nedelja, 22. mart 1997. | |||
NEMACKA I PORED SANKCIJA NAJZNACAJNIJI PRIVREDNI PARTNER SRBIJE(Ne)moc ekonomske logike
Jelica Putnikovic“Pored tog starog drveta treba posaditi mlado drvo, a posto je prolece - nadamo se da ce se i primiti". Ovim recima je dr Veber, vodja delegacije “Dajmler Benc Mercedesa", prokomentarisao nastojanje svoje kuce da ponovo uspostavi saradnju s pribojskim FAP-om. Tako se, bez obzira na sankcije, ili bolje reci bas zbog njih, prica o srpsko-nemackoj privrednoj saradnji nastavlja. Ovih dana je, doduse, aktuelna pretnja clanica Evropske unije da svojim sankcijama ukinu izvozne i investicione kredite SRJ, ali poznavaoci ekonomskih globalnih kretanja tvrde da je Srbija, u uslovima recesionih tokova na “trulom zapadu" i te kako zanimljiva za plasman roba i tehnologija, pa cak i uz sukob politickih interesa s ekonomskim. Uostalom, to “staro drvo" posadjeno je, izgleda, jos u doba dolaska prvih rudara, Sasa, na ove prostore. Sledi pokusaj Nemaca da prodaju umece, svoju tehnologiju, gotove, ali i poluproizvode, u cemu i uspevaju, tako da je Nemacka bila partner s kojim je prethodna SFRJ ostvarivala 25 odsto svoje spoljnotrgovinske razmene. Pri tome, uvoz je bio veoma znacajan, jer je obuhvatao, pre svega tehnologiju, tehnolosku opremu i rezervne delove, koji su doprinosili poboljsanju kvaliteta proizvoda nasih fabrika. Prema podacima Privredne komore Jugoslavije u bivsoj Jugoslaviji je 50 odsto opreme bilo iz Nemacke. Otprilike isti procenat vazi i za SRJ, s tim sto je nemacka tehnologija u pojedinim granama zastupljena s vise od 60 odsto. Pored vec spomenutih FAP-a i “Mercedesa" u PKJ navode da su, pre sankcija, najznacajnije i najkvalitetnije kooperacije srpsko-nemackih firmi bile izmedju “Lola" korporacije i nemackih firmi “Krup" i “Virgarten", dela Elektroprivrede Srbije “Kolubara metali" i “Krupa", krusevackog “14. oktobra" i “Orenstajn kopela", MIN - Nis i FAUN-a, EI Nis i “Simensa", subotickog “Severa" i AGG, Livnice iz Kikinde i “Ida opela", dok je “Gosa" kooperirala s “Takraftom" i firmama ABG i “Ajkof". Bilo je jos kooperacija na relaciji Srbija-Nemacka, mada u PKJ isticu da ih je mnogo vise bilo sa slovenackim i hrvatskim firmama. Nemacka je, takodje, u periodu pre raspada SFRJ i sankcija Srbiji i Crnoj Gori bila najznacajniji partner ovdasnjim firmama po ulozenom kapitalu. U Srbiju i Crnu Goru 1990. godine je s 739 registrovanih ugovora nemacka privreda ulozila 470 miliona DEM. Tokom '96. i '97. godine ponovo imamo ugovore o investicionom ulaganju i dugorocnoj kooperaciji. Vrednost dvadesetjednog ovakvog sporazuma je 127 miliona DEM.
Lon posloviPoseban vid saradnje bili su, i ostaju lon poslovi, takozvane reeksportne dorade. Ovakvi poslovi su cinili znacajan deo spoljnotrgovinske razmene, posebno u tekstilnoj, kozarskoj, hemijskoj, prehrambenoj i drvnoj industriji. Znacajan deo kolaca od zarade na lon poslovima ostajao je u Srbiji. Kod tekstilaca su prednjacili “Kluz" i “Beko", koji su se dokazali kao znacajni partneri “Bosu" za sivenje odela i konfekcije po dobijenim krojevima i od isporucenih materijala. U Srbiju je na doradu, iz Italije, stizala i koza, a odevni predmeti su prodavani u Nemackoj. U oblasti drvne industrije posebno se dokazao “Simpo", koji je doradjivao nemacke sirovine i poluproizvode, da bi ih potom reeksportovao.Saradnja po osnovu usluzne dorade nastavlja se i posle sankcija. Sada, medjutim, firme iz Srbije, iako su se ranije dokazale kvalitetnom izradom, imaju konkurenciju u jeftinijoj radnoj snazi u susednim, istocnoevropskim zemljama, a tu je i Azija, sa svojom gotovo bagatelnom ponudom u neiskoriscenim ljudskim resursima. Ipak, u PKJ isticu da “Javor" iz Ivanjice bas izvozi u Nemacku i Francusku.
Da bi nastavili privrednu saradnju tamo gde je ona prekinuta 1992. godine, kada su Srbiji i Crnoj Gori uvedene sankcije, mnoge nemacke firme su u Beogradu ili drugim gradovima otvorile predstavnistva. Prednjaci “Simens", koji je pored predstavnistva napravio i zajednicku firmu sa zemunskim VFT. “Simens" u ovoj mesovitoj firmi, koja je osnovana s idejom da PTT Srbije pruzi punu sevisnu uslugu za proizvodnju digitalnih telefonskih centrala, ima 80 odsto vlasnistva. Pored “Simensa", svoja predstavnistva imaju i “Krup", “Mercedes", BASF, “MAN Takraft", “Lufthanza", “Bajer", “Bos", ALBA i HOESCHT. Novembra prosle godine “Krup" potpisuje ugovor o instaliranju svoje opreme, vredne 30 miliona DEM, u objekte Elektroprivrede Srbije. BASF ima firmu preko koje na ovdasnje trziste plasira svoje (hemijske) proizvode i video-trake. Potpisan je, takodje, i ugovor izmedju MAHLE GRUPP i Mitrovacke industrije ventila o kooperaciji za proizvodnju ventila. Rec je o poslu vrednom 100 miliona DEM, koji treba da se realizuje u narednih nekoliko godina, s tim sto u PKJ ocekuju da saradnja bude nastavljena i prosirena novim proizvodima. Sastanak predstavnika FAP i “Dajmler Benc Mercedesa" uprilicen je zbog dvadesttrogodisnje saradnje na sklapanju kamiona u Priboju. Iako je cetrdesetak odsto kapaciteta za proizvodnju delova za kamione bilo van Srbije, cak 60 procenata je radjeno u FAP-u, zbog cega je sklapanje ove vrste “Mercedesovih" kamiona stalo. Prilikom susreta u PKJ, delegacija FAP-a je govorila o spremnosti za kooperacioni odnos, a “Mercedesa" da ulaze na ovo trziste. Da bi se “Mercedesovi" kamioni ponovo montirali u Priboju, potrebno je da se FAP prestrukturira i da se oslobodi viska radne snage. Kao recept, iz “Mercedesa" im nude primer svoje fabrike u Stutgartu, gde je broj radnika smanjen za 20.000. Oni, medjutim, nisu otpusteni vec im je obezbedjen novi posao. U FAP-u bi se moglo primeniti nesto slicno s tehnoloskim viskom, a za kooperaciju s “Mercedeseom" neophodno je i da zavrse prestrukturiranje i da se prilagode standardima. Dobro je sto je oprema u Priboju jos uvek ocuvana. Ovo bi, inace, bila sansa za FAP, jer “Mercedes" u Priboju planira centar za ekspanziju na Balkan i dalje u istocnoevropske zemlje. Nemci su, jednostavno, pokazali spremnost da ulazu, ali FAP mora da pokaze dobru volju i da se prestrukturira. Pogotovo zbog toga sto su ih Italijani pretekli, sklapajuci s kragujevackom “Zastavom" posao oko proizvodnje IVEKO kamiona srednje i male nosivosti.
Privrednici uticajniji od politicaraTreba reci da je dobar deo ove saradnje aktiviran zahvaljujuci PKJ. Dok se kod nas bas i ne ceni mnogo institucija privrednih komora, na Zapadu, pa i u Nemackoj naravno, strukovne ustanove su meritorne i rade svoj posao u interesu nacionalnih ekonomija. Tako je moguce da i pored deklerativnih zalaganja politicara za odredjenim kaznenim merama u sferi ekonomije privrednici relativno samostalno rade svoj posao. To je, verovatno, i jedan od najznacajnijih razloga sto je Mihailo Milojevic, predsednik PKJ, vec februara 1996. godine, dakle, netom po suspenziji sankcija, prilikom posete Bonu, uspeo da uspostavi saradnju s Asocijacijom nemackih industrijskih i trgovackih komora (DIHT). Od tada saradnja se intenzivira, stalnom razmenom upita nemackih privrednika o odredjenim firmama i prosesima i povratnih informacija.Znacajniji pomak je stigao krajem 1996. godine. Najpre pod vodjstvom Hansa Sila, direktora nemackog ministarstva privrede stize delegacija s predstavnicima velikih koncerna: MAN, “Mannesmana", “Simensa", “Tisena", “Krupa", RW... a potom u uzvrtanu posetu Nemackoj, u Berlin, ide 20 ovdasnjih privrednika. Ovom skupu, medjutim, pored privrednika iz SRJ prisustvuju i predstavnici privrede zemalja jugoistocne Evrope. Tokom '97. godine predstavnici DIHT su ponovo u Beogradu. Rec je o delegaciji iz cetrdesetak nemackih firmi zainteresovanih da se ukljuce u privatizaciju jugoslovenskih preduzeca. U PKJ isticu da su nemacki partneri “spremni da pokazu" kako taj proces (privatizacije, prim. aut.) izgleda. S jugoslovenske strane je sastanku s nemackom delegacijom prisustvovalo oko 220 firmi, a sto je posebno zanimljivo, vise od polovine je bilo privatnih. Usledili su, kazu sagovornici “Nase Borbe" iz PKJ, ugovori o saradnji. Vec krajem aprila delegacija jugoslovenskih privrednika se sprema u Esen. Tamo se, ako je ne odgode najavljene evropske sankcije protiv SRJ, planira mini privredna konferencija za metalski kompleks. Jugoslovenski privrednici su dobili poziv iz oblasti Severna Rajna i Vestfalija: EWEC i njihove privredne komore. Da bi sastanak bio sto delotvorniji, Nemci od srpskih firmi traze podatke o poslovanju i odgovor na pitanje da li su spremne za privatizaciju. Interesovanje Nemaca, dakle, postoji. Jugoslovenskoj strani, koja je i do sada tesno saradjivala s nemackom privredom, treba samo da bude spremna i da se uklopi u svetske trendove. Jer kada su ekonomski interesi u pitanju, tradicija moze i da se menja. Odnosno, na snagu stupa ona narodna: “Para vrti gde burgija nece".
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |