cetvrtak, 19. mart 1998.

Pisma

GDE SE DEDOSE JUGONOSTALGICARI

Balkanska ambivalentnost - deo identiteta

Kada eks-jugo pevaci odu u neku od nasih eks-jugo dijaspora u inostranstvu i odrze koncert u fiskulturnoj sali lokalne srpske skole ili pak u lokalnom hrvatskom klubu, cesto dodju mnogi pripadnici drugih, "neprijateljskih" eks-jugo naroda da bi ekstaticki uzivali u pesmama kao sto su "Sarajevo, ljubavi moja" Kemala Montena, ili u repertoaru "Plavog orkestra", "Zabranjenog pusenja", Djordja Balasevica... Stranci se cesto cude, i dozivljavaju jugonostalgiju kao farsu. Ljudi koji su se nemilosrdno ubijali cetiri godine ne mogu se ipak, u dubini duse, voleti.

Medjutim, u dubinama kolektivne nesvesnosti na balkanskim prostorima ima puno prostora i za ljubav i za mrznju, ponekad u isto vreme i prema drugima i prema samome sebi, ponekad kristalno ciste i odvojene, ponekad zajedno. Balkanske ambivalencije su deo balkanskog identiteta. Ceremonijal-majstori koji su napravili spektakl uzajamnog prolivanja krvi bili su strucnjaci za manipulaciju ove balkanske ambivalentnosti.

Nastupilo je, zaista, bilo vreme smrti. Mozda ono jos nije gotovo. Nadajmo se, ipak, u suprotno. Alber Kami je jos 1949. godine stavio svom junaku Kaljajevu u drami "Pravednici" u usta sledece balkanske reci: "Muci me jedna misao: nacinili su od nas ubice. Ali istovremeno pomislim da cu i ja umreti i onda se smirim. Znas, nasmesim se i ponovo zaspim kao dete".

Instinkt smrti koji se probudio iz muckanja razornog koktela ljubavi kakva, mozda, postoji samo na Balkanu, i mrznje, kakva, mozda opet, postoji samo na Balkanu, zahvatio je i zrtve i dzelate, i samo u tom slepilu bilo je moguce ono sto se dogodilo. Usred ubistva jugoslovenskog identiteta, koji jeste bio hibridni i vestacki, ali je istovremeno izrazavao principe humanosti i toliko omrazenog "mondijalizma", neki su sacuvali hladnu glavu, i svoje ambivalencije su savladali zarad efikasnog tovarenja slepera i slepercica, vec kako je ko mogao.

Oni danas odredjuju pravila igre. Oni, i oni koji su pustili duha smrti iz boce. Svi ostali, medju koje je sisao raspomamljeni Tanatos, podlegli su posledicama njegovog divljanja. Drugim recima, svi ostali su ludi - bukvalno. Tako da su stvari, ipak, na svom mestu. Mozemo, sto se toga tice, biti mirni.

Aleksandar Fatic,

Beograd

Republika Srpska nije Kosovo

("Balkanska hidraulika", "Nasa Borba", 16. mart 1998. godine)

Slazem se s autorom Stojanom Cerovicem da nisu narocito realne sanse da Srbi preko Drine moraju nesto dobiti u zamjenu za povecanu autonomiju Kosova, ali i sa stavom koji glasi: "... jacanje kosovske autonomije ipak bi moglo ojacati i status ovog entiteta" (misli na Republiku Srpsku), sto ce reci da bi logican interes Republike Srpske (RS) bio jacanje kosovske autonomije, a ne podrska Srbiji da ga ona umanji, pa da cak, zbog moguce lancane reakcije, i polozaj RS eventualno bude oslabljen.

Da ne bi bilo zabune, mislim da se ne radi o mogucem jacanju statusa RS u smislu povecanja stepena njene drzavnosti i samostalnosti, nego u smislu jacanja njenog ekonomskog polozaja, demokratizacije, ljudskih prava za njene sadasnje i buduce gradjane u cilju njenog opsteg napretka koji je u interesu i drzave Bosne i Hercegovine (BiH) u cjelini. Naime, ratom stvorena i Dejtonskim sporazumom legalizovana RS, kao federalna jedinica, ima daleko vece nadleznosti u ostvarivanju drzavne vlasti na svojoj teritoriji, nego je to uobicajeno, a rezim na Palama se ponasao kao da je to potpuno suverena i nezavisna drzava srpskog naroda u kojoj nema mjesta za ne-Srbe, koji su inace ranije protjerani sa svojih ognjista, tako da je RS, de facto, znatno prevazisla stepen drzavnosti entiteta shodno sporazumu iz Dejtona (cak je iz vokabulara izbacila i geografski pojam "Bosna"). Uz svesrdnu podrsku medjunarodne zajednice ustolicen je Milorad Dodik, ne da jaca, nego da njen fakticki status kao "unutrasnje drzave" svede u okvire tog sporazuma. Ta vlada ce imati politicku podrsku i ekonomsku pomoc medjunarodne zajednice proporcionalno ispunjavanju prihvacenih obaveza, a one, vise-manje, za BiH imaju integrativno dejstvo (obecanje da ce se vratiti u RS 70.000 bosnjackih i hrvatskih izbjeglica, sloboda kretanja, otvaranje i povezivanje s Federacijom BiH, postovanje utvrdjenih nadleznosti centralnih organa vlasti i dr).

Za razliku od RS, na Kosovu se odvijao obrnut proces. Imalo je autonomiju koju je izgubilo suspenzijom Skupstine i Vlade ljeta 1990. godine i, poslije sedmogodisnje krize, sada se trazi rjesenje vracanjem odredjenog stepena autonomije. Pitanje je da li ce Kosovo dostici status koji po Dejtonskom sporazumu ima RS u BiH. Srbija ne prihata ni status koje je imalo po Ustavu iz 1974. godine, a kamoli da ima status RS.

Izvjesno je da ce se medjunarodna zajednica potruditi da uspostaviti "stabilnost, ravnotezu, pa i pravdu" (Cerovic), polazeci, prije svega, od principa nepovrijedivosti drzavnih granica i postivanja ljudskih prava. Za RS to je, sto se tice drzavnosti, ni manje ni vise, od onog sto vec predvidja Sporazum iz Dejtona, pa ce zahtijevati njegovu dosljednu primjenu, a za Kosovo ostaje da se vidi.

Sead Hadzovic,

Beograd

Nismo stranacko udruzenje

("Kome u opstini smeta bugarski ambasador", "Nasa Borba", 18. mart 1998)

Povodom teksta u "Nasoj Borbi" (br. 1.133 od 18. marta 98.) na strani 14. pod naslovom "Kome u opstini smeta bugarski ambasador", molimo vas da objavite sledeci demanti:

Kulturno-informativni centar bugarske manjine "Caribrod"-Dimitrovgrad je registrovano udruzenje gradjana kod Saveznog ministarstva pravosudja avgusta 1997. godine. Statutom Udruzenja odnosno Statutom Kulturnog centra predvidjena je mogucnost otvaranja filijale u Bosilegradu sto je decembra-januara 97/98. godine i ucinjeno: naravno sve u skladu sa zakonom i Statutom.

Formiranje, otvaranje i aktivnosti Centra nemaju veze s bilo kojom strankom, to tvrdimo, pa nemaju veze i sa spomenutim Demokratskim savezom Bugara u Jugoslaviji.

Da je hteo, vas dopisnik je veoma lako mogao da dodje do te cinjenice.

Kulturno-informativni centar
bugarske manjine u Jugoslaviji
"Caribrod"-Dimitrovgrad

sekretar

Predrag Dimitrov

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /