petak, 20. mart 1998.

SLOBODNI SINDIKAT BEOCINSKE FABRIKE CEMENTA NEZADOVOLJAN PRIPREMAMA ZA PRIVATIZACIJU

“Prvo pljacka, pa rasprodaja"

Celnici Slobodnog sindikata sumnjaju da poslovodstvo i tamosnji samostalni sindikat zele BFC da prepuste u ruke pojedinaca koji se rukovode ili licnim ili uskostranackim interesima. Da li je rukovodstvo samostalne sindikalne organizacije sprecilo prodaju cementare britanskom partneru koji je za nju ponudio sto hiljada maraka?

Beograd. - Zvanicno, privatizacija Beocinske fabrike cementa, nije otpocela, ali direktorske pripreme terena za njeno predavanje u privatne ruke, a prvenstveno za to da je oni sami, budzasta, preuzmu, u punom su jeku. Sumnjamo da su poodmakle i pripreme da ovo preduzece, uz veliku proviziju, padne u ruke ne samo pojedincima vec i grupi ljudi koji rade u korist uskostranackih interesa i vrhova finansijske i politicke moci. Sve to “pokriva" i brani rukovodstvo naseg samostalnog sindikata koje je u dosluhu i sluzi poslovodstvu, rekao je Mitar Aranovic predsednik Slobodnog sindikata radnika Beocinske fabrike cementa, na jucerasnjoj konferenciji za novinare.

Naglasavajuci da Slobodni sindikat nece dozvoliti da fabrika koja je inace na spisku preduzeca koja ce se privatizovati po posebnom vladinom programu “bude stavljena na dobos i to zarad licnih interesa mocnika", Aranovic je rekao: “Cementara vec dugo srlja u propast. Lane je bila u dubiozi od 80.000.000 DEM, a nekom cudnom akrobatikom ta suma ove godine smanjena je na 11.000.000 DEM. Pored toga, ceste su havarije i zastoji koji nas skupo kostaju, a posledica su nemara. Samo zbog havarije ventilatora znacajnog za proizvodnju, dosada smo izgubili 12.000.000 DEM. Cementa na trzistu nema, sem za mocnike, a dobijaju ga albanska mafija sa Kosova i ustaska mafija iz Backe. Nasa upozorenja da ovo zlo, nazalost, ostala su bez odjeka."

On je novinarima rekao da je nedavno doslo do kvara jednog zupcanika koji je pao, zbog cega je izvestan zastoj proizvodnje od pet do sest meseci, tacnije u toku cele sezone proizvodnje cementa. Istina, naglasio je Aranovic, za kupovinu tog zupcanika, uplaceno je 860.000 DEM, ali na njegovu dopremu mora se dugo cekati.

Prema Aranovicevim recima, Slobodni sindikat BFC nije protiv privatizacije, “ali pravedne koja za radnike ne bi znacila otpustanje ili njenu prodaju zarad zatvaranja, kao sto je prosla splitska cementara". Pored toga, on je naglasio da je Slobodni sindikat sacinio svoj projekat dokapitalizacije i vecinskog radnickog akcionarstva.

- Za pocetak, nas sindikat je za vecinsko radnicko akcionarstvo, a posle neka se stvar dalje razvija i nemamo nista protiv da fabrika bude gotovo u celini privatna. Ne zelimo da se, posle njene rasprodaje, sav novac uputi u neke hipoteticke fondove, a radnici ostanu bez posla. Unapred je smisljeno da nasu fabriku kupe neki nemacki ili engleski partneri koji bi radnike odmah pootpustali. “Lafarz" iz Francuske nudio je da za 80.000.000 DEM kupi sve tri srpske cementare, a postojala je i ponuda britanskih partnera koji su samo za kupovinu nase cementare nudili 100.000.000 DEM. Pre dva meseca, medjutim, sve je stalo, a nedavno je u fabrici bio i Milan Beko, republicki ministar za svojinsku transformaciju. Trazio je od Samostalnog sindikata, koji je opstruirao posao sa britanskim partnerima, da se oko nacina privatizacije i prodaje dogovori do prvog juna ove godine, dodajuci da ako to ne ucini na scenu stupa drzava, rekao je Aranovic, rekavsi da postoji i jedna dobra inostrana ponuda koja bi znacila i posao i prihvatanje socijalnog programa za prekobrojne radnike.

G. Djukic

Cementom trguje politicka oligarhija

Jovan Milinkovic, clan Predsednistva Slobodnog sindikata, rekao je da je BFC 1991. godine proizvela 1.450.000 tona cementa, a potonjih godina proizvodnja je vise nego prepolovljena i godisnje je iznosila oko 600.000 tona, dok je lane je proizvedeno 1.100.000 tona cementa.

- Cementa na trzistu, iz pomnutih razloga, nema. Rekli smo ko je povlascen u trgovini sa ovom robom cija cena realno iznosi 115 DEM, dok se na crnom trzistu prodaje po 170 DEM po toni. Cementom trguje politicka oligarhija na cijem je celu rukovodstvo Samostalnog sindikata. Ono je polovinom 1996. godine, kada je preduzece bilo vec prilicno ruinirano i opljackano, dovelo sadasnjeg generalnog direktora Zeljka Copkova koga drzi u saci. Veliki igraci u trgovini cementom su clanovi poslovodstva, a prednjace oni iz prodaje. Direktori listom imaju privatne firme ili reketiraju trgovinu cementom, a Copkov koga smo upozoravali na sve ove marifetluke mnogo toga i ne zna, rekao je juce Aranovic.

Na kraju razgovora sa novinarima Aranovic i Milinkovic posumnjali su da 2.000 zaposlenih cuti, “posto u BFC vlada zastrasivanje, a i plate su prilicno visoke i prosecno iznose izmedju 2.000 i 3.000 dinara."

- Istina je i da je raspon izuzetno veliki i krece se od jedan prema 10. Nazalost, od oktobra minule godine zarade se isplacuju iz kreditnih sredstava, a kad i to “presusi", siguran sam da zaposleni vise nece cutati, rekao je Aranovic.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /