subota, 21. mart 1998.

ZIVA SPOLJNOPOLITICKA NEDELJA U SAD POSVECENA BALKANU

Poredjenja sa Sadamom, interesovanje za Artemija

Gelbardovo upadljivo obilazenje Belog dvora objasnjeno je time da je Milosevicu vec receno sve sto je imalo da mu se kaze. Vladika raskoprizrenski Artemije rekao: “Mi cvrsto verujemo u demokratsku, multikulturnu i multinacionalnu Srbiju", objasnjavajuci da je to takodje stav patrijarha Pavla i Sinoda SPC. I pored toga, traze se nove sankcije

Slobodan Pavlovic,
dopisnik “Nase Borbe" iz Vasingtona

Coveku prosto dodje da se zapita, u jednom trenutku, sta bi radili ti silni americki drzavni sekretari i podsekretari, senatori i kongresmeni, specijalni i obicni izaslanici, ambasadori i stalni predstavnici u UN i NATO i mnogi drugi ovde nepomenuti sluzbenici, da na Balkanu nije jednog drzavnika koji im pojedinacno uspesno dize pritisak i nabija prekovremenu normu - a Ameriku, kao drzavu, svadja sa starim prijateljima i novim evropskim partnerima, nagoni je na vojne intervencije i, uz sve to, pritom uvaljuje u troskove koji se vec uveliko mere milijardama dolara?!

Ukoliko, uopste, ima nekoga ko nije nacisto o kome se i cemu ovde radi, taj je u ovu sredu, 18. marta, trebalo da bude na vasingtonskom Kapitol Hilu. I da cuje kongresmena iz Virdzinije Stena Hojera (inace dobrog poznavaoca zbivanja na nasem delu Balkana) kad u jednom trenutku - tokom debate o zbivanjima na Kosovu u poslednjih dvadesetak dana, a narocito posle vesti da je policija usmrtila u Peci jos jednog Albanca (vest je u medjuvremenu demantovana, prim. red.) - rekao i sledece:

“Prosle godine, kad su bile one velike demonstracije u Beogradu, studenti su nazivali Milosevica srpskim Sadamom Huseinom. Kazu mi sad neki, koji su se nedavno vratili iz Bagdada, da tamo pocinju da nazivaju Sadama irackim Slobodanom Milosevicem. U pravu su i jedni i drugi. Od njih dvojice nema gorih diktatora na svetu. Sadam Husein i Slobodan Milosevic odlican su tandem. Niko drugi ne radi sa svojim narodom to sto rade njih dvojica - jedan s Kurdima u Iraku, a drugi sa Albancima na Kosovu!".

Kongresmenu Hojeru i debati koja ga je inspirisala za ovo beogradsko-bagdadsko poredjenje, vraticemo se kasnije. Zadrzimo se sad, za trenutak, na toj prekjucerasnjoj sredi u Vasingtonu, ciji su politicki zivot apsolutno obelezila zbivanja na trustnim podrucjima bivse Jugoslavije. Podjimo redom.

Nesto kasnije, takodje u Predstavnickom domu, usvojena je rezolucija, glasovima svih prisutnih kongresmena (406), kojom se osudjuje represija srpskih vlasti na Kosovu i trazi jos intenzivnije angazovanje Kontakt grupe, Saveta bezbednosti i, uopste, kompletne medjunarodne zajednice u vracanju “legitimnih prava" albanskom stanovnistvu u ovoj pokrajini, u okviru SR Jugoslavije. Istim dokumentom zatrazeno je od vlade SAD da sa zapadnim saveznicima pokrene inicijativu da se - u slucaju produzavanja policijskog nasilja prema albanskom stanovnistvu na Kosovu - Jugoslaviji vrate i one medjunarodne sankcije koje su bile ukinute sredinom decembra 1995, posle potpisivanja Dejtonskog mirovnog ugovora o Bosni. U ovoj rezoluciji inace - po prvi put od kako je eksplodirala kosovska kriza - konkretno je precizirano da se sankcije traze samo protiv Miloseviceve vlasti u Beogradu.

Vladika Artemije u Kongresu

Artemije

"Albanske teroristicke grupe izvrsile su brojne napade u protekle dve godine, sa ciljem da isprovociraju medjunarodnu intervenciju. Njihov cilj ostao je isti kao i ranije: da terorisanjem kosovski Srba postignu da Kosovo postane etnicki potpuno cista albanska pokrajina. Milosevic je, za uzvrat, pokrenuo policijsku ofanzivu koja je rezultirala pogibijama ne samo terorista, nego i neduznih civila, kao sto je to bilo u nedavnoj akciji u Drenici. Taj ciklus nasilja mora odmah da se zaustavi. Ratom nista ne moze da se postigne, osim razaranja i stradanja. Nazalost, cini nam se da ni predsednik Milosevic ni albansko rukovodstvo ne shvataju tu cinjenicu. Nijedna strana nije apsolutno nista naucila iz gradjanskog rata u Bosni. Srpska pravoslavna crkva i srpski narod na Kosmetu osudjuju sve akcije, sa bilo koje strane, koje su proteklih godina vodile ka eskalaciji nasilja na Kosovu i Metohiji", rekao je, pored ostalog, vladika Artemije u americkom Kongresu.

U Vasington je, u sredu popodne, doleteo na brzinu i predstavnik SAD u UN, do pre godinu dana kongresmen iz Novog Meksika, Bil Ricardson. On, po funkciji, ima status clana najuzeg Klintonovog kabineta, a dosao je bio u Belu kucu da izvesti predsednika i njegove najblize saradnike, pored ostalog, kako napreduju u Savetu bezbednosti konsultacije oko rezolucije kojom ce se obustaviti dalja prodaja Jugoslaviji naoruzanja i “represivne policijske opreme". Americka su ocekivanja da ce ta rezolucija proci do vikenda kroz Savet bezbednosti, kao i da ce se sadasnji verbalni otpor Rusije i Kine svesti eventualno na kraju samo na uzdrzavanje prilikom glasanja. Klintonov kabinet razmatrao je i ostale kaznene mere koje ce Medlin Olbrajt zatraziti protiv Srbije - zbog neispunjavanja zahteva od pre deset dana - kad u Bonu 25. marta bude predsedavala ministarskom sastanku Kontakt grupe. Pominje se povlacenje zapadnih ambasadora iz Beograda, prizemljenje JAT-a (kad je rec o letovima prema Evropi).

Zamenik Olbrajtove Stroub Talbot i specijalni izaslanik za bivsu i preostalu Jugoslaviju Robert Gelbard zavrsili su, takodje u sredu, svoje misije na Balkanu. Prvi je obilazio susede SRJ i dogovarao mere kojima ce se uz pomoc NATO i lokalnih oruzanih snaga sprecavati prenosenje eventualnog kosovskog ratnog pozara na sire podrucje jugoistocnog Balkana, dok je drugi upadljivo boravio samo u Pristini i Podgorici, ne stedeci kritike na racun glavnokomandujuceg u Beogradu. Nezvanicno ovdasnje objasnjenje za to Gelbardovo zaobilazenje dedinjskog Belog dvora glasi da je Milosevicu vec receno poslednjih dana sve sto je imalo da mu se kaze - i da je na njemu bilo da do 20. marta ispuni ono sto mu je Kontakt grupa nalozila u Londonu pre deset dana (povlacenje policijskih specijalaca sa Kosova, uspostavljanje stvarnog dijaloga sa liderima kosovskih Albanaca, omogucavanje medjunarodne ekspertize o pogibiji civilnog stanovnistva prilikom nedavnih napada policije, kao i dolaska na Kosovo.

Konkretno, debatom pred zajednickom OEBS komisijom Senata i Predstavnickog doma o krizi na Kosovu i putevima za njeno prevazilazenje u kojoj su se - kao specijalno pozvani ucesnici - pojavili vladika raskoprizrenski Artemije, predstavnik londonskog Informativnog centra kosovskih Albanaca Isa Zimberi, jedan od direktora vasingtonskog Centra za strateska i medjunarodna istrazivanja Janus Bugajski, kao i predstavnici par ovdasnjih nevladinih organizacija.

Za razliku od Zimberijevog istupanja (u znaku optuzbi da su za Srbe “svi Albanci teroristi", da se Rugovi i ostalima “podmecu optuzbe da rade na otcepljenju, dok otcepljenje niko ne pominje" i tsl.), istupanje vladike Artemija (osim u onim delovima kad je iznosena teza da Albancima na Kosovu “nisu uskracena ljudska niti gradjanska prava, vec oni svojevoljno ne zele da ih koriste, jer su se izolovali od drzave u kojoj zive") izazvalo je primetno interesovanje i podrsku sazivaca ovog vasingtonskog skupa. Narocito u onom pocetnom delu, kad je procitano saopstenje delegacije kosovskih Srba, u kome je ostro i podjednakom merom osudjena kako agresivna politika albanskih terorista, predvodjenih tzv. Oslobodilackom vojskom Kosova, tako i prekomerna policijska represija beogradskih vlasti protiv civilnog albanskog stanovnistva.

Osudjujuci odbijanje Milosevicevog rezima da uspostavi otvoren i iskren dijalog sa Albancima o problemima Kosova, ali isto tako i odijanje albanskih lidera da prihvate takav dijalog, kao i da se, istvoremeno, ograde od teroristickih akcija OVK, vladika rasko-prizrenski je u zakljucku rekao i sledece:

“Apelujemo na ovu komisiju da shvati da sukob na Kosovu nije izmedju srpskog i albanskog naroda, vec izmedju nedemokratskog rezima s jedne strane i secesionistickog ekstremizma, sa druge strane. Mi cvrsto verujemo u demokratsku, multinacionalni i multikulturnu Srbiju. Verujemo da na toj osnovi moze da bude postignuta kohabitacija svih nacionalnih zajednica. Podrzavamo ideju gradjanskog drustva u kome ce svi gradjani imati jednaka prava. Insistiramo na punom postovanju ljudskih i manjinskih prava u skladu sa najvisim medjunarodnim standardima. Odlucno se protivimo svakoj promeni medjunatrodnih granica, jer bi takav presedan izazvao nestabilnost u susednim zemljama i u celom regionu... Izrazavamo nase najdublje simpatije za sve neduzne zrtve na Kosovu i u Metohiji i molimo se Bogu da nam da mudrost i hrabrost, da ocuva mir i medjusobno razumevanje, jer niko ne moze da gradi svoju srecu na nesreci svog suseda". Kasnije - odgovarajuci na pitanje jednog kongresmena - vladika Artemije posebno je naglasio da citirano saopstenje, procitano na ovom vasingtonskom skupu, predstavlja ne samo izjavu delegacije kosovskih Srba koja je dosla u Vasington, vec, isto tako, i stav patrijarha Pavla i Svetog arhijerijskog sinoda SPC u Beogradu.

Prekjucerasnja debata na Kapitol Hilu (koju je vodio senator iz Njujorka Alfons D'Amato) zavrsena je zahtevom za neodloznim i bezuslovnim pregovorima Milosevica i Rugove, pod medjunarodnim nadzorom, o vracanju odredjene samouprave Albancima na Kosovu, uz istovremeni poziv Klintonovoj administraciji da jos intenzivnije i odlucnije nego dosad vodi akciju za medjunarodno kaznjavanje Srbije, ukoliko Milosevic zadrzi sadasnje represivno stanje na Kosovu.

Vojnika manje - para vise

Drzavni sekretar Medlin Olbrajt i sekretar za odbranu Vilijem Koen agitovali su i agitovali, maltene preko celog dana (da se i ne pominje koliko su puta ranije dolazili zbog toga na Kapitol Hil), dok se u kongresnom Predstavnickom domu nisu izborili za glasacku vecinu kojom je usvojen zakon o odobravanju 2,8 milijardi dolara za finansiranje ucesca 6.900 pripadnika oruzanih snaga SAD u misiji SFOR-a, do kraja juna 1999. godine. “Nasih vojnika je u Bosni, sve manje, ali se para trosi sve vise", konstatovao je posle glasanja kongresmen iz Kalifornije Dena Rorabaher. Pomenuo je pritom i one koje smatra najodgovornijim za to sto Dejtonski ugovor nikako ne moze da zazivi u BiH - prvo Slobodana Milosevica, a potom i Franju Tudjmana. Dalje nije isao.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /