cetvrtak, 19. mart 1998. | |
POVODI: CETVOROGODISNJI MANDAT SRPSKE VLADE ISTEKAO JUCEVlast bez skupstinske kontrole
Svi zakonski rokovi za odlazak stare i izbor nove vlade su prosli, a trgovina medju strankama oko ministarskih fotelja i dalje trajeVladi Srbije upravo je, prema svim pisanim i nepisanim pravilima, istekao cetvorogodisnji mandat. Na jucerasnji dan, marta 1994, Mirko Marjanovic i njegov ministarski tim dobili su puno poverenje tadasnjeg parlamenta. Program ekonomskih reformi je, po oceni vladajuceg partijskog vrha, Marjanovic je tako uspesno sprovodio, da mu je i po drugi put poverena uloga mandatara za sastav nove vlade. Postao je glavna uzdanica celnika SPS koji su na njega "ponosni, jer je pune cetiri godine uspeo da odrzi kontinuitet Vlade narodnog jedinstva". Umesto pompe i ocekivanog izbora nove na rodjendan stare Vlade, koji bi simbolicno oznacio nov pocetak starog premijera, iz Marjanovicevog kabineta stiglo je saopstenje da je upravo odrzana druga runda konsultacija sa predstavnicima parlamentarnih stranaka oko sastava nove Vlade. Istog dana javnost je obavestena da je za utorak 24. mart zakazana sednica republickog parlamenta sa izborom vlade na dnevnom redu. Time ce za nekih sest dana biti prekoracen zakonski maksimum koliko mogu da traju (u prvoj turi) jedan premijer i njegovi ministri (pod uslovom da izbori nisu bili prevremeni).
Neprecizan UstavIznenadnim zakazivanjem izbora nove, samo dan uoci isteka cetvorogodisnjeg mandata stare vlade, rezim u Srbiji pokazao je da nije sasvim imun na zamerke da Vlada predugo samostalno vlada bez skupstinske kontrole. Kako su protekli parlamentarni izbori odrzani cetiri meseca pre isteka mandata prethodnog poslanickog saziva, to se aktuelna Marjanoviceva Vlada smatra nelegitimnom, jer se podrazumeva da nov poslanicki saziv bira novu Vladu. Jedino opravdanje sto su od septembarskih parlamentarnih izbora do formiranja nove vlade protekle citave dve sezone jeste cinjenica sto se i konstituisanje republickog parlamenta razvlacilo citava tri meseca.Olaksavajuca okolnost za Marjanovica je sto rok u kome mora da bude izabrana nova Vlada nije preciziran republickim Ustavom. Savezni Ustav je nesto rigorozniji, jer tolerise najvise tri meseca "od pocetka postupka", ali se jos nije dogodilo da se u Republici ravnaju prema najvisem pravnom aktu savezne drzave. Ako se, dakle, po Ustavu SRJ, u roku od tri meseca ne izabere Savezna vlada, mandat poslanika u Saveznoj skupstini prestaje ( iako nije sasvim jasno da li se, pod "postupak" misli na konsultacije o sastavu nove vlade, ili na parlamentarne izbore).
CenkanjaTe opasnosti za republicki parlament nema, pa je verovatno i to razlog sto vlasti koriste priliku da do poslednjeg trenutka tvrde pazar oko sastava nove Vlade, jer da bi ona mogla biti izabrana, za nju treba da glasa vecina ukupnog poslanickog sastava, a to znaci najmanje 126 od ukupno 250 narodnih izabranika u republickom parlamentu. Buduci da nijedna stranka nema vecinu za samostalno odlucivanje, to znaci da ce sve ubuduce, pa i izbor nove Vlade, zavisiti od dogovora tri najvece politicke grupacije u parlamentu. Naime sve stranke zajedno u sastavu "leve" koalicije imaju samo 110 mandata (SPS - 86, JUL - 19 i ND - pet), druga po velicini grupacija - SRS ima 82, a treca, SPO - 45 mesta.Cak je i postavljanje mandatara rezultat dogovora, buduci da ga, prema Ustavu, predlaze predsednik Republike, ali tek posto saslusa misljenje vecine u parlamentu. U ovom slucaju - za to je bio neophodan dogovor bar dve od tri najvece pomenute stranke u parlamentu. Svesne svoje moci, one i dalje tvrde pazar, ne bi li zauzele sto bolje pozicije u republickoj Vladi. Stoga ne bi trebalo da iznenadi ako se do poslednjeg trenutka, kada bi Vlada trebalo da bude formirana, ne bude znao njen sastav, odnosno koliko ce kojih ministarskih fotelja pripasti kojoj stranci.
M. Torov
|
Posaljite nam vas komentar!
Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo. © 1995 - 1998 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana / |