utorak, 31. mart 1998.

ZASTO JUGO-SUKCESORI U BRISELU NISU POSTIGLI NIKAKAV SPORAZUM

Ambasade u mini sporazumu, zlato verovatno van njega

Vots najavio predlog novog mini sporazuma, a za datum sukcesije 1. juni 1991. godine

Ser Artur Vots

Na upravo zavrsenoj rundi razgovora o sukcesiji SFRJ u Briselu, ponovo nije postignut nikakav sporazum, a prema izjavama predstavnika drugih delegacija, razlog za to su stavovi jugoslovenskog pregovarackog tima. Ishod ovih razgovora clan jugoslovenske delegacije dr Oskar Kovac ocenio je skrto kao "pozitivnu nulu", dok je sef delegacije akademik Kosta Mihajlovic izjavio da "treba vremena da se prouci sta se tacno dogodilo na ovim pregovorima".

Po oceni Mirana Mejaka, predsedavajuceg slovenackog pregovarackog tima, nije se dogodilo nista, a jugoslovenska strana pregovara samo da bi ostavila utisak da je spremna za sporazum, a ne i da bi se nesto stvarno postiglo. Ponudjeni mini sporazum - o arhivima, drzavljanstvu, penzijama, stecenim pravima i medjunarodnim ugovorima, takodje, nije prosao u obliku u kojem ga je ponudio medjunarodni pregovarac ser Artur Vots, jer je jugoslovenska strana insistirala da se u njemu ne utvrdjuje datum sukcesije. To, iako je rec o nematerijalnim pitanjima, po oceni Mejaka, znaci da bi i ovaj sporazum bio nesprovodljiv.

On ujedno tvrdi da je sam Vots nagovestio da ce u novom predlogu mini sporazuma (koji ce saciniti, posto je saslusao primedbe svih delegacija) predloziti da referentni datum za sukcesiju bude 1. juni 1991, sa cime se inace slazu sve delegacije, izuzev jugoslovenske. Takodje je nagovestio da ce ovaj humanitarni paket biti dopunjen i sa podelom ambasada, po ranijem predlogu po dve svakoj novonastaloj drzavi. Uz ovo, Mejak podseca, sto je i ponovljeno u Brislu, da slovenacka strana smatra da bi ovaj sporazum trebalo dopuniti i sa podelom zlata, sto za sada medjunarodni pregovarac nije potvrdio.

I ovog puta u Briselu jugoslovenska delegacija je, prema recima Mejaka, ponovo najvise insistirala na definiciji drzavne svojine. - Ta definicija je utvrdjena u Votsovom Memorandumu od 13. novembra prosle godine, koji je podrzao i Savet za primenu mira i za nas je ona relevantna. Iako slovenacka delegacija ima puno primedbi na predlog ovog dokumenta, spremna je da ga potpise i to je otvoreno receno u Briselu. Mislimo da ne vodi nicemu, da ponovo iz pocetka raspravljamo o tim pitanjima, kaze Mejak.

Povodom bilansa NBJ, koje je jugoslovenska strana kao dokaz svoje kooperativnosti jos ranije ponudila za razgovore o sukcesiji, Mejak ponavlja da ostale delegacije to ne zadovoljava i da one smatraju da svih pet novonastalih drzava (dakle i SRJ, odnosno Srbija i Crna Gora) treba da naprave svoje bilanse u odnosu na SFRJ i njenu ondasnju centralnu banku, odnosno da u tom pogledu treba da budu ravnopravne. Ako se podje od toga (a ne od jugoslovenskog zagovaranja kontinuiteta) onda nema ni velike razlike oko materijalnih pitanja, kako to predstavlja jugoslovenska strana, tvrdi sef slovenackog pregovarackog tima. Predlozeno je da svaka drzava delegira svog predstavnika i da tako oformljena radna grupa dodje u Beograd i na bazi uvida u originalne dokumente radi na ovim bilansima, ali to nije proslo.

I sef delegacije BiH Dzemal Fako, u svojoj izjavi za javnost potvrdio je da su sve ostale delegacije podrzale ponudjeni mini sporazum o neekonomskim pitanjima, a da ga je SRJ zakocila, pocevsi spor o referentnom datumu sukcesije. Po njemu, "sadasnji stav Votsa je da stavi tacku na takva ponasanja". Prema nasim izvorima iz Brisela, Vots nije bas tako adresovao krivce, jer se medjunarodni pregovarac cuva od toga da se opredeljuje za bilo koga, ali jeste cinjenica da je i Vots svima sugerisao da je krajnje vreme da se nesto uradi. Sam medjunarodni pregovarac ce to i morati posto bude polovinom aprila ponaosob obisao sve drzave, nakon cega ce podneti izvestaj visokom predstavniku Karlosu Vestendorpu. Cilj ovog Votsovog obilaska je pre svega da sakupi elemente za ovaj izvestaj, procenjuju upuceni, dok se za sada ima utisak da je uglavnom jasno sta ce sadrzati njegov predlog novog mini sporazuma.

Bojana Jager

BOZO MARENDIC, SEF HRVATSKOG PREGOVARACKOG TIMA ZA SUKCESIJU

Podela zlata - u sirem kontekstu?

Iako podela zlata u Bazelskoj banci za medjunarodna poravnanja nije sadrzana u Votsovom predlogu mini sporazuma, medjunarodni pregovarac je u zakljuccima o poslednjem briselskom sastanku (koje je uputio svim delegacijama) od jugoslovenske strane zatrazio da u roku od dve nedelje podnese originalne dokumente na osnovu kojih tvrdi da vecina tog zlata u BIS pripada SRJ i pobrojao ih je, kaze Bozidar Marendic, sef hrvatskog pregovarackog tima. On ujedno sumnja da jugoslovenska strana poseduje takve dokumente i zakljucuje da je na ovaj nacin medjunarodni pregovarac u stvari zapoceo akciju da utvrdi vlasnistvo zlata u BIS, iako je to zaista predmet sireg sporazuma.

Takodje, Marendic objasnjava da je Vots postavio jugoslovenskoj delegaciji i uslov da otvori arhive neophodne za sukcesiju. Jugoslovenska delegacija je, naime, u Briselu insistirala da se prvo utvrdi definicija drzavne imovine i datum sukcesije, kao preduslov da se ova dokumenta otvore. Prema recima sefa hrvatske delegacije, Vots smatra da je jugoslovenska strana duzna da bez ikakvih uslovljavanja ova dokumenta stavi svima na uvid, jer su ona neophodna za formiranje stavova oko bitnih pitanja sukcesije. Na taj nacin, takodje, on je u duhu onoga sto je rekao i u Briselu skratio manevarski prostor za "izvrdavanja" u pregovaranju. I ovaj zahtev sadrzan je u zakljuccima Votsa posle poslednje runde briselskih razgovora.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /