utorak, 24. mart 1998. | |
POTPREDSEDNIK JUGOSLOVENSKE VLADE NIKOLA SAINOVIC U PETODNEVNOJ POSETI KINIOd dobrih politickih odnosa slaba ekonomska vajda
Za Jugoslovene je uvek neresen problem kako isporuciti ugovorene robe Kini, a za Kineze kako naplatiti isporucene kolicine nafte. SRJ otvorila konzulat u Sangaju u kome radi samo jedan nas privredni predstavnik
Aleksandar Novacic
|
Potpredsednik Sainovic urucio je Li Lancingu poruku predsednika SRJugoslavije Slobodana Milosevica za
predsednika Kine Djiang Cemina.
Prema saopstenju jugoslovenske ambasade u Pekingu, poruka se odnosi na "pitanja daljeg jacanja prijateljstva
i svestranih odnosa dve zemlje. U poruci se takodje govori o znacaju sire saradnje dve zemlje na
medjunarodnom planu u ucvrscivanju mira, bezbednosti i ravnopravne saradnje na principima Povelje UN -
postovanju suvereniteta, teritorijalnog integriteta i nemesanja u poslove drugih zemalja".
Inace, potpredsednik kineske vlade je u susretu sa Nikolom Sainovicem ponovio stav Kine da je "Kosmet
unutrasnje pitanje Srbije i Jugoslavije" - navodi se u saopstenju ambasade.
|
Potpredsednik Sainovic putuje u utorak u Sangaj, najveci industrijski centar Kine u kome, od nedavno, SR Jugoslavija ima svoj prvi konzulat na kineskom tlu.U Sangaju se vec nalazi jugoslovenski konzul,a sa Sainovicem dolazi sada i generalni konzul Jugoslavije.
Iako najveci industrijski centar Kine i najveci grad u cijoj neposrednoj blizini se izgradjuje velika ekonomska slobodna zona (Pudong) Sangaj je velegrad sa velikom perspektivom.On je i veoma skup grad, kazu da je cena poslovnog prostora gotovo izjednacena sa cenama u Tokiju.
Strucnjaci predvidjaju da ce Sangaj postati finansijski centar ovog dela sveta i hiljade stranih firmi i kompanija vec je tamo otvorilo svoja predstavnistva. Samo Amerikanaca ima vise stotina a tu su takodje i Nemci, Japanci, Francuzi, Rusi i drugi sa kojima kineska privreda ostvaruje razmenu od mnogo desetina milijardi dolara. Neki, poput Poljaka, imaju stalne i vrlo frekventne pomorske linije sa Sangajom, drugi stalne avio linije pa je to glavni razlog sto postoje njihovi konzulati.
Sto se tice Jugoslavije slucaj je nesto drugaciji. U Sangaju je stacioniran samo jedan privredni predstavnik ( Energoprojekt), nema stalnih pomorskih linija,nema vazdusnog saobracaja. Ima, naravno, prilicno delegacija iz Jugoslavije, ali to ipak nije razlog za otvaranje konzulata.
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |