ponedeljak, 23. mart 1998.

VASINGTONSKA REAGOVANJA NA KOSOVSKU KRIZU

“Podsticanje antiamerikanizma"

“Svedoci smo razvoja jednog jasnog koncepta maltretiranja Amerikanaca" - izjavio je za “Vasington Post" vodeci ovdasnji izaslanik za bivsu i prostalu Jugoslaviju Robert Gelbard, upozorovajuci srpske vlasti na posledice sve ociglednije i sve izrazenije konfrontacije sa Amerikom i ostalim svetom

Slobodan Pavlovic
dopisnik “Nase Borbe" iz Vasingtona

Amerikanci bez viza pred jugoslovenskim
policajcem na granici sa Makedonijom

Americla vlada ne priznaje Rugovine izbore na Kosovu, nije poslala nijednog zvanicnog posmatraca da ih prati i ocenjuje, a od juce im - bar kad su mediji u pitanju - uopste vise i ne poklanja neku vecu paznju u, inace, brojnim i opsirnim izvestajima koji dolaze sa Kosova.

Ovdasnju temu dana - kad je nas deo Balkana u pitanju - predstavlja zabrinjavajuci “talas antiamerikanizma", za koji se tvrdi da ga tendenciozno podsticu rezim i kontrolisani mediji u Beogradu. Talas koji je tokom vikenda dobio u silini, posle hapsenja grupice studenata u Pristini i definitivnog onemogucavanja trojke americkih kongresmena da dobiju ulazne jugoslovenske vize i da se ovih dana licno upoznaju sa situacijom na Kosovu (mediji pominju, uz to, nedavnu pretnju jednom predstavniku ambasade SAD iz Beograda, kao i policijsko zastrasivanje pojedinih americkih izvestaca sa Kosova).

“Svedoci smo razvoja jednog jasnog koncepta maltretiranja Amerikanaca" - izjavio je za “Vasington Post" vodeci ovdasnji izaslanik za bivsu i prostalu Jugoslaviju Robert Gelbard, upozorovajuci srpske vlasti na posledice sve ociglednije i sve izrazenije konfrontacije sa Amerikom i ostalim svetom. “To sto oni rade, predstavlja, naravno, cistu glupost. I to moze da rezultira samo jos cvrscim stavom SAD, ne samo u okviru administracije, vec i na Kapitol Hilu".

Treci put bez viza

Blace, FoNet. - Delegaciji Predstavnickog doma americkog Kogresa u subotu po treci put su uskracene vize za ulazak u SR Jugoslaviju, i to na granici sa Makedonijom, javlja AFP. "Apsolutno smo zaprepasceni i ogorceni da nam nije dozvoljeno da udjemo u SRJ i pratimo izbore (na Kosovu) " izjavio je demokrata iz Njujorka Eliot Endzel. On je optuzio predsednika SRJ Slobodana Milosevica da ne zeli da odobri dolazak na Kosovo americke delegacije "jer ima nesto da sakrije". Americki zvanicnicima prvo je jugoslovenska ambasada u Vasingtonu uskratila vize, potom jugoslovenska ambasada u Skoplju, a oni su potom okusali srecu na granicnom prelazu izmedju Makedonije i Srbije.

Americki listovi izvestavaju da je sestoro clanova humanitarne kalifornijske oragnizacije “Radnici mira" uhapseno i po ekspres postupku pojedinacno osudjeno na po 10-dnevni zatvor zbog krsenja propisa koji ih je obavezivao da u roku od tri dana po dolasku u Pristinu prijave policiji svoju adresu boravka. “Rec je o propisu koji su primenjivale sve zemlje Istocne Evrope u vreme komunizma, ali koji je Jugoslavija i dalje zadrzala da bi obezbedila policijsku kontrolu nad strancima" - izvestio je tim povodom americki Nacionalni radio, uz informaciju o reagovanju ambasade SAD u Beogradu i nastojanjima da se ova pohapsena studentska grupa odmah pusti na slobodu.

Spustanje jugoslovenske pogranicne rampe pred kongresmenima Dzimom Morganom (demokratom iz Virdzinije), Sju Keli (republikanka iz Njujorka) i Eliotom Endezlom (demokrata iz NJujorka) imace sledecih dana neminovnu neprijatnu reakciju u debatama o Kosovu koje se sad, prakticno svakodnevno, vode u Senatu i Predstavnickom domu. Njujorski kongresmen Eliot Endzel, posebno, odavno se afirmisao na Kapitol Hilu kao vodeci zagovornik jedne ne male grupe koja je u raskoraku sa administracijom kad je rec o “borbi za vracanje legitimnih prava albanskom narodu na Kosovu".

Njegov pokusaj, sa ostalima, sa dobijanjem ulazne vize na makedonsko- jugoslovenskoj granici (posle predhodnog odbijanja tog zahteva u ambasadama SRJ u Vasingtonu i Skoplju) ocigledno je predstavljao svesnu provokaciju - ciji se ishod mogao predvidjeti, a cije ce se posledice tek cuti i videti. Bilo kako bilo, pomenuta americka kongresna trojka ostala je da prati jucerasnje albanske izbore na Kosovu iz susedstva, a javnosti je kao njihova prva reakcija dostavljeno saopstenje u kome se i postupak prema njima koristi kao ilustracija u opizivanju “terora kome su Albanci izlozeni od strane Milosevicevig rezima".

SMIP o neizdavanju viza

Beograd, FoNet. - “Povodom zahteva americke strane da se izdaju vize grupi kongresmena i drugih licnosti, koji su kao clanovi nezvanicne istrazivacke misije nameravali da dodju na Kosovo i Metohiju "radi ispitivanja situacije“, jugoslovenske vlasti nisu bile u mogucnosti da izadju u susret ovom trazenju iz principijelnih razloga", stoji u danasnjem saopstenju Saveznog ministarstva za inostrane poslove (SMIP). “U pitanju je bila misija koja je planirala dolazak na Kosovo i Metohiju u vreme odrzavanja ilegalnih izbora albanske naiconalne manjine, sa ciljem da svojim prisustvom na tim izborima demonstriraju podrsku secesionistickim politickim snagama", navodi se dalje u saopstenju. “Americka strana je ignorisala uobicajeni postupak ugovaranja i planiranja posete i insistirala na dolasku na Kosovo i Metohiju bez dogovora sa zvanicnim organima SR Jugoslavije sto je suprotno opstevazecim medjunarodnim principima i obicajima u odnosima izmedju suverenih drzava", kaze se u saopstenju. “U SR Jugoslaviju su uvek dobrodosle posete uglednih americkih licnosti, a narocito clanova Kongresa, koji su u fuknciji razvoja dobrih jugoslovensko-americkih bilateralnih odnosa i unapredjenja medjusobnog poverenja. Nije, medjutim, prihvatljivo da se u SR Jugoslaviju dolazi nepozvan i da posetioci sami odredjuju kada ce i na koja vrata da udju" stoji na kraju saopstenja SMIP.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /