su ulozeni ogromno vreme i energija strucnjaka i da svet ne zeli nikakva izolovana ostrva, narocito ne u Evropi.Nasi predstavnici su u Zenevi istakli da bi bilo izuzetno vazno da predstavnici CEFACT dodju na petu konferenciju Jugoslovenske asocijacije za elektronsku razmenu podataka koja ce se odrzati od 26. do 29. maja u Subotici. Dobili su nacelnu saglasnost dovjice eksperata da ce doci. Tu bi strucnjaci iz svetskog vrha mogli da upoznaju nase strucnjake i one koji odlucuju u kom pravcu Jugoslavija treba da se razvija da bi se ukljucila u svet. I dok je svet u velikoj meri presao na elektronsko poslovanje, kod nas je tek pokrenuta inicijativa za izradu zakona koji bi regulisao tu oblas. Drzavni organi se, medjutim, jos nisu izjasnili da je to pravac kojim ova zemlja mora da ide, pa se strahuje da privredni subjekti nece imati zelju da ulazu u projekte, jer nece videti persektivu u elektronskom poslovanju. No, valjda ce se i to promeniti.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |