utorak, 24. mart 1998.

Pisma

ZALAGANJA CRNOGORSKE DIPLOMATIJE

Protiv kriterijuma proslog veka

Diplomatija Crne Gore kao stare drzave uvijek je imala ugled u svijetu. Danas, u okviru zajednicke drzave, agilna diplomatija Crne Gore zadrzala je taj ugled. U nacionalisticko konzervativnim krugovima u zemlji taj ugled se nastoji dezavuisati metodama insinuacija, uproscavanja proizvodnjom domacih neprijatelja, a sve se to uoblicuje i kontruise s ciljem suprotstavljanja izmisljenom crnogorskom separatizmu i antisrpstvu. Zeli se izmisljanjem separatizma, antisrpstva i antijugoslovenstva, medjunarodna zajednica predstaviti kao podstrekac tih procesa u Crnoj Gori, a gospodin predsjednik Republike Crne Gore Milo Djukanovic kao promotor svega navedenog.

Gospodin Djukanovic se iskreno opredijelio za demokratiju, moderno i efikasno drustvo, ucinio je Crnu Goru subjektom novih reformskih tokova koji su neophodni Balkanu a posebno prostorima bivse Jugoslavije. Takvim svojim opredjeljenjem bitno utice na unapredjivanje gradjanske koncepcije Crne Gore a tom politikom potvrdjuje pripadnost Crne Gore evropskom duhu i integracijama afirmisuci njenu teznju za postovanje medjunarodnih standarda, postovanje ljudskih sloboda i prava, pruzajuci ruku dijaloga svima podjednako. Oni koji sumnjicavo gledaju na ovu politiku ne zele pogledati istini u oci i reci da je medjunarodna zajednica zainteresovana za Jugoslaviju i njen opstanak, za njen razvoj kao demokratske drzave, ali trazi da Jugoslavija iskaze i potvrdi zainteresovanost prema stavovima i principima medjunarodne zajednice. Uporisna tacka politike medjunarodne zajednice na prostorima bivse Jugoslavije postaje Crna Gora kao obrazac koji prihvata univerzalne principe i standarde demokratije, trzisne privrede, ostvarivanja ljudskih prava i sloboda i zastite manjinskih naroda.

Takva Crna Gora i takve snage koje personifikuje gospodin Djukanovic su prepoznate u svijetu i svijet ih mora ohrabriti da bi se pozitivna energija tih snaga reflektovala u pozitivnom dejstvu i na Srbiju i na prostore bivse Jugoslavije. Crna Gora je snazno krenula da svojom vec u svijetu prepoznatljivom politikom da doprinos u kreiranju politike na saveznom nivou. Dosadasnji odnos, tj. uticaj Crne Gore u kreiranju savezne politike, bio je podanicki. Podanistvo kadrova iz Crne Gore sluzi kao dekor autokratskoj vlasti gospodina Slobodana Milosevica. Nema Crna Gora razloga za takvu satelitsku funkciju i logisticku podrsku, za spoljnu politiku savezne drzave koja Jugoslaviju drzi okovanu, izolovanu od citavog svijeta. Sadasnja diplomatska aktivnost Crne Gore u skladu s Ustavom je dokaz da Crna Gora vodeci racuna o sebi preuzima i vecu obavezu prema saveznoj drzavi. Iz domacih centara moci su godinama lansirane teze da nam niko nista ne moze, da smo nebeski narod, da ce nam sankcije pomoci da aktiviramo domace resurse. Posebno su u tim aktivnostima bila azurna sredstva informisanja iz Srbije puneci stupce svojih novina sa intervjuima poznatih politicara, cak su vodila kampanju o rusenju Klintona dok je gorela Krajina i Bosna. Gospodin Djukanovic vec nekoliko godina govori da svijet zeli da pomogne Jugoslaviji, ali ukoliko zelimo napredak moramo izvrsiti obaveze prema medjunarodnoj zajednici, kada smo svojom politikom tj. politikom savezne diplomatije doveli sebe same u poziciju da nam medjunarodna zajednica postavlja uslove, a za to je najsvjeziji primjer Kosovo. Mi moramo saradjivati sa svijetom, deblokirati svijest savezne diplomatije koja razmislja kriterijumima proslog vijeka, jer svako zadrzavanje postojeceg stanja i zaostravanje odnosa s medjunarodnom zajednicom je pogubno za nas. Razorilo bi ionako klonulu privredu, a ukupne posljedice bi bile katastrofalne. Ovakvo poimanje politike gospodina Djukanovica se zeli iz Srbije zaglusiti bukom izolacionista, rezimski poluintelegenata koji svijet shvataju u granicama svoje palanke. Drzavno rukovodstvo Crne Gore buducnost Jugoslavije vidi u brzom otvaranju prema medjunarodnoj zajednici, brzom sprovodjenju ekonomskih reformi, privatizaciji, a konzervaciju stanja u Jugoslaviji kao glavni razlog za ekonomsko nazadovanje, socijalno poniranje i zadrzavanje politickih tenzija, koje vrlo lako mogu rezultirati konfliktima.

Danas medjunarodna zajednica s odobravanjem i uvazavanjem gleda na reformske i demokratske procese u Crnoj Gori, na njeno zalaganje da se sva sporna pitanja u Jugoslaviji sa susjednim zemljama rjesavaju konstruktivnim dijalogom s ciljem reintegracije Jugoslavije u medjunarodnu zajednicu.

Mevludin Nuhodzic,

clan Izvrsnog odbora GO DPS CG


DA LI JE SRPSKI NACION DUBOKO ZASPAO

Lepra je metafora

Decenija je na izmaku, milenijum je na izmaku, pojavila se lepra. Ne vraca li se Srbija u srednji vek? Kamo srece da je to srednji vek, to bi za sadasnje prilike bio sjajan prosperitet. Ovo je neprimereno i za pecinskog coveka.

Ta vrsta duhovnog genocida pocinjena od strane vladajuceg rezima nepoznata je bilo gde u svetu. Smisljena i na brutalan nacin sprovedena destrukcija duha srpskog naciona, nesaglediva je posledica za buduce generacije. Ta guba je metafora sistema, a nje se osloboditi veoma je tesko, posto su duhovno siromastvo i mentalna kontaminacija dovele do ireverzibilnih promena, trajnog karaktera, posledica toga nastanka brojnih mutanata. Cinjenica da duhovna elita, iako krhka, uspeva da jacinom svog intelekta odrzi koliko- toliko kontinuitet u takvim uslovima, i samom pokusaju daje posebnu vrednost.

Pre odlaska u svet, izgnanstvo, gledao sam predstavu Kate Kapuralica i veoma tesko shvatio poruku. Danas posle dve godine vidim kako srpski nacion posrce u blatu i magli, putujuci u beznadeznost. Da li je to cela zemlja u nekom novom procesu, gde se ni Kafka ne bi snasao? Hoce li se posle ruzenja dogoditi budjenje ili je srpski nacion duboko zaspao?

Era Minjic,

Novi Zeland

OTVORENO PISMO GOSPODINU MIROLJUBU HADZICU, POMOCNIKU MINISTRA ZA EKONOMSKU I VLASNICKU TRANSFORMACIJU

Ignorisanje prava stvarnih vlasnika

U trenutku kada SR Jugoslavija namerava da udje u Savet Evrope i potpise Deklaraciju o postovanju ljudskih prava, veoma nas je iznenadila Vasa izjava koju su preneli mediji 19. i 20. marta 1998. godine, a koja najavljuje akt flagrantnog krsenja elementarnog ljudskog prava, prava na privatnu svojinu.

Nedavno ste Vi licno, gospodine pomocnice ministra, izjavili da se aktuelna Vlada Republike Srbije nije odrekla denacionalizacije, sto je za preko milion gradjana Srbije bio znak da ce se konacno, poput ostalih drzava u tranziciji, pristupiti resavanju ovog problema. Zbog toga smo ocekivali da cete predloziti da se u procesu privatizacije najpre izvrsi popis i izdvajanje oduzete imovine po svim osnovama, i ista dati na prece pravo koriscenja originalnim vlasnicima i njihovim naslednicima do donosenja zakona po kojima ce im biti vracena u potpuno vlasnistvo.

Umesto toga, stigla je najava o rasprodaji imovine po precem pravu njenim sadasnjim korisnicima uz potpuno ignorisanje prava onih gradjana koji poseduju uredna vlasnicka dokumenta o imovini koja im je oduzeta nasilnim putem.

Liga za zastitu privatne svojine i ljudskih prava ce, kao i do sada, preduzeti akcije i na domacem i na medjunarodnom planu radi zastite interesa svojih clanova.

Dragana Milovanovic,

potpredsednik Lige

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /