cetvrtak, 19. mart 1998.

PROMOVISANA "ILUSTROVANA YU ROCK ENCIKLOPEDIJA"

Osudjena na uspeh

Ono nemalo poglavlje u zivotu bivse nam zemlje, kojeg se, kako juce rece Petar Popovic, pomenuta ne mora stideti, dakle, jugoslovenski rock dobio je najzad enciklopediju - "Ilustrovanu YU rock enciklopediju 1960-1997" autora Petra Janjatovica, u izdanju beogradske Geopoetike. Knjiga na koju se tako dugo cekalo promovisana je juce u Ateljeu 212.

Na 230 strana, ispunjenih obiljem crno-belih fotografija (vise od 400), nanizano je nekih 350 enciklopedijskih jedinica koje obuhvataju sve znacajnije grupe i pojedince. Dat je i detaljan pregled zbivanja na sceni u SR Jugoslaviji, znaci, posle raspada SFRJ, koji, kako kaze izdavac, ukazuje na to da buducnost domaceg roka nije pod znakom pitanja.

Autor, poznati muzicki novinar, sada muzicki urednik RTV Panceva, kaze da je ovaj ogroman poduhvat izveo zahvaljujuci nesebicnoj pomoci brojnih kolega i prijatelja, ukljucujuci i one izvan nasih danasnjih granica. - Kome god sam izvan SRJ pomenuo kojeg sam se posla poduzeo nailazio sam na krajnje pozitivne emocije - rekao je Janjatovic, dodavsi, na primer, da je hrvatska scena mnogo prikladnije predstavljena u ovom izdanju nego u tamosnjoj "Maloj enciklopediji hrvatske rock i pop glazbe".

Kao najveci kvalitet "Enciklopedije", Janjatovicev kolega Petar Popovic istakao je cinjenicu da iza nje niko ne stoji, izuzev njenog autora i izdavaca. - Ni Ministarstvo za kulturu, ma koliko se trudilo da svira neke klavire, ni raznorazne fondacije, koje od domaceg roka zele da podrze samo nesto sto je osudjeno na neuspeh. Ova knjiga je osudjena na uspeh, te stoga nije ni cudo, i dobro je sto joj nisu pomogli. Tiraz prvog izdanja "Ilustrovane YU rock enciklopedije" je 2000 primeraka.

R.K.

REC PLUS: PETAR JANJATOVIC

Alternativna istorijica

"Nasa Borba": Izuzev licne satisfakcije koju si morao osetiti kada je knjiga ugledala svetlo dana, sta je, po Tvom sudu, njen siri kulturoloski znacaj?

Petar Janjatovic: Dok sam pravio knjigu, nisam mogao imati predstavu o toj "sirini" o kojoj govoris. Medjutim, te grupe o kojima sam pisao neminovno su obelezile senzibilitet vise generacija stasavalih u jednoj socijalistickoj zemlji. I sada kad se citaju biografije tih bendova, narocito ovih bitnijih, koji su imali jasan stav pa cak i neku politicku opredeljenost, dobija se slika jedne drzave, napravljena iz drugog i drugacijeg ugla. Ja nista nisam politizovao, ali dovoljno je da se iscatuju samo zabrane do kojih je dolazilo iz politickih razloga, koji su danas vise nego smesni, apsurdni, pa se dolazi do jedne alternativne istorijice - ne bih bio tako pretenciozan pa da kazem istorija - zemlje u kojoj smo ziveli i jedne buntovne varijante, kao sto je rokenrol, unutar nje.

NB: Izuzev faktografije koja, jasno, cini enciklopediju, koliko u knjizi ima Tvog slobodnog, kriticarskog stava?

Trudio sam se da mog stava ne bude uopste. No, to je bilo nemoguce izvesti. Mislim da ce svako ko se razume u rokenrol moci da primeti izmedju redova koju grupu ja jako volim i postujem, a koja mi se gadi. Ma koliko, dakle, nastojao, nemoguce je to izbeci i, u krajnjoj liniji, taj autorski pristup je obelezio novinarstvo kojim se ja bavim celog zivota. Cesto sam obuzdavao ruku, vise kod onih koji mi nisu mili nego kod ovih drugih.

NB: Koliko je ovaj trenutak pravi za pojavljivanje jedne ovakve knjige?

P. J.: Od '91. naovamo svaki trenutak je pogresan za bilo sta ozbiljno sto bi hteo da radis. Sacekale su nas i finansijska disciplina, i skok marke, evo sada i Kosovo... Pomalo se glupo osecam kad promovisem enciklopediju jugoslovenskog rokenrola u momentu kad je dole rat. Ali, pogledajmo godine unazad. Svakog meseca, svakog dana je bilo neko sr..e koje bi obesmisljavalo sve sto mi pricamo ili radimo.

NB: Poseban deo predstavlja pregled scene u SR Jugoslaviji, koja je, generalno gledano, osnovna karakteristika nase rok scene u novoj drzavi?

P. J.: Karakteristicno je da se od trenutka raspada bivse Jugoslavije odjednom pojavio veliki broj sastava van centara, van vecih urbanih sredina. Naravno, brojem su i dalje dominantne grupe iz Beograda i Novog Sada, ali se na, uslovno receno, rokenrol mapi javljaju mesta za koje smo mislili da u njih nikad nije usla elektricna gitara, a kamoli da imaju odlicne bendove. Eva Braun i cela serija vojvodjanskih bendova, i na jugu se nesto polako desava, tako da se to moze uociti kao kljucna promena.

R. Kupres

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /