nedelja, 29. mart 1997. | ||
Nova muzicka odiseja majstora violine Jovana KolundzijeSkola za muzicke genije
Nas nenadmasni violinist koji je reprezentovao zemlju u cetrdeset drzava na tri kontinenta, ovih dana jos jednom krece s Bahom, Vivaldijem i Betovenom, uz orkestar “sveti Djordje, Srbiji u pohode, a na jesen otvara svoj “Gvarnerius - centar lepih umetnosti" u nasem glavnom gradu
Vinko Sale
Na “muzickom trzistu" nesto revolucionarno i - novo. Pored ne tako davno otvorenog pri Univerzitetu “Braca Karic" Odeljenja za pevanje, balet, opersku, televizijsku i filmsku reziju kao i muzicki menadzment, otvorena je i “Akademija lepih umetnosti" (harmonika, dzez, folklor, drama). A, evo, sada, Jovan Kolundzija, cije ime znaci i nas najveci svetski domet u violinskoj umetnosti, ove jeseni otvara - svojim sredstvima - “Gvarnerius - centar lepih umetnosti" koji ce upravo poneti naziv “Jovan Kolundzija". Vec je formirana i organizacija koju cine Jovan Kolundzija, kao generalni direktor, Nada Kolundzija, pijanistkinja - umetnicki direktor, Pero Djurdjevic, organizacioni direktor... Vec se pripremaju i reprezentativne prostorije u Ulici Dzordza Vasingtona s jedinstvenom dvoranom u dekoru korintskih stubova, na povrsini vecoj od petsto kvadrata.
Violina, violoncelo, klavir, pevanje, balet...Maestro Kolundzija, ta specificna KUCA KULTURE predvidjena je da bude namenjena razlicitim muzicko- scenskim i drugim dogadjanjima tzv. salonskog tipa. Zasto ste toj ustanovi dali ime Gvarnerius, pitao sam eminentnog violinskog umetnika.- Po violini najstarijih graditelja gudackih instrumenata, iz legendarne Kremone. Jednu od tih Gvarnerijevih violina i sam, s pocascu, posedujem. Ona mi je nesto najdraze jer je najlepseg tona. A s njom sam gostovao u cetrdesetak zemalja sveta, pored Evrope u Severnoj i Juznoj Americi, s njom cu jos dugo drugovati i uz njenu neposrednu pomoc podizem ovo zdanje koje ce, sem sale za koncertiranje i ucionica, raspolagati i sa slikarskom galerijom, tonskim studiom, klubom...
Zasto zamiru talenti?Mislite da je pogodan trenutak za formiranje takve umetnicke ustanove?- Bila je davna potreba da se u nasoj sredini osnuju takve institucije. One ispunjavaju veliku prazninu i sluzice sredini u kojoj se svakog dana radjaju talenti koji, na zalost, zbog nepovoljnih uslova, neadekvatne pedagogije, pa i zbog terora muzickog sunda, posustaju, nestaju, zamiru... Ulozili ste pola miliona nemackih maraka od sopstvene ustedjevine u Vasu Akademiju, a kao dar nasim talentima kulture. Da li ste dobili i neku materijalnu podrsku sa strane, recimo od privatnika ili od drzave? - Ni dinara. Dobio sam istina ono sto se naziva moralnom podrskom Ministarstva kulture Srbije dok se privatnici prave - Englezi. Ipak, mislim, da nema coveka koji ovu moju ideju ne bi moralno podrzao.
Milan Panic: Hocu da Srbija peva i svira!Predsednik srpske vlade mi je izjavio da podrzava gotovo sve projekte koje podnosi ministar gospodja Nada Popovic-Perisic. Nas uvazeni biznismen i politicar, gospodin Milan Panic, ima poseban budzet za pomaganje talenata. Prilikom premijere opere “Figarova zenidba" izjavio je da mu je zelja da “Srbija peva i svira na svetskom nivou"...- To je vise nego sjajno! Te fantasticne izjave bude nade. Stupicemo u kontakt i s gospodinom Panicem i gospodinom Karicem. Apelovacemo i kod ostalih srpskih bogatih poslovnih ljudi da pomognu da zlatnim slovima upisemo njihova imena medju osnivacima i pomagacima. Ne treba zaboraviti da je kultura pravo ogledalo svake civilizovane drzave.. Ko bi odrzavao, kako Vi kazete, tecajeve na Vasoj Akademiji? - Predavaci su, zaista, svetska imena koja su vec postigla vrhunske rezultate bilo da se govori o violini, violoncelu, klaviru, baletu ili o pevanju. Proucio sam organizaciju slicnih ustanova u svetu i, u tom pogledu, nema problema.
Ili svetski nivo ili nista!U svakom slucaju, nastavlja maestro Kolundzija, ako je Akademija, mora da ima svetski nivo, ili nece je biti!Praksa nas, medjutim uci, da je potrebno kontinuirano skolovanje talenata u jednoj ustanovi i to vise godina, kao sto je “slucaj Pogorelic" u Moskvi. - Ja apsolutno podrzavam stipendiranje i upucivanje izuzetnih talenata na visegodisnje usavrsavanje u inostranstvo, ali kod dokazanih majstora. U nas ima, na zalost, otpora toj nameri. S druge strane, drzava bi morala ali i privatni fondovi da odvoje daleko vise za ovu vrstu skolovanja, koje cesto zavisi od skromnih ulaganja koje s teskom mukom sticu njihovi roditelji. Alternativa je, i to ona jeftinija, “uvoz" renomiranih pedagoga na Fakultet muzickih umetnosti. A sta, u sustini, GVARNERUIS CENTAR treba neposredno da pruzi ovde mladim potencijalnim umetnicima? - Najpre treba da se snime dijagnoze o tome ko je izuzetan talenat, ko u manjoj meri. Zatim treba talentima dati sto vise informacija, instrukcije iz domena tehnike i interpretacije. To treba da bude neka vrsta savetovalista najviseg ranga ali i podsticajan prostor trasiranja puteva i pronalazenje nacina za kontinuirano usavrsavanje. Kakvi su finansijski uslovi? - Polaznici bi placali izvestan iznos, a izuzetni talenti obucavani bi - besplatno.
Samo cudo moze da se dogodi...Kakvo je stanje nase pedagogije?- Prosek je porastao. U osnovnim skolama nivo pedagogije je najbolji, u srednjim znatno nizi, dok je na Fakultetu muzickih umetnosti u nesrazmeri s nasim ambicijama i potrebama. O tome govori veoma mali broj instrumentalista na najvisem svetskom nivou. Mi uglavnom proizvodimo muzicare za orkestre... Ocigledno Vi, i ne samo Vi, smatrate da krajnji cilj treba da budu pobede nasih muzickih nada na najznacajnijim medjunarodnim takmicenjima kao sto je Konkurs “Cajkovski" u Moskvi, zatim “Kraljice Elizabete" u Briselu, “Sopen" u Varsavi, “Paganini" u Djenovi, “Vijenjavski" u Poljskoj ili takmicenje “Marija Kalas"... Da li tamo moze iko stici? - Samo cudo moze da se dogodi! Steta, jer prema potencijalima i kvalitetu talenata tamo je vec trebalo da nas bude i - ima. A nagrade u Italiji, u Strezi i Tortoni, odakle nasi talenti redovno donose mnoge diplome o osvojenim prvim mestima? - To su, zaista, lepa priznanja i roditeljima i zemlji, naravno i pobendicima. Ali, to mogu biti i zablude, jer Streza nije ni Moskva ni Brisel ni Varsava. Ona treba da bude podsticaj, pocetna staza - ali ne i cilj. Na takmicenju u Poljskoj Vi se niste nasli u finalu. Nesto kao sto se dogodilo Pogorelicu svojevremeno u Varsavi?
Birokratija me “uzela"!- Tacno! Za utehu maestro Sering mi je tim povodom ustupio termin, pa sam umesto njega, pred odusevljenim auditorijumom, svirao, izmedju ostalog Paganinijevu “Kampanelu" i “Polonezu" Vijenjavskog.Gde bi Vam bio kraj da ste studirali na Konzervatorijumu “Cajkovski" u Moskvi? - I ja se to bas pitam. Na zalost, moju molbu za stipendiranje su odbili u Ministarstvu s obrazlozenjem da mogu postati najvece ime usavrsavanjem kod nas. To je bilo fatalno. Srecom, postigao sam zavidan internacionalni nivo zahvaljujuci svom talentu, uporenosti i, s prekidima, dugogodisnjoj saradnji s genijalnim maestrom Seringom. Da li je Moskva jedini svetski instrumentalni centar? - Nije! Medjutim, u principu treba uciti zanat, vrhunsku tehniku u Moskvi, a uslovno receno, stil izvodjenja za mnoga dela na Zapadu. Rusi, na primer, nisu veliki majstori za Mocarta, Baha, pa ni za Betovena.
Stefan, Ilija, Kenedi - Centar “Sava"Sta mislite o Stefanu Milenkovicu?- Kao vunderkind ostvario je ono sto niko u nas nikad nije uspeo - uglavnom zahvaljujuci porodicnoj muzickoj atmosferi, ocu kao prvom i jedinom ucitelju i majci kao saradniku za klavirom. Otvoreno govoreci da je Stefanov otac Zoran bio veliki violinist i pedagog, Stefan bi verovatno bio veci. Ocigledno u odredjenom trenutku postojalo je i bolje resenje za njegov uspon ka vrhu, posebno nakon puberteta. Medjutim, u njegovoj porodici preovladalo je jedno drugo misljenje. Vidite! David Ojstrah bio je ucitelj sinu Igoru koji se visoko uzdigao. U svakom slucaju, Stefan je i dalje favorit za vrh, pa je, eto, u “minut do dvanaest" na usavrsavanju na cuvenom “Dzulijard univerzitetu" kod gospodje Doroti Di Lej, i ja mu zelim sve najbolje". Kako ocenjujete violinistu Iliju Marinkovica koji je, kao stipendist inostranih sponzora, dobio stan od becke opstine i studira na Visokoj muzickoj skoli u Becu kod profesora Frisenslegera? - Ilija je nesumnjivo raskosan talenat, violinist od rase. Mislim da je Bec prava sredina koja ce mu pruziti pravu meru, a malo obuzdati njegov temperament. O njegovom maestru nemam preciznije informacije. U svakom slucaju mislim da pedagog ne mora da bude veliki violinist ali ne bi bilo lose da to bude! A sta reci o Najdzelu Kenediju koji je “iznikao" iz Jehudi Menjuhina i gospodje Doroti Di Lej u Njujorku? - Cuo sam za njegov veliki uspeh i kod publike i kritike u Centru “Sava" sto se njemu, uostalom, dogadja svugde gde koncertira. Rec je o specificnom violinisti, virtuozu, divnog tona, ali na osnovu onog sto sam ja cuo zakljucujem da kod nekih kompozicija spora tempa usporava, cini sporijima, a brza brzim... Kad je rec o Centru “Sava" sta mislite o Plavoj dvorani? - Steta sto nemamo, kao svi veliki gradovi u Evropi, reprezentativnu operu i koncerntu salu. “Sava" centar je iznudjeno resenje. To je kongresna dvorana. Medjutim, s akusticnim poboljsanjima sada je ovo nase zdanje na Savi zaista reprezentativno - novo steciste nove publike, posebno mladih. Inace u svetu akusticke uslove zadovoljavaju sale s najvise tri hiljade sedista kao Karnegi hol u Njujorku i Roajal festival hol u Londonu. Ako se Kenedi dobro cuo u “Sava" centru, to je zato sto ima vrhunsku tehniku ali i zato sto raspolaze fantasticnom violinom. Vratimo se ponovo Vasoj plemenitoj misiji, Vasoj Akademiji. Recite na kraju sta Vas je inspirisalo u ovom jedinstvenom poduhvatu? - Ljubav prema glavnom gradu! Hocu, kao Beogradjanin, da maksimalno pomognem. Tu vidim licnu satisfakciju. Inspirisao me je izuzetan broj talenata u nasoj sredini - citav rasadnik nadarene dece - u maloj Srbiji veci nego u mnogim velikim, prestiznim muzickim sredinama a premali broj vrhunskih muzicara koji bi reprezentovali kulturu svoje zemlje i kulturu sveta.
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |