ponedeljak, 30. mart 1998. | ||
EKSKLUZIVNO: SVETOZAR MAROVIC O POSETI DELEGACIJE SKUPSTINE CRNE GORE VASINGTONUNajbolje je saradjivati sa najmocnijima
Ni u jednom od razgovora nismo osetili pokusaj da nam se implicira resenje za Kosovo niti se od nas ono trazilo. I nasi sagovornici se slazu da je neophodan ozbiljan dijalog ali ako se on ne zavrsi sporazumom bice tragicno za nas a ne za Ameriku rekao je Marovic
Slobodan Pavlovic
|
U prvoj reakciji odavde na vest o sastavu nove srpske vlade, izjavili ste da je to vlada koja posredno
ugrozava i demokratske procese u Crnoj Gori? Sta ste time hteli da kazete?
- U ovom trenutku pokusavam da ustanovim koji je bio motiv za g. Seselja da udje u tu vladu. Razumljiv mi
je motiv srpskih socijalista koji su trazili partnera da bi dobili podrsku za svoju vladu. Ali, za g. Seselja
vidim jedino motiv da ce on sad odluciti kad ce da srusi tu vladu. On odlucuje o njenom trajanju, on je
gospodar te vlade. Dakle, to nije vise vlada SPS - to je vlada SRS. On ce nastojati da sve slabosti te vlade
prikaze kao slabosti socijalista i, istovremeno, da sve nedostatke svojih ministara opravda nedostatkom
kooperativnosti socijalisticke strukture u vladi. Prema tome, ne bi me cudilo da vec sad prakticno pocnu
pripreme za buduce parlamentarne izbore u Srbiji, o cijem terminu nece odlucivati vlada Srbije, niti SPS
kao vecinska partija - vec Vojislav Seselj.
|
Kako vidite neophodni sporazum u sadasnjoj situaciji kad i jedna i druga strana ostaju pri svojim maksimalistickim zahtevima?
- Taj zeljeni sporazum apsolutno bi morao da predvidi da se razmotre svi oblici tog trazenog "visokog statusa autonomije", koji Amerikanci sad tako uopsteno formulisu. Ja moram da priznam da je tesko govoriti o konacnom resenuju, jer je ono daleko u ovom trenutku. Dalek je, sta-vise, i sam pocetak tih pregovora. Vidite koliko je potrebno pritisak da bi se, uopste, otpoceo taj dijalog.
Kad je rec o tim predstojecim pregovorima, da li je pominjano ili trazeno da se u to ukljuci i Crna Gora - imajuci u vidu cinjenicu da SAD traze resenje za Kosovo u okviru Jugoslavije?
- Ne. Od Crne Gore se ocekuje da ostane dosledna svom iznetom drzavnom stavu o tom pitanju. Preko izjave predsednika Djukanovica mi smo jasno i javno stavili do znanja da smatramo da Kosovo jeste problem Srbije, ali i da predstavlja i problem Jugoslavije. Onog casa kad se kaze da je to problem Jugoslavije, Crna Gora postaje zainteresovana da se ukljuci u resavanje tog problema. Jer, posledice neresavanja te situacije direktno pogadjaju i Crnu Goru.Mi podrzavamo trazeni dijalog i spremni smo da pomognemo da taj dijalog uspe. U ovom trenutku izgleda da je to dijalog Beograda i Pristine, ali ako Crna Gora moze da bude koristan ucesnik - ili spoljni saradnik ili promoter tog dijaloga - mislim da u nasim drzavnim organima ne bi postojala prepreka da se to ucini. To je nasa odgovornost prema sudbini Crne Gore, ali odgovornost i za sudbinu Kosova, jer pripadamo i medjunarodnoj zajednici, kao deo Jugoslavije, koja je zainteresovana za resenje tog problema. A, u okviru toga, veoma nam je stalo da Beograd i Srbija zive bez pretnje ponovnih sankcija. Verujte, ne bi nas uopst ucinilo srecnim da se uvedu sankcije Srbiji, a da Crna Gora od toga bude postedjena. Ne samo zbog toga sto bi to neminovno pogodilo i Crnu Goru... To je nas autonoman stav i drago nam je sto Amerikanci prepoznaju da je to jedan korektan, civilizovan i razuman stav. Nadam se da ga kao takav prepoznaju i svi nasi gradjani, jer je to za nas najvaznije. a, ono sto je posebno vazno (sto nam je naglaseno u Stejt departmentu) to je da se u Americi ocekuje da bi Crna Gora - snagom svog primera, tolerancije i razumevanjem razlika, sto se jasno videlo i ovde u Vasingtonu, gde su ravnopravno clanstvo nase skupstinske delegacije sacinjavali i Crnogorci, i Srbi, i Muslimani i Albanci - mogla da pokaze i dokaze da se na balkanu moze ziveti zajedno. Kao i da je vazno graditi koncept gradjanske drzave u kojoj ce postojati ustavna prava jednaka za sve i u kojoj ce se svaki covek osecati ravnopravnim. Ako Albanac na Kosovu ne oseca Jugoslaviju i Srbiju svojom zemljom, to nije samo problem Albanaca - to je i problem zemlje u kojoj oni zive. A to znaci da ta zemlja mora da ucini sve da im pruzi nadu i sansu da oni tu mogu da zive dostojanstveno, slobodno i ravnopravno. Kao sto su i oni odgovorni da taj deo zemlje u kome oni zive ne bude tacka konflikata i sukoba.
Gde je resenje za tu situaciju?
- Resenje nije ni u represiji bilo koje vrste, niti u mahanju specijalnim snagama, ko sto nije ni u organizovanom nasilju. Jer, jedna sila izaziva drugu, jedno nasilje izaziva drugo. Prema tome, veoma je vazno da i albansko rukovodstvo na Kosovu shvati da je izmedju dva krajnja puta potrebno traziti neko trece resenje. I u tom smislu Kosovo je bilo interesantno za crnogorsku delegaciju, kao i za Amerikance, tokom ove nase posete Vasingtonu, jer je Kosovo pruzalo neku snagu dobrog primera, bez obzira sto mi nemamo posebnih problema te vrste u Crnoj Gori. Jer, mi smo prvo nasim Ustavom, a zatim medjusobnim poverenjem uspeli da kod pripadnika drugih nacija i druge vere stvorimo osecaj sugurnosti i osecaj da ne zive u drzavi koja je protiv njih - vec da oni ucestvuju u vlasti te drzave. Mi danas imamo vladu u Crnoj Gori u kojoj se nalaze i predstavnici nacionalnih stranaka, sto nam govori da ti ljudi hoce da rade na projektu te svoje drzave. Vracam se sad na pocetak ovog pitanja: zbog toga su razgovori na Kosovu neophodni, kao sto je potom neophodno da se realizuju pojedinacni sporazumi do kojih se dolazi, kao sto je to bio onaj sporazum Milosevica i Rugove o obrazovanju. Da se realizuju, a da ne budu prazno slovo na papiru, jer to samo dalje jaca nepoverenje.
Taj isti zahtev obnovila je i Kontakt grupa u Bonu? Medjutim..?
- Taj tajm-aut Kontakt grupe, od cetiri nedelje, neki smatraju dobitkom, a neki gubitkom. Ja, medjutim, mislim da te cetiri nedelje nisu nikome nagrada, vec da predstavljaju upozorenje da je to poslednja sansa da se sedne za pregovaracki sto i iskoristi to sto se nudi. Taj tajm-aut niko ne moze da tretira kao svoj diplomatski uspeh. I to angazovanje Rusije samo je davanje te poslednje sanse da se pregovorima dodje do trazenog resenja. I Rusija ce veoma voditi racuna da ne bude izolovana u Kontakt grupi. Isto tako, i prihvatanje Gonzalesa kao zvanicnog predstavnika OEBS u Jugoslaviji govori kako, nazalost neretko, nasi visoki drzavni predstavnici po pravilu reaguju sa zakasnjenjem. Za stranke u Srbiji i za neke u Crnoj Gori prvo je bilo neprihvatljivo da Kosovo bude jugoslovenski problem, a onda ih je oko toga direktno demantovao covek koji je njihov sponzor. Slobodan Milosevic je rekao: izvinite, meni su Amerikanci rekli da ja verovatno to moram da uradim i onda je imenovao Kutlesica. On nije covek koji garantuje da zna da donese dobre odluke za svoj narod. Ili, kad ih donese - donosi ih pod pritiskom . I tako se, nazalost, Beograd kao glavni grad nase zemlje pretvorio u mesto u koje razni diplomati dolaze kao pismonose raznih pretnji i ultimatuma, a ministri inostranih poslova velikih zemalja ne dolaze da bi razgovarali o saradnji - vec da bi ispostavili uslove koji se moraju prihvatiti. Preostaje jedino nada da ce to nase rukovodstvo doci ipak pameti. A, ako ne oni - da ce pameti doci narod i to pokazati na izborima.
U ovo vreme kad jer vasa delegacija zavrsavala posetu Vasingtonu, americki izaslanik Robert Gelbard
boravio je u Podgorici - i to po treci put u vrlo kratkom periodu. Culo se sta je on tamo govorio; sta je
vama receno ovde o tim putevima dalje saradnje SAD sa Crnom Gorom?
- Mi smo u tim susretima pre svega bili ohrabreni saznajnem da su oni dobro, veoma dobro obavesteni o
zbivanjima u Crnoj Gori. Ohrabreni smo i njihovom stvarnom zeljom da sa nama unapredjuju odnose. A, ono
sto nas posebno ohrabruje to je cinjenica da ta njihova podrska nije bila nicim uslovljena.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |